Menu

Menu

Chińska fabryka baterii w Polsce będzie jedną z największych w Europie

Chińska fabryka bateriiPrzez dekady Chiny były miejscem lokowania inwestycji dla wielkich koncernów. O ich atrakcyjności decydowały w dużej mierze niskie koszty pracy. W ostatnich latach obserwuje się proces odwrotny. To chińscy przedsiębiorcy szukają miejsc do inwestowania a tamtejszy przemysł w coraz większym stopniu opiera się na stosowaniu najnowszych technologii. Przykładem pokazującym zmianę trendów jest chińska fabryka baterii samochodowych powstająca w Godzikowicach.

Jak pisze Business Insider, zakład ma należeć do największych tego typu w Europie. Projekt firmy Guotai-Huarong Poland wspierany był od początku przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. Jego wartość wyniesie 45 mln zł. Chińskie firmy coraz więcej inwestują w innych krajach. Często jednak inwestycje te polegają na przejmowaniu przedsiębiorstw. Najnowszym przykładem może być niemiecki Daimler, w którym Chińczycy zebrali najwięcej udziałów.

Chińska fabryka baterii stanowi przykład świadczący, że inwestycje z Państwa Środka mogą zaowocować również transferem najnowszych technologii. Jak pisze Business Insider, koncern Guotai-Huarong jest jednym z trzech największych na świecie dostawców elektrolitu do baterii litowo-jonowych. Jego zakład w Godzikowicach ma zostać oddany do użytku w 2020 roku.

Inwestycja wpisuje się w rządowy program rozwoju elektromobilności w Polsce. Realizowany jest on przez Ministerstwo Energii, a jednym z jego celów ma być stworzenie polskiego samochodu elektrycznego.

Chińska fabryka baterii przyczyni się do wzrostu popularności samochodów elektrycznych

Jak powiedział cytowany przez Business Insider Krzysztof Senger, wiceprezes PAIH: Projekt fabryki w Godzikowicach chińskiego inwestora Zhangjiagang Guotai-Huarong New Chemical Materials (GTHR), jest elementem strategii wspierania rozwoju przemysłu elektromobilności w naszym kraju. Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że takie inwestycje powstają w Polsce, która staje się jednym z najważniejszych uczestników w tej branży na świecie.

Według prezesa Agencji podobne inwestycje mogą przyczynić się do poprawy jakości powietrza w naszym kraju przez wzrost popularności pojazdów elektrycznych. Dlatego właśnie chińskim inwestorom udzielona została wszelka pomoc między innymi w poszukiwaniu działki i rozmowach z Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną.

Chińska fabryka baterii zbudowana zostanie na terenie gminy Oława w województwie dolnośląskim. Zatrudnienie znajdzie tam początkowo 60 osób. Jednak w perspektywie ma ono wzrosnąć jeszcze o kolejne 40. Produkcja w nowym zakładzie umożliwi dostarczenie ogniw dla 1 miliona samochodów elektrycznych rocznie.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu informuje, że w chwili obecnej pilotuje w sumie 14 inwestycji z branży pojazdów napędzanych elektrycznie. Łączna wartość przedsięwzięć wynosi 2,87 mld zł. Jeśli wszystkie uda się zrealizować, powstanie 4,4 tysiące nowych miejsc pracy.

Nie jest przypadkiem, że w Polsce powstaje akurat chińska fabryka baterii. Jak podaje Business Insider, kraje azjatyckie dominują w inwestycjach związanych z elektromobilnością.

Autor: Wojciech Ostrowski
Źródło – Business Insider

Jedna odpowiedź do “Chińska fabryka baterii w Polsce będzie jedną z największych w Europie”

  1. Przedsiębiorca pisze:

    Pewnie niech chińczycy inwestuja, zastanawia mnie tylko dlaczego by nie zainwestować w polskà myśl technologiczna i konkurować ze światem np przy produkcji nowoczesnych baterii, te litowo jonowe to przeżytek, czy w Polsce nie ma na tyle bogatych firm/inwestorów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.