Menu

Menu

Beton barwiony – zaleta każdego nowoczesnego obiektu

Podstawowa funkcja betonu to bez wątpienia funkcja konstrukcyjna. Domy zbudowane z betonu są uważane za niezwykle energooszczędne, a dodatkowo – pozbawione wilgoci. Dodatkowo beton jest na tyle wdzięcznym materiałem, że często wykorzystuje się go także do tworzenia ogrodzeń czy parkingów. Obecnie coraz częściej zastosowanie znajduje specjalny beton barwiony, który prezentuje się znacznie bardziej efektownie.

Beton barwiony

Ludzie od zawsze szukali alternatyw i od zawsze wykorzystywali barwniki

Upodobanie ludzkości do barwników sięga bardzo odległych czasów – dość powiedzieć, że przecież już sztuka naskalna była realizowana przy pomocy barwników – oczywiście tych naturalnych. Z czasem jednak ludzie nauczyli wytwarzać się pigmenty, które następnie zaczęli masowo stosować w procesie wytwarzania różnych materiałów.  A to wszystko oczywiście ze względu na naturalne umiłowanie człowieka do estetyki i kolorowych powierzchni. Czym jest beton barwiony?

Jak łatwo się domyślić, aby mógł powstać beton barwiony, konieczne jest zastosowanie odpowiednich zabiegów technologicznych, które umożliwiają wybarwienie betonu. Do takich zabiegów należy m.in. zastosowanie barwników (pigmentów) w zmienianiu koloru całej mieszanki betonowej jak i barwienie samej powierzchni betonu, który już zdążył stwardnieć. Zasadniczo można wyróżnić barwienie betonu w całej jego objętości (i wtedy mamy do czynienia z tzw. barwieniem „w masie”) lub barwienie powierzchniowe, w przypadku którego – jak sama nazwa wskazuje – dotyczy pokrywania kolorem jedynie wierzchniej części materiału. Oba sposoby mają swoje zalety, jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że w razie ewentualnych uszkodzeń i odprysków beton barwiony „w masie” nadal będzie miał jednolity kolor. Do barwienia betonu (zwłaszcza w całej jego objętości) wykorzystywane są różne pigmenty; na przykład kolor czerwony powstaje przy wykorzystaniu tlenku żelaza, natomiast zielony – tlenku chromu. Oczywiście nasycenie barwy może przybierać różne natężenie.

Zalety kolorowego betonu

Jedną z mniej oczywistych zalet barwionego betonu jest fakt, że jest prosty w konserwacji i utrzymaniu czystości (chociaż należy oczywiście pamiętać, że może się to różnić w zależności od producenta). Przy wyborze firmy produkującej kolorowy beton warto zresztą zwrócić uwagę na to, czy gwarantuje trwałość zabarwienia materiału oraz serwis przy wyborze rozwiązania (tak jest chociażby przy zakupie betonu dekoracyjnego DECO COLLORE – kórego dodatkowe właściwości można sprawdzić na https://betonnadom.pl/produkty/deco-collore/).

Do czego najczęściej wykorzystuje się beton barwiony?

Zabiegi technologiczne, które pozwalają na uzyskanie barwionego betonu to tylko jedna z interesujących kwestii. Wiele osób znacznie bardziej może jednak zainteresować to, do czego taki materiał jest wykorzystywany. Wbrew pozorom większość z nich przynajmniej raz widziało konstrukcję, która powstała właśnie z użyciem barwionego betonu. Materiał tego rodzaju jest na przykład bardzo popularny, jeśli chodzi o betonowe ogrodzenia. Zainteresowani klienci mogą kupić gotowe, barwione przęsła, które następnie po kolei montują wzdłuż działki. To świetne rozwiązanie m.in. dla tych, którzy nie chcą mieć ogrodzenia z cegły czy kamienia, a jednocześnie zależy im na zachowaniu walorów estetycznych.

Bardzo często beton barwiony wykorzystuje się także przy układaniu pewnych nawierzchni, które mają np. zastąpić w danym miejscu asfalt lub kostkę brukową. Dzięki temu dana powierzchnia wygląda często znacznie estetyczniej, a dodatkowo – czytelniej, zwłaszcza, jeśli właścicielowi danego terenu zależy na tym, by kolorystycznie oddzielić od siebie różne strefy. Beton barwiony świetnie sprawdza się m.in. w przypadku budowania chodników i deptaków miejskich (np. przy wyodrębnianiu ścieżek rowerowych czy innych przestrzeni).

Kolorowy beton można wykorzystać także w mniej oczywisty sposób, czyli przy tworzeniu małej architektury ogrodowej – chodzi m.in. o betonowe ławki lub murki, na których można odpocząć.

Kolorowy beton to zerwanie ze smutną szarością PRL-u

Dlaczego kolorowy beton tak mocno kojarzy się z nowoczesnością? Jest tak prawdopodobnie ze względu na fakt, że w minionej epoce na ulicach – niemal pod każdym względem – królowały szarości. Zerwanie z nią to symbol nowoczesnej zabudowy, której kolory mają przyciągać wzrok i cieszyć oko. Należy zresztą pamiętać, że w wielu wypadkach kolorowy beton to lepsze rozwiązanie nie tylko ze względów estetycznych. Barwiony beton pomaga także w zachowaniu oznaczeń i zwiększa ich czytelność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.