Menu

Menu

Dobry plan na 2021 – jak wyznaczyć sobie realne cele?

Poprawa finansów, znalezienie nowej pracy, kupno samochodu a może wakacje marzeń lub kurs nurkowania? Niezależnie od tego, jakie masz cele i marzenia na 2021 rok, podejdź do nich z głową. Kluczem będzie dobry plan. Jak go stworzyć? Podpowiadamy!

Rok 2020 pokazał wszystkim, że plany, które spisujemy przed Sylwestrem mogą szybko upaść w obliczu sytuacji, na które nie mamy wpływu. Są jednak obszary życia, które z powodzeniem możemy rozwinąć bez względu na społeczną czy polityczną rzeczywistość. Pomimo panującej pandemii mamy realny wpływ na mnóstwo aspektów z naszej codzienności. To od nas zależy, jak chcemy się rozwijać i w którym kierunku podążać. Plany warto spisywać w przeznaczonym do tego planerze, kalendarzu kieszonkowym czy też na kalendarzach biurkowych.

plan na 2021

Obszary życia a plan na rozwój

Główne obszary życia, od których zależy nasze poczucie szczęścia to m.in.: zdrowie, finanse, praca, relacje z ludźmi, rozwój osobisty i hobby. Przed przystąpieniem do tworzenia planu na nowy rok, warto zastanowić się, w jakiej skali jesteśmy aktualnie zadowoleni z każdego z tych obszarów i na tej podstawie określić braki lub rzeczy do poprawy. Nie rzucajmy sobie postanowień bez przemyślenia. Zastanówmy się, czy rzeczywiście ta kwestia wpłynie na całokształt naszego życia i rozwój. Dobrze jest także zerknąć do planów z zeszłego roku, przejrzeć zapiski i kalendarze biurkowe.

Wyznaczanie celów: roczne, tygodniowe, dzienne

Gdy określimy już priorytety w danych obszarach życia, warto zderzyć je z aktualną sytuacją i możliwościami, jakie już posiadamy. Zbieramy zatem wszystkie dostępne narzędzia, informacje i myślimy także o ludziach, którzy mogą pomóc czy też przyczynić się do realizacji naszych celów.

Cele powinny być spisane, realne i określone w czasie. Możemy na kalendarzu biurkowym zakreślić sobie daty realizacji danych celów. Jeśli chcemy kupić nowy samochód, zapiszmy konkretny dzień do którego, chcemy zrealizować to zadanie. W obszarze zdrowia może być to także rzucenie palenia i tutaj także możemy wykorzystać kalendarz i zaznaczyć datę rozpoczęcia realizacji tego celu oraz jego definitywne zakończenie.

Nasze cele powinny być spisane niczym projekt: zaczynamy od celów rocznych, następnie zapisujemy je w czasie, z podziałem na miesiące, tygodnie i dni. Na początku każdego nowego miesiąca warto zajrzeć do planu i zweryfikować realizację danego obszaru, skorygować daty, zaznaczyć rzeczy, które już wykonaliśmy. Bardzo dużym ułatwieniem jest spisywanie wszystkiego w notesie lub w odpowiednio przeznaczonym do tego kalendarzu. Dobrze sprawdzają się kalendarze biurkowe, ponieważ codziennie możemy na nie zerkać, a to pozwala systematycznie pracować na swoimi celami.

Planuj każdy dzień!

Jeśli chcesz wytrwać w swoich noworocznych postanowieniach i rzeczywiście wprowadzić zmiany w życiu, osiągać cele i realizować marzenia, to kluczowym nawykiem będzie konsekwencja i samodyscyplina. Najważniejsze to każdy dzień zaczynać z gotowym planem. W swoim kalendarzu biurkowym, planerze czy notesie zapisuj zadania na każdy dzień. Możesz to robić zaraz po przebudzeniu lub wieczorem, dzień wcześniej. Pozwoli Ci to utrzymywać porządek i panować nad swoim życiem.

Jedna odpowiedź do “Dobry plan na 2021 – jak wyznaczyć sobie realne cele?”

  1. M. pisze:

    Najważniejsze, żeby przeznaczyć chociaż 15 minut dziennie na realizację celu. Żeby utrzymać systematyczność w działaniu 🙂 Mi od lat pomagają w tym plannery, dlatego w ubiegłym roku postanowiłam stworzyć własne Media Plannery. W tym roku stawiam na finanse. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.