4 porady, jak stworzyć własne studio nagrań
Jeśli pasjonujesz się muzyką, lubisz śpiewać, grać na instrumencie lub tworzyć własne utwory, z pewnością zainteresuje Cię pomysł założenia własnego studia nagrań. W takim miejscu możesz swobodnie komponować i nagrywać, a nawet udostępniać sprzęty innym artystom. O czym warto pamiętać, zakładając studio muzyczne, przeczytasz w poniższym artykule.
Zacznij od kolekcjonowania sprzętów
Każdy początkujący właściciel studia nagrań potrzebuje odpowiednich sprzętów. Zanim otworzysz swoją pracownię, warto wcześniej skompletować wszystkie niezbędne urządzenia. Przede wszystkim potrzebny będzie szybki i sprawny komputer. Jest to główny element wyposażenia studia. Do komputera będą trafiać dźwięki i nagrania. Aby móc tworzyć z nich utwory niezbędne jest właściwe oprogramowanie. Po znalezieniu odpowiadającej potrzebom użytkownika aplikacji należy wyposażyć swój komputer w dobry interfejs audio, czyli wysokiej jakości kartę muzyczną.
Aby nagrać dźwięk, niezbędny jest dobry mikrofon studyjny. Do niego warto dokupić specjalne filtry wygłuszające niechciane brzmienia i dźwięki. Do nagrywania potrzebna jest także klawiatura sterująca. Przyda się ona do tworzenia podkładów muzycznych. Po nagraniu dźwięku i muzyki, materiał trzeba odpowiednio obrobić, aby powstał utwór. W tym celu warto zaopatrzyć się w dobrej jakości monitory studyjne, czyli zestawy głośnikowe.
Oprócz tych sprzętów w studiu potrzebne będą liczne przewody, między innymi do mikrofonu i głośników. Przydadzą się także słuchawki do odsłuchu. Dla większego komfortu nagrywania można zainwestować w stojaki do mikrofonu.
Wybierz dobre pomieszczenie
Przed zainstalowaniem i rozstawieniem sprzętów, zastanów się, które pomieszczenie najlepiej sprawdzi się jako studio nagrań. Przede wszystkim powinno być ono możliwie jak największe. Ponadto upewnij się, czy w okolicach pomieszczenia nie ma wielu źródeł hałasu, który mógłby zakłócać nagrania. Najczęściej w czasie pracy przeszkadza ruch uliczny, sąsiedzi, zwierzęta, czy wiatr. Warto więc wybrać pomieszczenie najbardziej oddalone od ulicy i innych budynków, osłonięte przed deszczem i podmuchami.
Adaptacja akustyczna
Sam zakup sprzętów nie wystarczy, aby stworzyć studio nagrań. Najważniejszą kwestią jest adaptacja akustyczna pomieszczenia. Akustyka jest niezwykle istotna w tworzeniu muzyki. Pomieszczenie do nagrań nie może mieć pogłosu w tonach średnich i niskich. Pozwoli to uzyskać jak najbardziej naturalną barwę głosu. Dobra akustyka pomieszczenia to także odpowiednie pochłanianie i rozpraszanie dźwięków — wpływ na to ma nieregularny kształt pokoju. Właściwie dostosowane do nagrań wnętrze dodatkowo amortyzuje echa w niskiej, basowej częstotliwości.
Rozmieszczenie sprzętów
Tworząc własne studio muzyczne, warto zadbać o właściwe rozmieszczenie sprzętów w strefie nagrywania. Jeśli korzystasz z jednego pomieszczenia, w którym jednocześnie nagrywane i montowane są wszystkie partie śpiewane i linie melodyczne, odpowiednie ustawienie jest szczególnie ważne. Rozmieszczenie sprzętów zależy przede wszystkim od tego, czy jesteś jedyną osobą w studiu, jednocześnie nagrywasz i montujesz, czy też współpracujesz z większą ilością osób. W pierwszym przypadku warto wykorzystać tak zwane standardowe pojedyncze ustawienie. Polega ono na tym, że osoba znajduje się w centrum, a wokół niej rozmieszczone jest biurko, mikrofony i sekcje do nagrywania instrumentów. Takie ustawienie ma jednak swoje wady. Przede wszystkim za blisko ustawione instrumenty i urządzenia przeszkadzają sobie nawzajem, powodując odbicia dźwięku i zakłócenia. Jeśli podczas nagrań pracują w studiu dwie osoby, strefy nagrywania i montowania powinny być od siebie oddzielone.
Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie ustawienia mieszanego, do tego potrzebny będzie jednak jeszcze jeden sprzęt — tablet lub telefon. Na urządzeniu przenośnym trzeba zainstalować odpowiednią aplikację, która umożliwi zdalne sterowanie. Można znaleźć wiele takich programów, ale większość użytkowników poleca DAW Remote. Program ten działa na iPhonach i iPadach. W efekcie pracując solo, możesz jednocześnie nagrywać się i kontrolować wszelkie ustawienia montażu. Strefy są wtedy od siebie oddzielone i znajdujące się w nich sprzęty nie zakłócają swojej pracy.
Podłączając wszystkie sprzęty, pamiętaj, aby przewody nie plątały się i nie znajdowały się w ciągu komunikacyjnym. W przeciwnym wypadku przechodząc z jednej strefy do drugiej, możesz łatwo rozpiąć połączone ze sobą urządzenia.
Dodaj komentarz