Feeria kolorów i piękno tradycji – Święto Plonów w gminie Świdnica
W gminie Świdnica Dożynki Gminne przepełnione są staropolską symboliką ludową i są świętem wszystkich rolników, sadowników, ogrodników, pszczelarzy, a nade wszystko mieszkańców. W tym roku w przygotowanie dorocznego Święta Plonów aktywnie zaangażowali się mieszkańcy sołectwa Komorów, współgospodarze uroczystości.
Uroczystość jak co roku rozpoczęła się barwnym korowodem, podczas którego sołectwa gminy Świdnica zaprezentowały przygotowane przez siebie wieńce. Na czele korowodu szła orkiestra, a za nią Starosta i Starościna tegorocznych dożynek oraz przedstawiciele wszystkich 33 sołectw.
Piękno tradycji
Dożynkowi goście uczestniczyli w uroczystej mszy świętej na boisku sportowym w Komorowie, której przewodniczył ks. Jarosław Lipniak, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Witoszowie Dolnym. Homilię wygłosił ks. Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej kościoła ewangelicko-augsburskiego.
− 20 lat temu, kiedy zostałam wójtem gminy Świdnica, swoje pierwsze dożynki zorganizowałam właśnie tutaj, w Komorowie, z dotychczas panującą sołtys wsi Władysławą Łach. To właśnie dzięki niej dożynki mają dziś taką formę. To jej pomysłem było, aby ta uroczystość nie kończyła się na mszy świętej, a żeby poczęstować gości ciepłym posiłkiem, zaprosić do wspólnego biesiadowania. Dziś, kiedy świętuję ostatnie moje jako wójta gminy Świdnica dożynki, cieszę się, że odbywają się one właśnie tutaj, w Komorowie − mówiła ze wzruszeniem Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica.
Jak 20 lat temu tak i w tym roku, na boisku sportowym w Komorowie wybrzmiał refren piosenki: „Dobrze w Warszawie, dobrze w Krakowie, ale najlepiej dziś w Komorowie”. Nie zabrakło uścisków, kwiatów i podziękowań, po których przyszedł czas na niepowtarzalny i ponadczasowy program artystyczny − „Misterium Chleba” w wykonaniu Ludowo-Estradowego Zespołu Mokrzeszów i Zespołu „Krąg”. Artyści wystąpili w otoczeniu imponujących wieńców dożynkowych.
Nagrody i odznaczenia
Dożynki Gminne były okazją do uhonorowania „Zasłużonych dla rolnictwa” z gminy Świdnica. Ponadto przyznano nagrody za najpiękniejsze wieńce dożynkowe, przygotowane przez mieszkańców sołectw. Decyzja nie była łatwa, w każdym z nich widać było ogrom włożonej pracy i kreatywności. Tegoroczna komisja konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy przyznała I miejsce sołectwu Lutomia Dolna, II miejsce − sołectwu Komorów, a III − sołectwu Witoszów Górny. Nagrodę publiczności otrzymało sołectwo Komorów.
Kreatywnie i pomysłowo przyozdobione, nawiązujące do staropolskiej tradycji, pełne pachnących przysmaków, w tym pierogów, dziczyzny, nalewek − takie były tegoroczne stragany dożynkowe, przygotowane przez sołectwa gminy Świdnica. Najpiękniejsze stragany otrzymały również nagrody. W tym roku komisja konkursowa przyznała I miejsce sołectwu Komorów, II miejsce − sołectwu Witoszów Dolny, a III − sołectwu Lubachów.
Rockowo i folkowo
Jak co roku Gminne Dożynki uświetniły występy. Tym razem gwiazdą uroczystości był zespół Piersi. Po koncercie gwiazdy wieczoru przyszedł czas na występu lokalnych zespołów ludowych: Zespołu Śpiewaczego „Ale Babki” oraz Zespołu Śpiewaczego „Kądziołeczka”, które przeniosły gości dożynek w świat folkloru i pięknej, polskiej tradycji.
Wśród licznie przybyłych na doroczne Święto Plonów w gminie Świdnica znalazły się delegacje z miast partnerskich, którym przewodniczyli Gottfried Störmer, burmistrz Lampertheim, Konrad De Ceuninck z Maldegem oraz Witold Szmidtke, przewodniczący Rady Miejskiej Żukowa.
Z
Zdjęcia: Urząd Gminy Świdnica
Dodaj komentarz