Menu
 • Menu

  Czy fotowoltaika jest opłacalna?

  Moduły fotowoltaiczne stają się w Polsce równie popularne jak kolektory słoneczne. Warto pamiętać, że choć obie instalacje wyglądają podobnie zasada ich działania jest odmienna: panele słoneczne konwertują promieniowanie słoneczne na ciepło, a fotowoltaika na energię elektryczną. O ile opłacalność i popularność paneli słonecznych w naszym warunkach klimatycznych jest już dobrze rozpoznana i opisana, o tyle panele fotowoltaiczne wciąż budzą emocje. Tymczasem ich opłacalność jest naprawdę wysoka, a długa żywotność i bezobsługowość, na lata uniezależniają firmę lub gospodarstwo domowe od dostawców zewnętrznych.

  fotowoltaika

  Ile możemy zaoszczędzić na instalacji fotowoltaicznej?

  W przypadku każdej instalacji fotowoltaicznej oszczędności będą inne. Trzeba jednak pamiętać, że w grę wchodzą zarówno oszczędności na miesięcznych rachunkach za prąd, jak i długofalowe oszczędności wynikające z uniezależnienia się od sieci czy te związane z możliwością wykorzystania nadwyżek energii gromadzonych na użytek własny.

  Kiedy możemy spodziewać się zwrotu z inwestycji?

  Zwrot kosztów inwestycji w przypadku paneli fotowoltaicznych i obecnego sposobu rozliczania w zależności od wielkości instalacji waha się od kilku do kilkunastu lat. W każdym przypadku wyliczeń dokonuje się indywidualnie, biorąc pod uwagę m.in.: koszt samej inwestycji oraz szacunkowe dane na temat tego ile instalacja dostarcza energii (zależy to nie tylko od jej mocy szczytowej ale i od mocy promieniowania słonecznego i od usytuowania paneli), a także żywotność paneli – sprawność fotoogniw z czasem maleje, ale producenci gwarantują, że panele zbudowane z krzemowych ogniw polikrystalicznych po 12 latach wciąż jeszcze będą osiągać co najmniej 90% mocy znamionowej, a po 25 latach ich moc nie spadnie poniżej 80%.

  Fotowoltaika nie opłaca się w Polsce – obalamy mit

  Podawana przez producentów ilość energii dostarczanej przez instalację fotowoltaiczną zawsze jest orientacyjna – jej wydajność zależy przecież także od pogody (nasłonecznienia), której nikt nie przewidzi w stu procentach. Informacje o ilości energii dostarczanej przez panele są więc oparte na danych statystycznych o nasłonecznieniu. Jeśli jednak przyjrzymy się naszym zachodnim sąsiadom, okaże się, że Niemcy – lider w pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych – kraj o porównywalnych warunkach pogodowych generuje z zainstalowanych w tamtejszych gospodarstwach i firmach paneli fotowoltaicznych moc rzędu 32 380 MW. To wartość zbliżona do potencjału polskich konwencjonalnych elektrowni, których moc to blisko 38 000 MW.

  Fotowoltaika sprawdza się zarówno w domu jak i firmie

  Ogniwa fotowoltaiczne warto instalować w prywatnych domach, w gospodarstwach rolnych oraz w firmach. Jeśli firma traci na wysokich rachunkach za energię elektryczną i/lub ciepło własna instalacja fotowoltaiczna przyczyni się do obniżenia rachunków, uniezależnienia się od wahań cen, a także zwiększy wartość firmowych nieruchomości sytuując firmę w szeregu innowacyjnych i ekologicznych.

  Zainwestuj w system fotowoltaiczny – to się opłaca!

  Opłacalność instalacji fotowoltaicznych w Polsce pozostaje na poziomie europejskim. Coraz bardziej wymagający rynek sprawia, że dostawcy fotowoltaiki formatują dla swoich klientów oferty jak najprecyzyjniej odpowiadające ich rzeczywistym potrzebom. Całkowicie czysta energia bez negatywnego wpływu na środowisko to spełnione marzenie o ekologicznych gospodarstwach domowych, rolnych oraz firmach.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.