Menu

Menu

Europejskie pokolenie 50+ pod lupą naukowców

Badanie zdrowia, starzenia się populacji i procesów emerytalnych „SHARE: 50+ w Europie” dotyczy osób w wieku 50 lat i więcej reprezentujących 28 krajów europejskich i Izraela. − W Polsce stan zdrowia już u osób po 45. roku życia pogarsza się. W porównaniu z Europą Zachodnią aktywność zawodowa osób 50+, zwłaszcza kobiet, jest niska. Mamy nadzieję, że jednak będą zachodzić korzystne zmiany − mówi prof. SGH Agnieszka Chłoń-Domińczak, demograf, koordynator udziału Polski w programie.

W ramach programu dziesiątkom tysięcy badanych regularnie zadawane są pytania dotyczące ich zdrowia, sytuacji materialnej i rodzinnej, aktywności społecznej, tego, jak radzą sobie na rynku pracy, na ile są zadowoleni z pracy, jak wygląda ich proces przechodzenia na emeryturę itp. Dodatkowo dokonywane są pomiary związane z oceną stanu zdrowia fizycznego i psychicznego. Na tej podstawie opracowywany jest swego rodzaju portret generacji 50+ we wszystkich krajach europejskich.

Polskie pokolenie 50+ na tle Europy

Polska wzięła do tej pory udział w pięciu edycjach badania „SHARE: 50+ w Europie”, realizowanych od 2006 do 2017 r. Obecnie trwa analiza danych z kolejnej rundy realizowanej w 2019 i 2020 r., a więc przed pandemią i w czasie jej trwania. Zgodnie z założeniami naukowcy co 2 lata starają się dotrzeć do tych samych respondentów. − Każde badanie jest fotografią tego, co aktualnie się dzieje. A dzięki badaniom mamy serię fotografii tego, co działo się przez wiele lat. Możemy monitorować proces zmian w przebiegu życia respondentów i porównywać to, co dzieje się w poszczególnych państwach – tłumaczy Agnieszka Chłoń-Domińczak.

Nie najlepiej ze zdrowiem i aktywnością zawodową

W 2015 r. ok. 20 proc. badanych z Polski deklarowało zły stan zdrowia. Symptomy depresji zanotowano wtedy u 48 proc. kobiet i 30 proc. mężczyzn. − Również wyniki dostępne na podstawie kolejnej rundy badania z 2017 r. pokazują, że sytuacja nie jest najlepsza. Widać, że stan zdrowia Polaków po 45. roku życia wyraźnie się pogarsza. To bardzo wcześnie. Konieczne są aktywne działania, by wspierać postawy prozdrowotne u seniorów i monitorować ich sytuację – mówi profesor.

Niekorzystnie prezentuje się także sytuacja materialna pokolenia 50+. W 2015 r. ponad 20 proc. badanych z naszego kraju deklarowało, że ledwo wiąże koniec z końcem, a ponad 60 proc. że nie jest w stanie pozwolić sobie na nieprzewidziany wydatek (w wysokości 1100 zł). − Z aktywnością zawodową u osób 50+ też nie jest najlepiej. Mamy niższy wiek przechodzenia na emeryturę, zwłaszcza kobiet, w stosunku do innych krajów europejskich. Wyzwaniem na najbliższe lata jest więc to, jak zachęcać osoby ok 60. roku życia, by utrzymywały swoją aktywność zawodową − mówi prof. Chłoń-Domińczak.

Nadchodzą korzystne zmiany?

Ekspertka jest zdania, że w kolejnych edycjach badań sytuacja w Polsce prawdopodobnie będzie się poprawiać. − Pokolenie, które dotąd badaliśmy, ma doświadczenia z różnych momentów historii Polski. Uwarunkowania społeczno-gospodarcze były zupełnie inne niż teraz i to wszystko odbija się na sytuacji tych osób. W badaniach widzimy już jednak korzystne zmiany pokoleniowe − mówi. Dodaje, że badanie SHARE pozwala ocenić, jak wygląda w wielu wymiarach sytuacja osób w wieku 50+ w Polsce i Europie, a w efekcie wpływać na to, by jakość życia i aktywność tych osób mogła się poprawiać poprzez bazującą na faktach politykę.

 

Źródło informacji: PAP

3 odpowiedzi na “Europejskie pokolenie 50+ pod lupą naukowców”

  1. 60+ to nie wiek pisze:

    Więcej ruchu na świeżym powietrzu i będzie dobrze

  2. Wiktor pisze:

    Do mnie nikt nie dzwonił, a miałbym wiele do powiedzenia. Mówiąc serio, jest coraz gorzej. Dla każdego pokolenia.

  3. Optymista 50+ pisze:

    Nie bądźmy takimi pesymistami. Ludzie coraz bardziej o siebie dbają, materialnie też nie ma dramatu. Narzekanie nie służy zdrowiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.