Menu
 • Menu

  Pracownicy z Białorusi coraz chętniej przyjeżdżają do Polski

  Pracownicy z BiałorusiObok Ukraińców również Białorusini coraz częściej przyjeżdżają do Polski. Może się okazać, że pracownicy z Białorusi staną się drugą pod względem liczebności grupą pracowników zagranicznych w naszym kraju. Jak podaje główny Urząd Statystyczny, w okresie od maja do października 2017 roku liczba Białorusinów odwiedzających Polskę wzrosła o 20% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku i osiągnęła poziom 2,2 miliona. Natomiast z raportu firmy Personnel Service wynika, że coraz częściej obywatele tego kraju szukają u nas zatrudnienia.

  Białoruskich pracowników zatrudnia obecnie 4% firm. Mogą oni – podobnie jak Ukraińcy, Gruzini, Rosjanie, Mołdawianie i Ormianie – przyjeżdżać do Polaki w ramach uproszczonej procedury zatrudnienia. Jak podaje Personnel Service, pracownicy z Białorusi są coraz chętniej zatrudniani przez nasze przedsiębiorstwa. Liczba wniosków o zatrudnienie jest w tym przypadku znacznie niższa, niż dla Ukraińców, ale potroiła się ona w ciągu roku.

  Większość firm sięga obecnie po pracowników z Ukrainy, jednak Białorusini stanowią również atrakcyjnych kandydatów i firmy prawdopodobnie będą w coraz większym stopniu sięgać po kadry z Białorusi. Jedną z ich zalet jest bliskość kulturowa i podobny język.

  Ciągle znacznie więcej Ukraińców przekracza naszą granicę. Od maja do października ich liczba wynosiła 5,5 miliona. W tym samym czasie liczba przekroczeń granicy przez Białorusinów wyniosła 2,2 miliona. Jednak ta ostatnia wartość rośnie znacznie szybciej w skali roku. Wzrost wynosi 20% w porównaniu do 5% w przypadku mieszkańców Ukrainy.

  Pracownicy z Białorusi zatrudniani do prac sezonowych

  W szczycie prac sezonowych notuje się najwięcej przekroczeń granicy z obydwoma naszymi wschodnimi sąsiadami. W ciągu lipca i sierpnia ich liczba wyniosła 813 tysięcy dla Białorusi i 1,9 mln dla Ukrainy. Pracownicy z Białorusi – podobnie jak ich południowi sąsiedzi – w tym czasie wykonują prace sezonowe. Inni natomiast w miesiącach wakacyjnych odwiedzają pracujących tu krewnych.

  Pracownicy z Białorusi są najchętniej zatrudniani przez duże firmy. Odsetek przedsiębiorstw z tej grupy zatrudniających Białorusinów wynosi 10%. Jeśli chodzi o branże, największy odsetek występuje w usługach – 8%. Spośród krajów korzystających z uproszczonej procedury zatrudnienia tylko Ukraina i Białoruś dostarczają Polsce znaczącej liczby pracowników. Mołdawianie zatrudniani są tylko przez 0,17% firm, Gruzini przez 0,08%. Natomiast odsetek firm zatrudniających Rosjan i Ormian jest prawie równy zeru.

  Trudno w tej chwili przypuszczać, że pracownicy z Białorusi staną się liczniejszą grupą od Ukraińców. Można jednak domniemywać, że ich liczba będzie rosnąć wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na pracowników w Polsce.

  Powyższe dane pochodzą z raportu „Barometr Imigracji Zarobkowej – II półrocze 2017” przygotowanego dla firmy rekrutacyjnej Personnel Service S.A. przez instytut Kantar Millward Brown.

  Źródło – Personnel Service S.A.

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *