Menu
 • Menu

  Do czego służą zbiorniki buforowe? Tutaj się dowiesz!

  Zbiornik buforowy, czy inaczej zbiornik akumulacyjny stanowi element instalacji c.o., który odpowiada za magazynowanie energii cieplnej produkowanej przez co najmniej jedno ze źródeł. Przechowywana jest w nich woda grzewcza, która służy do zasilania ogrzewania np. domu. Zastosowanie zbiornika w tego typu instalacji przynosi wiele korzyści, wśród których wymienić możemy między innymi możliwość wyrównania temperatury w budynku mieszkalnym, a co za tym idzie utrzymanie zużycia energii cieplnej na stałym poziomie w ciągu doby. Oznacza to, że magazynowana w zbiorniku energia cieplna może być wykorzystana w momencie większego zapotrzebowania na nią.

  Jak działa zbiornik buforowy?

  Zbiornik buforowy stanowi element systemu grzewczego, który akumuluje ciepło wytworzone przez urządzenie grzewcze. Woda, która zebrana jest w zbiorniku, służy do zasilania układu c.o. Dzięki temu, zbiornika taki wpływa na ograniczenie częstotliwości załączania się pompy ciepła lub kotła, utrzymując jednocześnie odpowiednią temperaturę w całym systemie instalacji. Zbiornik buforowy pozwala na akumulowanie energii cieplnej ze źródeł alternatywnego pozyskiwania ciepła takich jak kolektory słoneczne, czy pompy ciepła. Elementem odpowiadającym za pobieranie wody potrzebnej do ogrzewania domu odpowiada automatyka pompy ciepła wraz z zaworem mieszającym. Więcej informacji o zbiornikach znajdziecie na: https://www.komnino.com.pl/pl/of/cat/zbiorniki-cisnieniowe.7.html

  Zastosowanie zbiornika buforowego

  Urządzenie rozdzielając odbiorniki od źródła ciepła, pozwala zoptymalizować pracę pompy ciepła, która pracuje do momentu osiągnięcia przez wodę w zasobniku ustalonej temperatury. Jej uruchomienie inicjowane jest w momencie, gdy temperatura cieczy spadnie poniżej ustalonej wartości. Co ważne, pojemność zbiornika jest dużo większa niż instalacji złożonej z systemu rur i odbiorników w postaci grzejników, dlatego też zarówno proces grzania, jak i stygnięcia przebiega dłużej. W związku z działaniem zbiornika będzie miał on zastosowanie przede wszystkim w budynkach mieszkalnych ogrzewanych przy użyciu tradycyjnych grzejników, a także tam, gdzie zastosowano kotły zasypowe na paliwo stałe i kominki z płaszczem wodnym. Zbiornik taki sprawdzi się też w domu, w który jest podzielony na kilka obiegów wody grzewczej z różną temperaturą, czyli np. tam, gdzie mamy zainstalowane ogrzewanie podłogowe i grzejniki.

  Zalety korzystania ze zbiorników buforowych

  Najważniejszą zaletą zbiorników buforowych jest optymalizacja pracy instalacji grzewczej. W przypadku zastosowania urządzenia we współpracy z kotłem na paliwo stało, pozwala ono na zwiększenie efektywności spalania i poprawia jego czystość. Oprócz tego zbiornik buforowy pozwala zmniejszyć częstotliwość załączania się pompy ciepła i optymalizuje ilość jej pracy. Co za tym idzie, przedłuża jej żywotność i wpływa na obniżanie kosztów eksploatacji instalacji. Kolejnym plusem jest możliwość korzystania z dwóch taryf kosztów energii elektrycznej, a finalnie obniżenie kosztów prądu. Zbiornik buforowy może magazynować energię z instalacji fotowoltaicznej, a ciepła woda może być wykorzystywana w momencie większego zapotrzebowania np. do ogrzewania domu w nocy.

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *