Menu
 • Menu

  O ile wzrosną emerytury i renty w 2018 roku?

  o ile wzrosną emeryturyPortal WP Mony przedstawia kalkulację, o ile wzrosną emerytury i renty? W roku 2018 rewaloryzacja rent i emerytur ma wynieść nie mniej niż 2,4%. Taką informację podał rząd. Oznacza to, że emerytury wzrosną średnio o kilkadziesiąt złotych. Wzrost ten jednak będzie tylko niewiele wyższy od inflacji. Pod warunkiem oczywiście, że ta ostatnia nie wzrośnie do poziomu przekraczającego 2,4% w skali roku.

  Wzrost emerytur o 2,4% to i tak więcej niż w ubiegłych latach. Czeka nas więc najwyższa podwyżka w obecnej kadencji rządu PiS. Rząd zapowiedział, że w przyszłym roku zastosowana zostanie zasada wzrostu emerytur na poziomie 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Oznacza to zwiększenie emerytur i innych świadczeń właśnie o 2,4%.

  O ile wzrosną emerytury i renty?

  Portal WP Mony pisze, że w przypadku emerytury lub renty na poziomie 1000 zł brutto miesięcznie emeryt otrzyma podwyżkę wysokości 24 zł brutto. Zatem na rękę dostanie 18,84 zł. Im wyższa emerytura, tym podwyżka będzie bardziej odczuwalna. W przypadku emerytury wysokości 3000 tysięcy brutto, podwyżka wyniesie 57,52 zł na rękę. Przy 5 tysiącach brutto, można się spodziewać dodatkowej kwoty w wysokości 97,2 zł.

  Tak wysoka podwyżka wynika po części z rosnącej inflacji, której poziom przekroczył 2%. Gdyby zatem rewaloryzacja rent i emerytur wyniosła dokładnie 2%, oznaczałoby to spadek ich realnej wartości.

  Podwyżka na poziomie 2,4% jest największą od 2013 roku, kiedy to emerytury i renty zostały podniesione o 4%. Natomiast w 2015 roku miała miejsce rewaloryzacja kwotowa o minimum 36 zł.

  Przyszłoroczne podniesienie rent i emerytur na poziomie 2,4% obejmie wszystkie świadczenia. Dotyczyć będzie zarówno świadczeń wypłacanych przez Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jak i Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Nowe stawki wejdą w życie od 1 marca 2018 roku, a wiec za 9 miesięcy.

  O ile wzrosną emerytury i renty minimalne?

  Realizując zapowiedzi złożone podczas kampanii wyborczej, rząd PiS bardziej zwiększył w 2017 roku najniższe emerytury i renty. Wzrosły one z 882,56 zł do 1000 zł. Oznacza to, że największe zmiany odczuły osoby pobierające najniższe świadczenia. Oczywiście otrzymanie minimalnej emerytury oznacza konieczność spełnienia wymaganych kryteriów. Między innymi wykazanie się odpowiednim stażem pracy.

  W przyszłym roku rząd nie planuje jednak szczególnego traktowania osób pobierających najniższe świadczenia. Otrzymają one podwyżki na ogólnych zasadach. Nie będzie też podwyżek gwarantowanych, jak w poprzednim roku, kiedy to wzrost emerytur i rent był raczej symboliczny. Wprowadzono wówczas podwyżkę minimalną wysokości 10 zł. I tyle otrzymali renciści o świadczeniach niższych niż 2,2 tys. zł miesięcznie. O ile wzrosną emerytury i renty w 2018 roku, decydować będzie wyłącznie system procentowy.

  Źródło – WP Money

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  2 odpowiedzi na “O ile wzrosną emerytury i renty w 2018 roku?”

  1. B. żborowska napisał(a):

   Rząd oszukał rencistów i emerytów i nadal najniższa renta i emerytura netto wynosi 767 zł. Wystąpiły luki w ustawach prawnych, które Rząd musi poprawić. I te najniższe renty i emerytury także otrzymały po 10 zł,

  2. mróz napisał(a):

   myślę że pisiaki boją się o elektorat emerytów i rencistów to rzucą podwyżke bo stracą głosy a są to nie małe głosy więc trzeba coś robić ze strachu przed utratą władzy więc rzucą jakiś ochłapi pozamiatają

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *