Uniwersyteckie Centrum Kliniczne – najnowocześniejszy szpital w Polsce
Pacjent jest w centrum naszej uwagi – mówi Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Opowiada o nowych inwestycjach i kompleksowych działaniach w zakresie świadczeń medycznych, które mają jeden nadrzędny cel – efektywny proces leczenia chorego.
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne to dynamicznie rozwijające się placówka medyczna. Jakie kliniki trafią jako pierwsze do nowego budynku?
– W pierwszej kolejności zostaną przeniesione Centralne Laboratorium oraz kliniki: położnictwo, neonatologia, ginekologia, dermatologia, a następnie hematologia, kardiochirurgia, kardiologia oraz psychiatria.
W 2020 roku, kiedy planowane jest zakończenie budowy, do CMN przeprowadzą się wszystkie kliniki internistyczne.
Co stanie się z opuszczonymi przez Kliniki budynkami?
– Część zostanie wyburzona – bez tego nie moglibyśmy zakończyć drugiego etapu budowy CMN. Koncepcji zagospodarowania terenu po opuszczonych klinikach jest kilka. Która zostanie zrealizowana, jeszcze ostatecznie nie wiemy. Natomiast pewne jest, iż powstanie Centrum Medycyny Pediatrycznej, w którym już dziś w pełni zmodernizowanej infrastrukturze funkcjonują: pediatria onkologiczna, endokrynologiczna, diabetologia, neurologia rozwojowa. Są to doskonale wyposażone kliniki o wysokim standardzie.
W październiku br. otworzymy OIOM dziecięcy. Zakończenie całej inwestycji planowane jest na 2020 rok. Powstanie najnowocześniejszej w Polsce placówki medycznej to niewątpliwa korzyść dla regionu, lecz przede wszystkim dla pacjentów, dla których nieustająco udoskonalamy nasz szpital.
Jednak nowoczesna infrastruktura to nie wszystko…
– Zdecydowanie. Największym kapitałem Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego jest jego zespół. Pracują tutaj wybitni specjaliści, dzięki którym nasi pacjenci mogą być leczeni kompleksowo. Posiadamy większość specjalizacji medycznych. Dzięki temu, że jesteśmy szpitalem przynależącym do Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego mamy zagwarantowany dostęp do najnowszych osiągnięć współczesnej medycyny oraz kapitału intelektualnego. Z moich obserwacji wynika, że pewne rozwiązania, które jeszcze 15 lat temu były w sferze science-fiction, dziś są powszechnie stosowanymi metodami w naszym szpitalu.
Możemy pochwalić się osiągnięciami w zakresie nowoczesnych i skutecznych metod leczenia. Przykładowo w Centrum Udarowym wykonujemy trombektomię mechaniczną – rewolucyjny zabieg pozwalający na powrót do sprawności pacjentom po najcięższych udarach. Mimo że to kosztowna metoda, nierefundowana przez NFZ, bardzo szybka usprawnia pacjenta, skracając hospitalizację. Realizujemy ten sposób leczenia, ponieważ to pacjent jest dla nas najważniejszy. System, niestety, nie docenia takich innowacyjnych metod i każe nam rozliczać świadczenia według standardowej procedury. Liczymy na bardziej korzystny algorytm, który będzie brał pod uwagę realny czas powrotu pacjenta do zdrowia. Nasze Centrum Udarowe działa 24 godziny, 7 dni w tygodniu.
Właściwie każdy z nas ma w swoim otoczeniu kogoś, kto choruje bądź chorował na nowotwór. Jak wygląda leczenie onkologiczne w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym?
– Pacjent znajduje się w centrum naszej uwagi. W myśl tej idei uruchomiliśmy już kilka tzw. unitów, które oferują pacjentom kompleksową diagnostykę i leczenie. W naszym szpitalu działa Centrum Raka Piersi, Centrum Leczenia Raka Prostaty, Centrum Leczenia Nowotworów Wątroby, mamy świetne wyniki w zakresie leczenia raka płuca. Każdy z unitów realizuje opiekę na najwyższym światowym poziomie, opartym na najnowszych zdobyczach nauki. Chcemy tworzyć więcej tego typu jednostek. Jesteśmy dużym ośrodkiem klinicznym, wiodącym w kraju centrum onkologicznym. W naszych strukturach działa większość specjalności – rozwijamy nasze usługi w kierunku pełnej kompleksowości, aby w coraz większym stopniu wykorzystać nasz potencjał i dążyć do osiągnięcia efektu synergii.
W to działanie wpisuje się rozwój świadczeń z zakresu transplantologii.
– Trzeba przyznać, że jesteśmy jedynym w kraju tak wieloprofilowym ośrodkiem transplantacyjnym. Przeszczepiamy nerki (w zeszłym roku najwięcej w Polsce), serce, szpik i rogówki, a także wątrobę i płuca. Niebawem – jako aktualnie jedyny ośrodek w Polsce – rozpoczniemy transplantacje wysp trzustkowych. W tym roku, po raz pierwszy od 16 lat w Polsce, wykonaliśmy z sukcesem jednoczasowy przeszczep serca i nerki.
Jakimi innymi wyjątkowymi działaniami może pochwalić się Uniwersyteckie Centrum Kliniczne?
– Jest ich wiele i dotyczą różnych gałęzi medycyny. Mamy w swoich strukturach jedyną w Polsce Poradnię Hipercholesterolemii Rodzinnej, jedyne Centrum Leczenia Otyłości i Chorób Metabolicznych. Wykonaliśmy szereg pionierskich operacji z wykorzystaniem druku 3D, tych kardiochirurgicznych i rekonstrukcyjnych. Jesteśmy wiodącym ośrodkiem kardiochirurgicznym, w 2017 roku wszczepiliśmy najwięcej w Polsce zastawek TAVI.
Konsultujemy choroby rzadkie, niektóre z nich jako jedyni w Polsce, głównie o podłożu genetycznym. Tutaj warto wspomnieć, że w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, na bazie dotychczasowych doświadczeń, powstaje Centrum Chorób Rzadkich. W planach mamy również stworzenie banku kobiecego mleka. Po przeniesieniu do budynku CMN zaprosimy rodzące do najnowocześniejszych sal porodowych w Polsce. Warto dodać również, że jako jeden z niewielu dużych klinicznych szpitali w Polsce możemy pochwalić się dodatnim wynikiem finansowym.
Ponadto jesteśmy wiodącym ośrodkiem, w którym prowadzimy kilkaset różnych badań klinicznych i naukowych. Dzięki temu nasi pacjenci mają dostęp do najnowocześniejszych i niestandardowych metod leczenia niefinansowanych przez NFZ.
Nieustannie dostosowujemy się do wymagań stawianych nam przez pacjentów, dlatego ulepszyliśmy również zasady rejestracji, punkt przyjęć planowych oraz call center. Dzięki usprawnieniom logistycznym szpital w ciągu roku przyjmuje kilkanaście procent pacjentów więcej niż w latach ubiegłych.
Ponadto w trosce o pacjentów przebywających na naszych oddziałach, przygotowaliśmy możliwość wyboru posiłku obiadowego z trzech proponowanych zestawów każdego dnia, co nie jest powszechnie stosowane w innych szpitalach.
To na pewno ułatwia realizowanie misji szpitala, proszę nam ją przypomnieć.
– Nasza misja obejmuje trzy aspekty: efektywnie leczyć, dobrze uczyć i służyć nauce. Misja wynika z przynależności do Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Budujemy najnowocześniejszy szpital w Polsce, ta świadomość wymaga od nas odpowiedzialności, a także dumy z osiągnięć, które towarzyszą rozbudowie szpitala i tworzenia nowej jakości w dostarczaniu świadczeń medycznych pacjentowi. Nasze kliniki i pracujący w nich specjaliści należą do europejskich i światowych organizacji, skupiających swoje działania na poszukiwaniu nowych rozwiązań w zakresie diagnostyki i terapii, w związku z tym nasi specjaliści mają realny wpływ na tworzenie nowych praktyk medycznych.
Koncentrujemy się na optymalizacji i efektywności terapii w ramach powierzonych nam środków, co nie oznacza wybierania wyłącznie rozwiązań o najwyższym stopniu rentowności. Skuteczny proces leczenia jest naszym priorytetem. Wybitni eksperci, dostęp do najnowszych osiągnięć medycznych, nowoczesna infrastruktura i zaplecze medyczne to narzędzia prowadzące do osiągnięcia tego celu, bo – jak już wspomniałem – to pacjent znajduje się w centrum naszej uwagi.
Rozmawiała – Wioleta Wójcik
NAUKA I BADANIA NA ŚWIATOWYM POZIOMIE
Gdański Uniwersytet Medyczny (GUMed) jest nowoczesnym ośrodkiem akademickim, rozpoznawalnym w kraju i na świecie. Od ponad 70 lat Uczelnia zapewnia wysoką jakość kształcenia we wszystkich zawodach medycznych i prowadzenie badań naukowych na najwyższym, światowym poziomie. Potwierdzeniem wiodącej roli w zakresie działalności naukowo-badawczej jest wysoka pozycja GUMed w różnego rodzaju rankingach. Uczelnia znajduje się w gronie jednostek, w których tworzy się wartościowe publikacje na najwyższym poziomie. Obok wypełniania zadań dydaktycznych i badawczych, GUMed pełni również rolę organu założycielskiego dla czterech zakładów opieki zdrowotnej, w tym największego w północnej Polsce szpitala klinicznego – Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
– Bezpośrednie sąsiedztwo Uczelni i Szpitala sprzyja wzajemnej współpracy i realizacji innowacyjnych projektów o charakterze naukowym, badawczym i wdrożeniowym – mówi prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed. – Wysoko wykwalifikowana kadra, stale modernizowana infrastruktura oraz narzędzia diagnostyczne najnowszej generacji oferowane przez uniwersyteckie kliniki stwarzają doskonałe możliwości do tego, by w perspektywie najbliższych lat GUMed wzmocnił swoją pozycję uczelni badawczej, w oparciu o cztery zasadnicze wartości – nowoczesność, umiędzynarodowienie, jakość i współpracę.
Kształcenie w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym stwarza solidne podstawy do dalszej pracy zawodowej. Nasi absolwenci mają wysokie kwalifikacje, poparte rzetelną wiedzą teoretyczną i umiejętnościami praktycznymi, co sprawia, że są pożądanymi pracownikami na rynku pracy.
Dodaj komentarz