Menu

Menu

50 mln zł na rozwój rodzinnych ogrodów działkowych

 

Środki przeznaczone w ramach unijnego wsparcia na rodzinne ogrody działkowe mogą być wykorzystane m.in. na zwiększenie terenów zieleni oraz działania ekologiczne ograniczające hałas i zanieczyszczenie powietrza.

Dotacje o wartości 50 ml zł zasilą rozwój ogrodów działkowych w ramach projektu „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych”. − To pierwszy program, który wpisuje się w oczekiwania samych działkowców. Wyniknął bezpośrednio z tego, że działkowcy zgłosili taką potrzebę rozbudowy właśnie terenów zielonych, które często w miastach są zielonymi płucami, miejscem spotkań − mówił podczas konferencji prasowej Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

minister Grzegorz Puda

Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda

Rodzinne ogrody działkowe otrzymają 50 mln zł unijnego wsparcia na zwiększenie terenów zieleni oraz działania ekologiczne ograniczające hałas i zanieczyszczenie powietrza. − To kwota, która będzie do dyspozycji wszystkich, którzy korzystają na co dzień z ogródków działkowych. Mieszkańcy czy działkowicze będą mogli te środki wykorzystać przede wszystkim na zwiększenie terenów zieleni. Mówię o możliwości pewnej rozbudowy ogródków działkowych, np. poprzez zielone dachy czy tarasy, a także przygotowanie instalacji do zwiększania retencji wody − wyliczał Puda. Pieniądze pochodzą z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko 2914−2021.

Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podkreślił, że program umożliwi poprawę infrastruktury ogródków działkowych, wodociągowej czy drogowej, a także wesprze uprawy żywności na własne potrzeby. − Ta mała infrastruktura będzie służyła temu, aby wszyscy mieli możliwość rekreacji, dobrego, godnego wypoczynku, ale też produkcji żywności na własne potrzeby. Ufam, że będzie to znakomita promocja żywności ekologicznej − zapowiedział. Jak poinformował, operacyjną stroną wdrożenia programu zajmie się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Źródło:PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.