Cyberbezpieczeństwo dla firm i państwa
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG specjalizuje się w informatyce stosowanej, informatyce technicznej oraz technologiach informacyjnych. Działaność Łukasiewicz − EMAG koncentruje się na 4 podstawowych obszarach: transformacja cyfrowa, inteligentna i czysta mobilność, zdrowie, zrównoważona gospodarka i energia.
Instytut zajmuje się m.in. cyberbezpieczeństwem, sztuczną inteligencją, analizą danych, ideą Smart Cities, cyfrowymi usługami publicznymi, IoT, Przemysłem 4.0, Dostępnością Plus. Efektem badań i prac związanych z cyberbezpieczeństwem są tworzone rozwiązania informatyczne, m.in. z zakresu analizy ryzyka, ciągłości działania, zarządzania informacją i bezpieczeństwem informacji, systemów wspomagania decyzji i analizy danych, elektronicznych kart badania klinicznego (eCRF), przetwarzania danych wrażliwych, w tym pseudonimizacji danych. Działalność B+R wspomagana jest usługami w akredytowanych laboratoriach.
Łukasiewicz − EMAG na rzecz cyberbezpieczeństwa
Instytut realizuje zadania, które mają wpływ na informatyzację i bezpieczeństwo informatyczne kraju. Uczestniczy m.in. w tworzeniu Krajowego schematu oceny i certyfikacji bezpieczeństwa oraz prywatności produktów i systemów IT, zgodnego z Common Criteria.
Do dyspozycji firm i instytucji publicznych chcących ograniczać podatność na zagrożenia produktów i usług telefinformatycznych, jednostka oddała laboratorium pod nazwą ITSEF (IT Security Evaluation Facility).
Laboratorium ITSEF wykonuje oceny bezpieczeństwa produktów teleinformatycznych (oprogramowania oraz komponentów sprzętowych i sprzętowo-programowych) w takich obszarach zastosowań, jak: teleinformatyka, energetyka i inteligentne sieci elektroenergetyczne, inteligentne opomiarowanie, przemysłowe systemy automatyki i sterowania, motoryzacja, Internet rzeczy (IoT), sieci telekomunikacyjne, administracja publiczna, elementy infrastruktury krytycznej.
Centrum Usług Bezpieczeństwa Łukasiewicz − EMAG
Skuteczność zabezpieczeń stosowanych w produkcie IT jest weryfikowana w toku niezależnej oceny wykonywanej przez wykwalifikowany zespół ewaluatorów z użyciem wyspecjalizowanej aparatury i narzędzi. W trakcie oceny wykonuje się audyt środowiska rozwojowego produktu, testy funkcjonalne i penetracyjne oraz analizę podatności. Badana jest także dokumentacja produktu.
Ocena realizowana jest ze starannością i rygoryzmem zdefiniowanym zgodnie z założonym poziomem uzasadnionego zaufania do oceny EAL (Evaluation Assurance Level), z wykorzystaniem metodyki oceny bezpieczeństwa teleinformatycznego ISO/IEC 18045 (CEM − Common Evaluation Methodology). Normy Common Criteria zawierają surowe kryteria oceny produktu pod względem projektowania, architektury zabezpieczeń, środowiska rozwojowego i cyklu życia produktu, testowania funkcjonalnego oraz analizy podatności.
Z myślą o firmach i instytucjach zainteresowanych wdrożeniem skutecznej ochrony zasobów i infrastruktury sieciowej przy jednoczesnej optymalizacji kosztów jednostka uruchomiła Centrum Usług Bezpieczeństwa Łukasiewicz − EMAG. Centrum realizuje m.in. monitoring sprzętu komputerowego stacji końcowych wraz z bieżącą analizą zdarzeń i incydentów, audyt cyberbezpieczeństwa zgodny z wymogami regulatorów, podatności, szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Łukasiewicz frontem do biznesu
Sieć Badawcza Łukasiewicz oferuje unikalny system „rzucania wyzwań” biznesowi, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców w nie więcej niż 15 dni roboczych przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową.
Przedsiębiorca nie ponosi przy tym żadnych kosztów związanych z opracowaniem pomysłu na prace badawcze. Może zdecydować się na kontakt z instytutem nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/, lecz także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma wysokiej jakości produkt lub usługę.
Fot. Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG
Dodaj komentarz