Co to jest sieć 5G i czy Polska jej potrzebuje?
W ostatnich miesiącach wiele mówi się o sieci 5G. (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) Wiele emocji wywołały plany wprowadzenia na rynek europejski nowego systemu przez jedną z chińskich firm. Można więc zadać pytanie, co to jest sieć 5G i czy faktycznie jej wprowadzenie do naszego kraju będzie miało istotne znaczenie dla przeciętnego użytkownika?
Na oba pytania odpowiada na swoim portalu TVN24 BiS. Jak podkreśla portal we „Wspólnej Deklaracji USA i Polski na temat 5G” podpisanej 2 września 2019 roku przez premiera Mateusza Morawieckiego i wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Mike’a Pence’a stwierdzono, że współdziałanie Polski i USA we wprowadzaniu sieci będzie miało fundamentalne znaczenie dla narodowego bezpieczeństwa.
W ubiegłym tygodniu – pisze TVN24 BiS – Martin Stysiak rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej zapowiedział, że wkrótce przeprowadzony zostanie przetarg na częstotliwości dla sieci 5G. Trwają zatem przygotowania do wprowadzenia w naszym kraju nowej generacji przesyłu danych. Być może już w przyszłym roku sieć dostępna będzie w jednym z polskich dużych miast.
Co to jest sieć 5G i jakie są jej główne zalety?
Podstawową zaletą nowego systemu jest szybkość przepływu danych. W porównaniu z siecią 4G szybkość transmisji zwiększona może zostać nawet stukrotnie. Nowe rozwiązanie umożliwi użytkownikowi jednoczesną obsługę większej liczby urządzeń.
Jak pisze TVN24 BiS: Taka technologia ma przyspieszyć między innymi rozwój internetu rzeczy (połączona z internetem lodówka czy pralka), usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.
Zwiększenie prędkości przesyłu danych nawet do 10 gigabitów na sekundę dla przeciętnego użytkownika oznaczać będzie zwiększenie prędkości pobierania plików (na przykład filmów) i większe możliwości korzystania z gier komputerowych.
Jednocześnie większa prędkość przesyłu danych zastosowana zostanie przez firmy dla zwiększenia ich efektywności. Jedną z technologii, które skorzystają na modernizacji będzie transport autonomiczny. Nowa prędkość przesyłu daje też nowe możliwości dla wprowadzenia idei inteligentnych miast. Sieć 5G umożliwi funkcjonowanie nawet miliona urządzeń mobilnych korzystających z Internetu na jednym kilometrze kwadratowym.
Oczywiście, by wprowadzić nowe standardy, nie wystarczy jedynie tworzenie sieci. Konieczna jest również dostępność urządzeń zdolnych do funkcjonowania w nowej technologii. Te jednak – zauważa TVN24 BiS – dopiero pojawiają się na rynku. Można tu dodać, że firmy zajmujące się wdrażaniem systemu już prezentują, co to jest sieć 5G, na przykład poprzez transmisje ruchomych obrazów holograficznych ludzi.
Zdaniem Ministerstwa Cyfryzacji sieć 5G ma współtworzyć strategiczną infrastrukturę kraju. Istniejące w tej chwili rozwiązania okazują się bowiem niewystarczające do obsługi rosnącej liczby urządzeń mobilnych. Powoduje to spowolnienie w przesyle danych.
Jak działa sieć 5G?
Nowy system będzie stanowił połączenie stacji transmisyjnych z siecią połączeń światłowodowych. By umożliwić sprawne działanie sieci, rząd planuje przyznanie operatorom nowych częstotliwości: 700 MHz, 3,4-3,8 GHz, a w przyszłości również 26 GHz. Pozwoli to wprowadzić system 5G przy jednoczesnym zachowaniu prędkości istniejącej obecnie sieci 4G.
Zastosowanie fal o wysokiej częstotliwości oznacza konieczność budowy nowych anten, ponieważ fale takie maja krótszy zasięg. Jak pisze cytowane przez TVN24 BiS Ministerstwo Cyfryzacji: W sieci 5G jedną potężną antenę zastępujemy kilkoma niewielkimi nadajnikami, które znajdą się np. na latarniach czy przystankach. Dzięki temu, że będzie ich więcej, będą mogły działać z dużo mniejszą mocą.
Użycie sieci 5G ma nie powodować większego zagrożenia dla zdrowia, w porównaniu z obecnie funkcjonującymi systemami. Ministerstwo Cyfryzacji przekonuje, że jak dotąd nie stwierdzono, by fale elektromagnetyczne przekazujące dane do telefonów komórkowych stanowiły zagrożenie dla zdrowia, mimo że łączność mobilna funkcjonuje już od kilkudziesięciu lat a liczba telefonów komórkowych w naszym kraju przekroczyła 20 milionów.
Autor: Wojciech Ostrowski
Źródło: TVN24 BiS
Dodaj komentarz