Menu
 • Menu

  Tusk w Pekinie – Europa i Chiny bronią wolnego handlu

  Tusk w PekinieW czasie, gdy w Helsinkach amerykański prezydent Donald Trump spotykał się z Władimirem Putinem, w Pekinie miał miejsce 20 szczyt Unia Europejska – Chiny. Unię reprezentowali: Donald Tusk i Jean-Claude Juncker. Gospodarzem szczytu był natomiast premier Li Keqiang. Obaj europejscy goście odbyli również spotkanie z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem. Jak zapowiedzieli Juncker i Tusk w Pekinie, oba podmioty będą rozwijać strategiczne partnerstwo.

  Uczestnicy szczytu wyrazili swoje poparcie dla opierania światowego handlu na prawie i zasadach obowiązujących w Światowej Organizacji Handlu. Wygląda na to, że wojna handlowa toczona przez Stany Zjednoczone z Chinami i Europą doprowadziła do zbliżenia obu stron kontynentu euroazjatyckiego.

  Wcześniej niemiecka kanclerz Angela Merkel podczas wizyty w Chinach oświadczyła, że Niemcy witają inwestycje z Państwa Środka. Teraz Juncker i Tusk w Pekinie deklarują wolę wspólnych działań na rzecz lepszych połączeń komunikacyjnych z UE do Chin, między innymi w ramach chińskiej idei Nowego Jedwabnego Szlaku.

  Jednym z tematów poruszanych podczas szczytu była reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO). UE jest zdecydowana działać na rzecz modernizacji WTO i wzywa wszystkich partnerów, aby przyczynili się konstruktywnie do osiągnięcia tego celu. Proponujemy kompleksowe podejście do tego, jak można by usprawnić – wspólnie z podobnie myślącymi partnerami – funkcjonowanie WTO w kluczowych obszarach – powiedział Donald Tusk w Pekinie.

  Xi, Li, Junkier i Tusk w Pekinie zaprezentowali się jako główni orędownicy wolnego handlu

  Wygląda na to, że świat stanął na głowie. Liberalne Stany Zjednoczone prowadzą politykę protekcjonizmu a “komunistyczne” Chiny wraz z Unią Europejską bronią wolności w światowym handlu. Europa zwraca się ku Azji. Zaraz po wizycie w Chinach obaj europejscy przywódcy udali się do Japonii w celu podpisania umowy o wolnym handlu.
  Wydaje się również, że – przyjmowana dotychczas ze strony UE z pewnymi oporami – idea budowy Nowego Jedwabnego Szlaku stała się przedmiotem zainteresowania Brukseli.

  Po spotkaniu wydano krótkie oświadczenie, w którym czytamy: Na 20. szczycie UE – Chiny upamiętniono 15. rocznicę kompleksowego strategicznego partnerstwa między UE a Chinami. To partnerstwo wydatnie poszerzyło stosunki UE – Chiny. Miało korzystny wpływ na politykę, gospodarkę, handel, kulturę, kontakty międzyludzkie i inne dziedziny. Przywódcy potwierdzili, że pragną zacieśnić partnerstwo z myślą o pokoju, wzroście, reformach i cywilizacji, kierując się zasadami wzajemnego szacunku, zaufania, równości i wspólnych korzyści. W tym celu będą kompleksowo realizować strategiczny program współpracy UE – Chiny 2020.

  Ożywienie współpracy w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku zwanej też Nowym Jedwabny Szlakiem może okazać się korzystne również dla Polski. Jeśli Jean-Claude Juncker i Donald Tusk w Pekinie mówią o rozwijaniu strategicznego partnerstwa, nasz kraj może stać się punktem tranzytowym na drodze łączącej dwie największe gospodarki kontynentu euroazjatyckiego.

  Autor: Wojciech Ostrowski

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *