Menu
Menu

Cena, przebieg, rocznik − tym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta

Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu − wynika z badań serwisu autobaza.pl.

samochody

Eksperci serwisu autobaza.pl sprawdzili, jakimi kryteriami kierują się Polacy przy zakupie aut z drugiej ręki. Pierwsze miejsce w ankiecie wielokrotnego wyboru zajęła cena (ponad 17 proc. wskazań). Na podium znalazły się także przebieg i rocznik pojazdu z niemal identycznym wynikiem zbliżonym do 15 proc. Na końcu respondenci uplasowali testy bezpieczeństwa danego modelu oraz koszty ubezpieczenia (niespełna 3 proc. wskazań).

Zwycięstwo kryterium cenowego nie jest zaskoczeniem. To właśnie kwestie budżetowe w głównej mierze decydują o tym, że samochodu poszukujemy właśnie na rynku wtórnym, a nie pierwotnym. Mimo że koszt zakupu używanego pojazdu wzrósł w stosunku do ubiegłego roku, to cena takiego samochodu nadal jest znacznie niższa niż auta z salonu. Z raportu autobaza.pl za I półrocze 2023 r. wynika, że największy segment rynku aut z drugiej ręki to pojazdy w przedziale cenowym 25−50 tys. zł. W tych widełkach nie kupimy już nowego auta − wyjaśnia Przemysław Gąsiorowski, ekspert autobaza.pl.

Przebieg i rocznik maja znaczenie

Dwa kolejne czynniki, które najczęściej wskazywali respondenci, to przebieg samochodu i jego rocznik. Kryteria te są dla kupujących niemal tak samo ważne (14,88 proc. vs. 14,72 proc. wskazań).

Wyniki ankiety pokazują, że kupujący są świadomi, jak ważna jest odpowiednia kombinacja tych dwóch czynników. Przebieg odzwierciedla zużycie i stan techniczny auta, wpływające na jego przyszłą niezawodność. Z drugiej strony rocznik wpływa na nowoczesność i dostępność nowszych technologii oraz wygodę użytkowania. Dlatego istotne jest znalezienie równowagi między tymi dwoma czynnikami, aby osiągnąć optymalną wartość i zadowolenie z wyboru samochodu używanego − tłumaczy Przemysław Gąsiorowski.

Równowaga pomiędzy przebiegiem i rocznikiem auta może zwiększać prawdopodobną żywotność pojazdu i zmniejszać ryzyko awarii oraz kosztownych napraw. Można zatem wnioskować, że podczas zakupu auta konsumenci przywiązują wagę nie tylko do ceny pojazdu, lecz także do ewentualnych późniejszych wydatków związanych z jego eksploatacją. Warto zauważyć, że ankietowani zwracają także uwagę na pojemność silnika (7,66 proc.) i spalanie (9,15 proc.). Te czynniki również przekładają się na wysokość kosztów użytkowania auta.

Auto ze sprawdzoną historią

Wielu respondentów sprawdza historie serwisowe i wypadkowe – wynika z badania. Łącznie dotyczyło ich blisko co czwarte wskazanie. Zakup używanego samochodu obarczony jest pewnym ryzykiem, które można zminimalizować poprzez sprawdzenie historii pojazdu na podstawie numeru VIN lub numerów rejestracyjnych.

Dzięki temu można uzyskać informacje o przebytych wypadkach, ewentualnej kradzieży, a nawet zobaczyć archiwalne zdjęcia samochodu. To z kolei pozwoli zweryfikować, czy pojazd nadal ma oryginalny lakier i części. − Wyniki ankiety pokazują, że kupujący coraz częściej chcą podejmować świadome wybory. Liczy się nie tylko obecny stan pojazdu, ale także to, kto i jak dbał o niego w przeszłości. Serwisy takie jak autobaza.pl pomagają w zweryfikowaniu takich informacji. Jest to dobra wiadomość nie tylko dla kupujących, lecz także dla sprzedających, którym zależy na stworzeniu wysokiej jakości oferty i szybszej transakcji. Warto zawczasu być przygotowanym na pytania o udokumentowaną historię auta − komentuje Gąsiorowski.

Bezpieczeństwo na szarym końcu?

Testy bezpieczeństwa danego modelu jako ważny czynnik przy zakupie samochodu wskazało jedynie niespełna 3 proc. ankietowanych. Taki wynik może niepokoić. Co ciekawe, dla respondentów były one mniej ważne niż opinie wystawiane przez innych kierowców. Warto pamiętać, że celem przeprowadzania takich testów jest ocena tego, jak samochód chroni pasażerów w trakcie wypadku. Sprawdza się wówczas takie czynniki, jak odporność na zderzenia, stabilność, wytrzymałość konstrukcji, działanie poduszek powietrznych czy systemów bezpieczeństwa.

To niepokojące, że kwestie związane z bezpieczeństwem znajdują się prawie na końcu listy. Decydując się na zakup samochodu, niezależnie od tego, czy jest to pojazd nowy, czy używany, warto zapoznać się z wynikami testów bezpieczeństwa danego modelu. W przypadku samochodów, które mają już swoje lata, jest to szczególnie istotne − niektóre systemy bezpieczeństwa znoszą próbę czasu lepiej, inne gorzej. Istnieją testy zderzeniowe tych samych modeli aut z różnych okresów, które pokazują postęp w dziedzinie bezpieczeństwa − podsumowuje Przemysław Gąsiorowski, z autobaza.pl.

zakup auta z rynku wtórnego - badanie

Autoiso Sp. z o.o. jest właścicielem serwisu autobaza.pl oferującym raporty historii pojazdu. Autobaza.pl agreguje dane z wielu wiarygodnych i uznanych źródeł. Współpracuje z zaufanymi podmiotami jak m.in. holenderska fundacja Nationale Auto Pas (NAP). Serwisowi autobaza.pl został również przyznany certyfikowany dostęp do National Motor Vehicle Title Information System (NMVTIS) czyli do Krajowego Systemu Informacji o tytułach pojazdów silnikowych w USA. autobaza.pl stanowi największą, niezależną bazę danych VIN z historią pojazdów dostępną na rynku europejskim. Działalność firmy ma realny wpływ na jakość pojazdów oferowanych na rynku wtórnym w Polsce.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Infografika: Autoiso Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM