Menu

Menu

4 porady, jak stworzyć własne studio nagrań

Jeśli pasjonujesz się muzyką, lubisz śpiewać, grać na instrumencie lub tworzyć własne utwory, z pewnością zainteresuje Cię pomysł założenia własnego studia nagrań. W takim miejscu możesz swobodnie komponować i nagrywać, a nawet udostępniać sprzęty innym artystom. O czym warto pamiętać, zakładając studio muzyczne, przeczytasz w poniższym artykule.

studio nagrań

Zacznij od kolekcjonowania sprzętów

Każdy początkujący właściciel studia nagrań potrzebuje odpowiednich sprzętów. Zanim otworzysz swoją pracownię, warto wcześniej skompletować wszystkie niezbędne urządzenia. Przede wszystkim potrzebny będzie szybki i sprawny komputer. Jest to główny element wyposażenia studia. Do komputera będą trafiać dźwięki i nagrania. Aby móc tworzyć z nich utwory niezbędne jest właściwe oprogramowanie. Po znalezieniu odpowiadającej potrzebom użytkownika aplikacji należy wyposażyć swój komputer w dobry interfejs audio, czyli wysokiej jakości kartę muzyczną.

Aby nagrać dźwięk, niezbędny jest dobry mikrofon studyjny. Do niego warto dokupić specjalne filtry wygłuszające niechciane brzmienia i dźwięki. Do nagrywania potrzebna jest także klawiatura sterująca. Przyda się ona do tworzenia podkładów muzycznych. Po nagraniu dźwięku i muzyki, materiał trzeba odpowiednio obrobić, aby powstał utwór. W tym celu warto zaopatrzyć się w dobrej jakości monitory studyjne, czyli zestawy głośnikowe.

Oprócz tych sprzętów w studiu potrzebne będą liczne przewody, między innymi do mikrofonu i głośników. Przydadzą się także słuchawki do odsłuchu. Dla większego komfortu nagrywania można zainwestować w stojaki do mikrofonu.

Wybierz dobre pomieszczenie

Przed zainstalowaniem i rozstawieniem sprzętów, zastanów się, które pomieszczenie najlepiej sprawdzi się jako studio nagrań. Przede wszystkim powinno być ono możliwie jak największe. Ponadto upewnij się, czy w okolicach pomieszczenia nie ma wielu źródeł hałasu, który mógłby zakłócać nagrania. Najczęściej w czasie pracy przeszkadza ruch uliczny, sąsiedzi, zwierzęta, czy wiatr. Warto więc wybrać pomieszczenie najbardziej oddalone od ulicy i innych budynków, osłonięte przed deszczem i podmuchami.

Adaptacja akustyczna

Sam zakup sprzętów nie wystarczy, aby stworzyć studio nagrań. Najważniejszą kwestią jest adaptacja akustyczna pomieszczenia. Akustyka jest niezwykle istotna w tworzeniu muzyki. Pomieszczenie do nagrań nie może mieć pogłosu w tonach średnich i niskich. Pozwoli to uzyskać jak najbardziej naturalną barwę głosu. Dobra akustyka pomieszczenia to także odpowiednie pochłanianie i rozpraszanie dźwięków — wpływ na to ma nieregularny kształt pokoju. Właściwie dostosowane do nagrań wnętrze dodatkowo amortyzuje echa w niskiej, basowej częstotliwości.

Rozmieszczenie sprzętów

Tworząc własne studio muzyczne, warto zadbać o właściwe rozmieszczenie sprzętów w strefie nagrywania. Jeśli korzystasz z jednego pomieszczenia, w którym jednocześnie nagrywane i montowane są wszystkie partie śpiewane i linie melodyczne, odpowiednie ustawienie jest szczególnie ważne. Rozmieszczenie sprzętów zależy przede wszystkim od tego, czy jesteś jedyną osobą w studiu, jednocześnie nagrywasz i montujesz, czy też współpracujesz z większą ilością osób. W pierwszym przypadku warto wykorzystać tak zwane standardowe pojedyncze ustawienie. Polega ono na tym, że osoba znajduje się w centrum, a wokół niej rozmieszczone jest biurko, mikrofony i sekcje do nagrywania instrumentów. Takie ustawienie ma jednak swoje wady. Przede wszystkim za blisko ustawione instrumenty i urządzenia przeszkadzają sobie nawzajem, powodując odbicia dźwięku i zakłócenia. Jeśli podczas nagrań pracują w studiu dwie osoby, strefy nagrywania i montowania powinny być od siebie oddzielone.

Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie ustawienia mieszanego, do tego potrzebny będzie jednak jeszcze jeden sprzęt — tablet lub telefon. Na urządzeniu przenośnym trzeba zainstalować odpowiednią aplikację, która umożliwi zdalne sterowanie. Można znaleźć wiele takich programów, ale większość użytkowników poleca DAW Remote. Program ten działa na iPhonach i iPadach. W efekcie pracując solo, możesz jednocześnie nagrywać się i kontrolować wszelkie ustawienia montażu. Strefy są wtedy od siebie oddzielone i znajdujące się w nich sprzęty nie zakłócają swojej pracy.

Podłączając wszystkie sprzęty, pamiętaj, aby przewody nie plątały się i nie znajdowały się w ciągu komunikacyjnym. W przeciwnym wypadku przechodząc z jednej strefy do drugiej, możesz łatwo rozpiąć połączone ze sobą urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.