Menu

Menu

Czym jest car fleet management?

Car fleet management to pojęcie, z którym spotyka się coraz więcej przedsiębiorców, działających w branży transportowej. Nic dziwnego, ponieważ to bardzo korzystny system finansowania i zarządzania flotą pojazdów. Na czym właściwie polega ten mechanizm? Jakie korzyści się z nim wiążą? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

car fleet management

Car fleet management – jakie usługi obejmuje?

Car fleet management to nie jedna, ale cały szereg różnorodnych usług. Obejmują one zarówno finansowanie, jak i szczegółową obsługę floty pojazdów. W ramach CFM możesz zapomnieć o zbliżającym się upływie terminu ważności polisy ubezpieczeniowej, o koniecznych przeglądach technicznych i rejestracyjnych, weryfikacji ważności praw jazdy oraz badań lekarskich kierowców, a także o wykonywaniu okresowych serwisów. To mechanizm, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność wśród przedsiębiorców. Cenią go za ogromną wygodę oraz brak ryzyka. Tak naprawdę bowiem wszystkie obowiązki, związane z obsługą poszczególnych pojazdów, przerzucone są na wynajmującego/leasingodawcę/firmę CFM, czyli przedsiębiorstwo działające w ramach car fleet management. To ono pozwala ograniczyć czas, koszty, zidentyfikować pewne nieprawidłowości, zrealizować ustalone terminy, a także opracować skuteczną strategię działania firmy.

Leasing, a najem długoterminowy

Bazą car fleet management jest finansowanie zakupu floty pojazdów. Firmy, oferujące takie usługi proponują leasing albo najem długoterminowy. Leasing jest powszechnie znany przedsiębiorcom. Z kolei najem długoterminowy to druga, zaraz po leasingu metoda finansowania tego typu przedsięwzięć. Najem polega na tym, iż wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do użytkowania na czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić umówiony czynsz. Od leasingu różni się tym, że obok spłaty pewnego zobowiązania, zawiera w sobie pewne, dodatkowe usługi.

Czynsz może bowiem obejmować również usługi serwisowania aut i tak dalej. Najemca nie przejmuje się zatem wieloma rzeczami. On po prostu płaci, a firma, działająca w ramach car fleet management, panuje nad całą resztą. To na nią przerzucone są wszelkie obowiązki, związane z prawidłowym funkcjonowaniem pojazdu. Dodatkowo, najem długoterminowy od leasingu różni się okresem obowiązywania. Umowa leasingowa zawierana jest bowiem na co najmniej kilka lat. Tymczasem najem długoterminowy trwa krócej i nie wiąże się z koniecznością wykupu pojazdu.

Nie tylko finansowanie

Jednak car fleet management to nie tylko finansowanie. Wiele firm w ramach swoich usług udostępnia unikalne aplikacje i systemy do nadzorowania i zarządzania flotą pojazdów. Dodatkowo ich zaawansowanie powoduje, że niejednokrotnie możliwa staje się pełna amortyzacja procesów, związanych z obsługą pojazdów służbowych. Dzięki korzystaniu z CMF można zatem skutecznie i w pełni profesjonalnie zarządzać ogromną liczbą pojazdów i kierowców. Do tego panować nad kosztami, magazynami części, oponami, parkingami firmowymi, szkodami komunikacyjnymi oraz innymi elementami, wynikającymi z eksploatacji samochodu. Taka platforma, dedykowana firmom, działającym w branży car fleet management, jest przy tym intuicyjna i wielofunkcyjna, dzięki czemu może z niej korzystać absolutnie każdy pracownik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.