Menu
Menu

Europie zagraża rosyjska propaganda

rosyjska propaganda Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wskazał nowe zagrożenia dla jedności Unii Europejskiej. Są nimi: rosyjska propaganda oraz propaganda uprawiana przez islamskie organizacje terrorystyczne (głównie ISIS i Al Kaidę). Za rezolucją głosowało 304 posłów Parlamentu Europejskiego przeciwko 179 a 208 wstrzymało się od głosu.

W dokumencie stwierdza się, że Unia Europejska powinna wzmóc działania mające na celu wzmocnienie grupy zadaniowej UE do spraw komunikacji strategicznej oraz zwiększyć środki służące upowszechnieniu wiedzy na temat właściwego korzystania z informacji zawartych w Internecie. Instytucje europejskie powinny też aktywnie przeciwdziałać kampaniom dezinformacyjnym prowadzanym przez niektóre państwa, takie jak Rosja, organizacje terrorystyczne powiązane z islamskimi fundamentalistami, a także międzynarodowe grupy o charakterze przestępczym.

Jak podkreślono w rezolucji Parlamentu Europejskiego, celem kampanii propagandowej kierowanej przez rząd Federacji Rosyjskiej jest: prowadzenie do konfliktów między UE a jej strategicznymi partnerami, przede wszystkim Stanami Zjednoczonymi i Kanadą, wzbudzenie poczucia zagrożenia i niepewności, sparaliżowanie procesu decyzyjnego w UE, zdyskredytowanie unijnych instytucji, a także wywołanie podziałów w Unii Europejskiej i zakwestionowanie wartości demokratycznych, wreszcie tworzenie negatywnego wizerunku państw leżących za unijną wschodnią granicą. Według zwolenników uchwalenia rezolucji, po aneksji Krymu przez Rosję i faktycznej rosyjskiej interwencji we Wschodniej Ukrainie polegającej na wspieraniu separatystów, nasiliła się rosyjska propaganda uprawiana zarówno przez czynniki państwowe, jak i niepaństwowe powiązane lub kontrolowane przez władze w Moskwie.

Wskazano na konkretne instytucje odpowiedzialne za szerzenie dezinformacji w służbie rosyjskiej propagandy. Wymienia się: fundacje takie jak Russkij Mir, organy państwowe, na przykład Rossotrudniczestwo, wielojęzyczne stacje telewizyjne z największa spośród nich Russia Today, agencje informacyjne jak Sputnik. W rezolucji potępiono też działania podejmowane w Internecie i mediach społecznościowych mające dyskredytować europejskie wartości i instytucje oraz zasady liberalizmu i demokracji.

W dokumencie stwierdza się nawet, że w celu realizacji swej polityki, Kreml finansuje różne partie polityczne i inne organizacje działające na terytorium Unii, szczególnie o charakterze skrajnie prawicowym lub populistycznym. Celem finansowania tych organizacji jest dążenie do podważenia wartości liberalnych i demokratycznych oraz porządku instytucjonalnego Europy.

Za największe zagrożenie ze strony propagandy terrorystycznych organizacji zrzeszających islamskich fundamentalistów uznano prowadzenie działań mających na celu rekrutację terrorystów. Organizacje te usiłują werbować swych członków i sympatyków spośród osób stale zamieszkujących w krajach należących do Unii Europejskiej. Na propagandę terrorystów islamskich najbardziej narażona jest młodzież. Dlatego wskazano konieczność tworzenia przekazów podważających wiarygodność ugrupowań fundamentalistycznych, a także zwiększenia znaczenia muzułmańskich uczonych i autorytetów potępiających fundamentalizm.

W rezolucji określone zostały środki służące do przeciwstawienia się propagandzie wymierzonej w Unię Europejską. Wskazano na konieczność rozwoju świadomości i podjęcia działań edukacyjnych mających na celu wpojenie umiejętności krytycznej analizy informacji. Za ważne uznano promowanie wiedzy służącej umiejętności identyfikacji propagandy. Jak wskazują autorzy rezolucji, istotne jest promowanie umiejętności krytycznego korzystania z informacji internetowych. Za konieczne uznano zapewnienie wystarczających środków na rzecz rozwoju pluralistycznych mediów i mediów lokalnych.

Istotną funkcję w walce z propagandą zagrażającą wartościom europejskim ma pełnić rozwój dziennikarstwa śledczego oraz tworzenie mediów wielojęzycznych. Media te mają ułatwić dotarcie do społeczności szczególnie narażonych na działanie wrogiej propagandy. Dla członków tych społeczności językiem ojczystym często nie jest żaden z języków państw UE. W rezolucji zapewniono również zwiększenie wsparcia dla mediów w krajach sąsiadujących z Unia Europejską, by wzmocnić ich odporność na propagandę zarówno Rosji jak i organizacji terrorystycznych.

W rezolucji wskazano na konieczność zacieśnienia współpracy między miedzy Unią Europejską a NATO w zakresie tworzenia wspólnej strategii komunikacyjnej, oraz wzmocnienie dziewięcioosobowej grupy zadaniowej do spraw komunikacji strategicznej.

Wojciech Ostrowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM