Menu

Menu

Zestawy wideodomofonowe

To, co jeszcze kilka lat temu było synonimem luksusu, dzisiaj jest, a przynajmniej powinno być codziennością. Zestawy wideodomofonowe szalenie utrudniają funkcjonowanie wszystkim, którym obce są normy współżycia społecznego, uprzyjemniające jednocześnie życie swoim właścicielom.

Zestawy wideodomofonowe

Video domofon, co to takiego?

Pytanie dość przewrotne, ponieważ większość czytelników z pewnością zetknęła się już z tymi urządzeniami. Jednak dla porządku kilka słów przypomnienia.

W odróżnieniu od konwencjonalnego domofonu wideofon poprzez wbudowaną kamerę umożliwia rozpoznanie bądź rejestrację osoby, która znajduje się przed bramą, furtką, czy siedzibą firmy. Poprzez rejestrację rozumie się zapis cyfrowy obrazu z danej chwili.

O tym, jak istotny jest ogląd sytuacji przed budynkiem, wielokrotnie mogli się przekonać mieszkańcy domów wielorodzinnych. Klatki schodowe pełne ulotek, nieczystości, zniszczone sprayem ściany, pourywane skrzynki pocztowe, a nawet kradzieże. Wszystko dlatego, że ktoś w dobrej wierze wpuścił za pomocą domofonu osobę podającą się np. za listonosza, nie wiedząc tak naprawdę z kim ma do czynienia.

Oczywiście, trudno wymagać, aby za każdym razem szczegółowo indagować wchodzących. Domofon z kamerą zwalnia użytkowników z takiego obowiązku, zwiększając jednocześnie poczucie komfortu.

Zestawy wideodomofonowe, własna strefa komfortu

Zagadnienia techniczne z pewnością są niezwykle istotne, lecz to, co najbardziej interesuje przyszłych użytkowników, to korzyści płynące z faktu posiadania wideofonu.

Korzyści płynące z instalacji zestawu wideofonowego:

  • wzrost poczucia bezpieczeństwa;
  • kontrola terenów przyległych do wejścia;
  • zdalna kontrola elektrozaczepów (blokady zamków);
  • możliwość integracji z systemem monitoringu;
  • dostęp do urządzeń z poziomu aplikacji.

I wiele innych.

Wzrost poczucia bezpieczeństwa 

To atut, którego nie trzeba nikomu tłumaczyć. Osoba przebywająca wewnątrz pomieszczenie nie musi już polegać jedynie na informacji głosowej. Od tej pory warunkiem sine qua non zwolnienia blokady zamków jest obraz. Należy poprosić gościa o udostępnienie swojego wizerunku poprzez poprawne ustawienie się w polu widzenia kamery.

Kontrola terenów przyległych do wejścia 

Istnieje możliwość poszerzenia pola widzenia kamery poprzez odpowiednie ustawienie sprzętu lub integrację z systemem monitoringu. Dzięki temu rozwiązaniu mieszkańcy nie tylko wiedzą kto stoi pod ich drzwiami lub przy furtce. Mają także świadomość, ile osób znajduje się w pobliżu.

Zdalna kontrola elektrozaczepów 

Elektrozaczepami są urządzenia elektromagnetyczne instalowane w zamkach. Pozwalają one na zdalne zdjęcie blokady drzwi, bram i furtek, bez konieczności wychodzenia na zewnątrz.

Po pozytywnej weryfikacji tożsamości przybysza bądź przybyszów, za pośrednictwem panela znajdującego się np. przy drzwiach zwalnia się zapadkę blokującą.

Możliwość integracji z systemem monitoringu 

Systemy monitoringu składają się z układu kamer przekazujących obraz z chronionego terenu. Nie ma najmniejszych przeciwwskazań, by zestawy wideodomofonowe nie mogły być dodatkowym wsparciem. W takim przypadku korzyści są podwójne.

W sytuacji, kiedy obraz z kamery wideofonu nie obejmuje niezbędnego obszaru lub z jakichś powodów jest niewystarczający, użytkownik może posiłkować się widokiem z monitoringu. Z kolei zintegrowany wideodomofon zwiększa możliwości nadzoru sprawowanego przez system ochrony.

Dostęp do urządzeń z poziomu aplikacji 

W wielu przypadka producenci sprzętu oferują dodatkowe wsparcie w postaci dedykowanych aplikacji mobilnych. Wideodomofony mogą być zatem kontrolowane z poziomu smartfona poprzez sieć Wi-Fi lub GSM. Dzięki temu nawet przebywając poza miejscem zamieszkania, użytkownik ma świadomość faktu, że ktoś pod jego nieobecność próbował złożyć niezapowiedzianą wizytę.

Transmisja obrazu i dźwięku nie jest wyłącznie domeną indywidualnych systemów. Wideodomofon dwurodzinny jest równie skuteczny, a przy tym tańszy biorąc pod uwagę możliwość partycypowania w kosztach drugiej rodziny mieszkającej w tym samym budynku.

Zestawy wideodomofonowe IP

Z pewnością dla wielu osób ciekawym rozwiązaniem będzie zastosowanie technologii IP w komunikacji z wideofonami najnowszej generacji. Poprzez lokalną sieć komputerową (LAN) możliwe jest podłączenie do systemu wszystkich pomieszczeń, dzięki czemu obsługa jest znacznie bardziej komfortowa. Układ informatyczny pozwala kontrolować już nie tylko otwory wejściowe.

Przy odpowiedniej konfiguracji oraz sprzężeniu z dodatkowymi akcesoriami użytkownicy mają wpływ na działanie instalacji elektrycznych i grzewczych. Ustawienie odpowiedniej temperatury w pokoju, wyłączenie telewizora bądź światła, nawet zasłonięcie zasłon, wszystko dostępne bez konieczności podnoszenia się z ulubionego fotela. Zarejestrowane zdarzenia zabezpieczone są chmurze.

Dokonując wyboru zestawu wideodomofonowego, warto skierować swoje kroki do firmy współpracującej z najlepszymi producentami. Więcej, zestawy powinny pochodzić w całości z jednego źródła. Chodzi o to, by w przypadku przyszłej rozbudowy systemu uniknąć kłopotów ze znalezieniem sprzętu kompatybilnego z już posiadanym.

Poza tym profesjonalny dostawca jest w stanie zapewnić wsparcie techniczne, choćby w formie konsultacji. To wszystko razem ma zapewnić trwałość i bezawaryjność urządzeń, którym powierzono mienie i zdrowie mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.