Menu

Menu

Ukraińcy robią w Polsce największe jednorazowe zakupy

UkraińcyDane GUS pokazują, że w II kwartale 2017 roku cudzoziemcy wydali w Polsce 10,9 miliarda zł. Jednocześnie najwięcej, w czasie 1 pobytu zostawiają u nas Ukraińcy. Można powiedzieć, że robią u nas największe jednorazowe zakupy. W czasie jednej wizyty w Polsce Ukraińcy wydają średnio 773 zł. Na drugim miejscu są Niemcy z wynikiem 448 zł podczas jednej wizyty. Główny Urząd Statystyczny poinformował również, że w porównaniu do II kwartału 2016 roku wydatki cudzoziemców zwiększyły się o 5,5%.

W sumie jednak najwięcej wydają w naszym kraju osoby przekraczające granicę z Niemcami. Ich wydatki stanowią aż 47% ogółu. Na drugim miejscu są osoby przekraczające granice z Ukrainą – 20,3%, dalej: z Czechami 11,5%, Słowacją – 7,8%, Białorusią 6,4%, Litwą – 4,8% i na końcu Rosją 1,6%.

W II kwartale polską granicę przekroczyło 46 mln cudzoziemców. Liczba przyjazdów wzrasta szybciej od liczby Polaków wyjeżdżających za granicę. Zwiększenie liczby odwiedzających idzie w parze ze wzrostem czynionych przez nich wydatków. Ukraińcy na przykład wydali w tym czasie średnio o 42 zł więcej podczas jednej wizyty niż rok wcześniej.

Ukraińcy podczas 1 wizyty wydaja u nas sumę równą miesięcznej pensji w swoim kraju

Jak mówi Krzysztof Inglot, Prezes firmy Personnel Service: dane te mogą być szokujące, gdy weźmie się pod uwagę, ile wynosi średnia pensja u naszych wschodnich sąsiadów? State Statistics Service of Ukraine podaje, że w II kwartale 2017 roku przeciętne, miesięczne wynagrodzenie wyniosło tam 7 tysięcy hrywien, co w przeliczeniu daje 960 zł. Ukraińcy podczas jednej wizyty zostawiają więc w Polsce sumę niemal równą średniemu miesięcznemu dochodowi, co oznacza, że jednorazowo wydają więcej, niż wielu z nich zarabia na miesiąc.

Według danych GUS cudzoziemcy kupowali w Polsce głównie towary nieżywnościowe. Wydatki na nie stanowiły aż 83% ogółu. Tylko 13% stanowiły zakupy żywności i napojów bezalkoholowych. Spośród artykułów nieżywnościowych największym zainteresowaniem cieszyły się materiały budowlane i wykończeniowe. Na drugim miejscu znalazł się sprzęt RTV i AGD, natomiast na trzecim części i akcesoria do pojazdów.

Jak twierdzi Krzysztof Inglot, wzrost wartości zakupów, jakie robią u nas Ukraińcy, związany jest ze wzrostem zatrudnienia obywateli tego kraju na terenie Polski. Zauważa on, że na przykład wzrost liczby Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii wiązał się również ze wzrostem liczby wyjazdów turystycznych na Wyspy.

W tej chwili rośnie u nas zapotrzebowanie na pracowników zza wschodniej granicy. Od początku roku zwiększyło się ono aż o 30%. Wraz ze zwiększaniem się zatrudnienia rosną też wydatki odwiedzających. Dlatego eksperci firmy Personnel Service zajmującej się rekrutacją ukraińskich pracowników twierdzą, że większe otwarcie naszego rynku pracy na przybyszów z Ukrainy może pozytywnie wpłynąć na nasz wzrost PKB.

Źródło – ZOOM bsc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.