Menu
Menu

Podstawy psychologii inwestowania

Inwestowanie polega na wyborze odpowiedniego czasu i odpowiednich walorów do tego, by korzystnie ulokować swoje środki finansowe. W idealnym środowisku giełdowym inwestorzy powinni kierować się jedynie obiektywnymi przesłankami przy wyborze akcji spółek czy innych elementów do inwestowania. Jednak najczęściej tak nie jest, ponieważ w grę wchodzą emocje, które mogą całkowicie zmienić decyzje inwestycyjne.

Warto poznać podstawy psychologii inwestowania, które pomogą w lepszym, bardziej racjonalnym i bezpiecznym lokowaniu swoich pieniędzy.

psychologia inwestowania

Psychologia inwestowania, czyli podstawa dla podejmowania decyzji inwestycyjnych

Psychologia inwestowania jest działem psychologii jako takiej i podejściem, które analizuje wpływ emocji, uprzedzeń, przekonań i postaw człowieka na podejmowane przez niego decyzje inwestycyjne, na przykład na giełdzie. Przed rozpoczęciem lokowania swoich środków finansowych w wybrane papiery wartościowe, każdy inwestor powinien indywidualnie ocenić swoje predyspozycje do tego typu inwestowania.

Nie jest tak, że inwestowanie na giełdzie nie wiąże się z podejmowaniem jakiegokolwiek ryzyka inwestycyjnego. Ono istnieje i trzeba mieć świadomość, że przy każdym zakupie akcji czy innych walorów na giełdzie papierów wartościowych inwestor ponosi takie ryzyko.

By sprawnie inwestować, inwestor powinien mieć określone cechy charakteru i osobowości. Bardzo dobrze w grze giełdowej radzą sobie gracze, którzy mają zdolności analitycznego myślenia i stoickie podejście do tego, co dzieje się wokół. Są osobami cierpliwymi, stałymi, konsekwentnymi, które w życiu, a nie tylko w trakcie inwestowania, kierują się racjonalizmem i inteligencją. Psychologia inwestowania wskazuje, że trafne decyzje inwestycyjne są w stanie podejmować ci inwestorzy, którzy wykazują wysoką odporność na stres wynikający z przejściowych spadków wartości swojego portfela. Uleganie panice i podążanie za tłumem innych graczy, którzy w strachu o swój kapitał zaczynają wyprzedawać posiadane akcje za bezcen, nie jest najlepszą drogą do sukcesów rozumianych jako wypracowanie pożądanych zysków. Inwestorzy, którzy mają silną osobowość, nie poddają się wpływom innych graczy rynkowych, a przy tym mają zdolność oceny tego, co dzieje się na giełdzie, stają się milionerami.

Inwestowanie zgodne z charakterem inwestora

Zachowanie inwestora na giełdzie i jego cechy osobowościowe powinny stanowić podstawę do wypracowania odpowiedniej dla niego strategii działania. Inaczej inwestują osoby, które są skłonne do podejmowania ryzyka, a inaczej te, które w każdej sytuacji raczej od niego stronią. Zależnie od charakteru, temperamentu, a nawet umiejętności, wiedzy, predyspozycji inwestycyjnych i ilości wolnego czasu przeznaczanego na inwestowanie, każdy inwestor powinien inwestować na swój sposób. Gra na giełdzie nie dla każdego będzie przy tym przeznaczona.

Powściąganie emocji

Na giełdzie papierów wartościowych inwestować należy z głową. Kierowanie się sercem, a co za tym idzie emocjami, jakie w danej chwili towarzyszą graczowi to niestety bardzo ryzykowna droga.

Jeśli inwestor wypracowuje zyski, które są znacznie wyższe niż oczekiwane przez niego w obranej strategii inwestycyjnej, odczuwa naturalnie radość i euforię. Niewykluczone, że w takiej sytuacji pozwoli sobie na nagięcie reguł strategii i na wejście na rynek, który niekoniecznie zna lub w inwestycje, która cechuje się wysokim poziomem ryzyka. Ma bowiem poczucie, że wszystko mu się udaje i że jest niepokonanym.

Reguły rynku inwestycyjnego są jednak nieubłagane, a trendy szybko mogą się odwrócić, przez co wcześniej wypracowane zyski ponownie przeznaczone na inwestycje, po prostu przepadną. Kolejnym błędem, jaki w takim momencie może popełnić inwestor, to chęć rewanżu i odpracowania strat. Jeśli kierując się gniewem i frustracją, zacznie inwestować na chybił trafił, wbrew strategii, więcej niż prawdopodobne jest, że znów straci pieniądze.

Emocje są niestety złym doradcą inwestycyjnym. Inwestor musi mieć świadomość tego i wiedzieć, jak radzić sobie z silnymi uczuciami, jakie mogą pojawić się u niego podczas inwestowania. Psychologia lokowania środków finansowych wskazuje na to, że trzeba znać swój stan emocjonalny i umieć powściągnąć uczucia, jakie mogłyby skierować inwestora na niewłaściwe drogi.

Zobacz też: https://www.xtb.com/pl/edukacja/dywersyfikacja-portfela

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM