Menu

Menu

Co trzeci Polak bez oszczędności

Co trzeci Polak nie ma żadnych oszczędności – taki wniosek płynie z najnowszego badania Santander Consumer Banku na potrzeby raportu „Polaków portfel własny: nowa normalność”. Jednocześnie mimo pandemii 72 proc. społeczeństwa ocenia swoją sytuację finansową jako dobrą.

Jak wynika z badania, pomimo zawirowań w gospodarce związanych z pandemią koronawirusa większość Polaków nie odczuła pogorszenia stanu swoich domowych budżetów. „Mamy jednak poważne problemy z ich planowaniem. Według badania banku co trzeci Polak (33,1 proc.) nie posiada żadnych oszczędności, a poduszka finansowa większości z nas kończy się na kwocie dwukrotnie lub trzykrotnie przekraczającej miesięczne wynagrodzenie. Dotyczy to w równym stopniu kobiet i mężczyzn” – podają autorzy badania.

W najgorszej sytuacji seniorzy i 40-latkowie

Najgorsze jest położenie seniorów powyżej 60. roku życia. Prawie 50 proc. z nich deklaruje, że nie ma żadnych oszczędności. „Mimo oferowanej przez państwo bezpłatnej opieki zdrowotnej w czasie pandemii wielu z nich, ze względów bezpieczeństwa czy z powodu rosnących kolejek i ograniczeń w przychodniach NFZ, mogło zacząć częściej korzystać z wizyt prywatnych” – czytamy w raporcie.

Autorów badania zaskoczyło, że tuż po seniorach grupą, w której znajduje się najwięcej osób pozbawionych oszczędności, są 40-latkowie (39,9 proc. wskazań). Na brak oszczędności narzeka co piąty 30-latek i co czwarty 20-latek (kolejno 20,5 proc. i 25,7 proc.).

W dużych miastach najtrudniej oszczędzać

Brak poduszki finansowej można zaobserwować u co trzeciego ankietowanego mieszkającego w mieście liczącym do 250 tys. osób, jak Radom, Toruń czy Rzeszów, oraz u mieszkańców metropolii, jak Warszawa, Wrocław czy Kraków. − Jest to najpewniej związane z wysokimi kosztami życia w tych miejscach, a jednocześnie z wynagrodzeniami, które nie rosną proporcjonalnie do nich. W najgorszej sytuacji są osoby z wykształceniem podstawowym, które najczęściej pracują za najniższą pensję. Ponad 43 proc. osób z tej grupy deklaruje, że nie ma żadnych odłożonych pieniędzy − komentuje Magdalena Drążkowska, specjalista ds. depozytów detalicznych w Santander Consumer Banku.

Z badania wynika, że nie ma związku między posiadaniem dzieci a gromadzeniem oszczędności. Liczba rodziców i bezdzietnych bez poduszki finansowej była bardzo podobna − oscylowała w granicach 30 proc.

Wydatki a wynagrodzenie

Z kolei posiadacze oszczędności najczęściej mają odłożone kwoty odpowiadające 2 lub 3 miesięcznym pensjom (16,2 proc.). Najmniej z nas może poszczycić się oszczędnościami wykraczającymi ponad 12-krotność miesięcznego wynagrodzenia (4,2 proc.).

Autorzy badania wskazują, że brak oszczędności może być spowodowany również tym, że sumy, które moglibyśmy odłożyć, są przeznaczane na drogie, często niezbędne rzeczy lub usługi. W 2020 r. najwięcej pieniędzy Polacy wydali na: remont domu lub mieszkania (20,2 proc. wskazań), zakup samochodu lub motocykla (12 proc.), utrzymanie pojazdu (9,2 proc.) i prywatne leczenie (8 proc.).

Tomasz Szwarc, dyrektor ds. finansowania Santander Consumer Bank, zwrócił uwagę, że więcej niż połowa Polaków pokrywa swoje wydatki z bieżącego wynagrodzenia (ponad 57 proc.). W kolejnym kroku zaczynamy korzystać z oszczędności (45,9 proc.), a dopiero później rozważamy wzięcie kredytu gotówkowego lub ratalnego (13,5 proc.).

Ogólnopolskie badanie na potrzeby raportu „Polaków portfel własny: nowa normalność” przeprowadził w Maju 2021 r. Instytut IBRiS na zlecenie Santander Consumer Banku. Wzięła w nim udział reprezentatywna grupa tysiąca dorosłych Polaków.

Źródło informacji: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.