Menu

Menu

Cena jaj rośnie i zaczyna ich brakować na rynku

Cena jajCena jaj wzrosła od 9 do 15 października nawet o 28%. Taką informację podało Ministerstwo Rolnictwa. Jednak wzrostowi cen zaczynają towarzyszyć braki jaj na rynku. Według producentów powodem jest zwiększony eksport, który wynika z wyższych cen oferowanych przez zagranicznych klientów. Jak pisze portal TVN24 BiS, z danych publikowanych przez Ministerstwo Rolnictwa wynika, że cena jaj klasy S w zakładach pakowania zwiększyła się między 9 a 15 października z 28,90 zł do 37,00 zł za 100 sztuk.

Za 100 sztuk jaj kategorii XL trzeba zapłacić o 13% więcej. W ciągu niecałego tygodnia ich cena wzrosła z 47,00 zł do 53,30 zł. Niewielki wzrost ceny zanotowały jaja klasy M oraz L. TVN24 BiS pisze, że konsumenci zaczynają zauważać braki jaj w sklepach. Okazuje się, że producenci dostarczają ich teraz mniej do supermarketów z powodu niskich cen oferowanych przez handlowców.

W zeszłym tygodniu – pisze portal – dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, Mateusz Szymyślik powiedział, że jedno jajo klasy M kosztuje w supermarkecie 37 – 39 groszy. Oznacza to, że polski producent otrzymuje za nie nie więcej niż 33 grosze. Tymczasem zagraniczny klient płaci polskiemu producentowi 45-50 groszy, czyli cenę wyższą od detalicznej supermarkecie. Biorąc pod uwagę rosnący popyt za granicą, sprzedaż do sieci handlowych w Polsce staje się nieopłacalna.

Cena jaj wzrosła z powodu fipronilu

Jak stwierdził Szymyślik, wzrost popytu na polskie jaja w Europie związany jest z wykryciem fipronilu na farmach w Niemczech, Belgii i Holandii. Wiązało się to z wybiciem wielu stad w Europie i zmniejszeniem dostaw na rynek. Problem spotęgowało wykrycie grypy na fermach we Włoszech, które należą do czołowych producentów jaj.

Zmniejszenie podaży spowodowało też wzrost cen towaru przeznaczonego dla firm spożywczych, chemicznych i kosmetycznych. W ostatnich dniach cena jaj przeznaczonych do przetwórstwa jest nawet wyższa od ceny jaj spożywczych, co wcześniej raczej się nie zdarzało. Wzrastający popyt i ceny oferowane przez zagranicznych klientów mogą nawet doprowadzić – po raz pierwszy od upadku komunizmu – do braku jaj na rynku.

Z danych za pierwsze 7 miesięcy 2017 roku wynika, że najwięcej jaj Polska eksportuje do Niemiec i Holandii. Wartość eksportu do obu krajów przekracza 60 milionów euro. Trzecią pozycję w eksporcie zajmują Węgry. Wartość sprzedaży polskich jaj na ten rynek wynosi 8 miliardów euro.

Przez pierwsze 7 miesięcy tego roku eksport polskich jaj był niższy od zeszłorocznego. Jego wartość wyniosła 118 mln euro, podczas gdy w pierwszych siedmiu miesiącach 2016 roku 134 mln euro. W tym samym czasie wzrósł nieco import, z 21 mln euro do 21,5 mln euro. Oznacza to, że do gwałtownego wzrostu eksportu, o którym mówi Szymyślik, musiało dość w ostatnich tygodniach.

Źródło – TVN24 BiS

Jedna odpowiedź do “Cena jaj rośnie i zaczyna ich brakować na rynku”

  1. […] Nagły popyt na polskie jaja, to efekt wykrycia fipronilu na fermach kur niosek w Belgii, Holandii, Niemczech. Z tego powodu wielu hodowców z Europy Zachodniej musiało zlikwidować stada kur. […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.