Menu

Menu

Zakupy online – na co zwrócić uwagę

W dobie rozwoju infomatycznego prowadzenie czynności online nie jest czymś niezwykłym. Przez internet dokonujemy przelewów, robimy zakupy, zaciągamy kredyt gotówkowy online orionit.pl/banki.

Robienie zakupów przez internet jest bardzo wygodne, ponieważ nie potrzebuje wychodzenia z domu.

Jednak warto pamiętać, że często można spotkać oszustwa online, np. sprzedanie towaru, który nie istnieje. Wiele przestępców się uaktywnia w czasie przedświątecznym, gdy szukamy prezentów dla bliskich. Jak uchronić się przed oszustwami internetowymi i nie zostać ofiarą nierzetelnych sprzedawców?

Zakupy przez internet

Zasady kupowania w sieci

Internetowe zakupy szybko wypierają zwykle sklepy. Jednak sklepy wirtualne często stają się podmiotem cyberataku.  Codziennie pojawia się nowe oprogramowanie umożliwiające bezpieczeństwo użytkowników sklepów internetowych, jednak hackery również szukają nowych rozwiązań aby obejść nowoczesne systemy. Dokonując zakupów online, musimy być bardzo ostrożni. Kupując online, warto stosować poniższe zasad:

– zawsze zachowaj korespondencję ze sprzedawcą;

– sprawdź komentarze i opinie o sprzedawcę przed dokonaniem zakupu;

– kupuj tylko w sprawdzonych sklepach internetowych;

– unikaj „wyjątkowych okazji” – np. super wyprzedaż, najtańszy kredyt gotówkowy online. Zbyt tani artykuł lub usługa może być przynętą dla kupującego;

– kupując smartfon, nie zapomnij zapytać o ładowarkę, kradzione telefony zwykle są sprzedawane bez ładowarki i żadnej dokumentacji;

– jeśli kupujesz sprzęt, warto poprosić o dołączenie instrukcji obsługi i oryginalnego oprogramowania;

– jeśli masz wątpliwości, warto nawiązać kontakt ze sprzedawcą;

– umów sposób dokonania płatności;

– nigdy nie korzystaj z linków podejrzliwych, które zostały wysłane przez sprzedawcę mailem i nie podawaj swojego hasła po przejściu pod otrzymany link;

– korzystaj z bezpiecznych opcji płacenia – opłata za pośrednictwem kuriera lub podczas odebrania towaru.

Jeśli jednak nawet przy dotrzymaniu wszystkich wymienionych zasad zostaniesz ofiarą przestępstwa internetowego, warto natychmiast zgłosić się policję, przedstawiając niezbędne dokumenty związane z zakupem. Są one ważnym dowodem oszustwa i pozwolą na szybkie ujęcie oszustwa.

Jak rozpoznać oszustwo internetowe

Szukając nadzwyczajnych towarów czy usług, zwykłe przeglądamy promocji i wyprzedaże w internecie. Warto uważać, ponieważ oszuści mogą wykorzystać naszą chęć do zaoszczędzenia. Więc musimy zawsze sprawdzać formę płatności online i sprzedawcę. Przestępcy zwykle wykorzystują  nasz pośpiech i roztargnienie. Ponadto, oszuści zbyt ufają w uczciwość kupującego.

Przed dokonaniem zakupu sprawdź czy sprzedawca udostępnia numer telefonu, pod który można zadzwonić w przypadku wątpliwości. Kupując online, warto pamiętać o szczególnej ostrożności i ograniczonym zaufaniu do sprzedawcy. Zalecamy dokonywać zakupów tylko na sprawdzonych portalach. Podczas opłaty kartą kredytową przez internet zwracaj uwagę na bezpieczność połączenia. Jeśli zaciągasz kredyt gotówkowy online, sprawdź rankingi pożyczkowe oraz opinie stałych klientów.

Zakupy przez internet a kredyt gotówkowy online

W Internecie możemy też spotkać taką formę oszustwa jak oszustwo finansowe. Kredyt gotówkowy online jest bardzo popularnym przestępstwem tego typu. Podając dane osobowe podczas kupowania online, mogą one być wykorzystane w celu zawarcia pożyczki. Więc w przypadku stracenia dowodu osobistego, należy go jak najszybciej zastrzec. Korzystne informacje oraz pożyteczne porady związane z uniknięciem przestępstwa finansowego można zawsze znaleźć na portalach rankingowych. Jeśli wnioskujesz o chwilówkę po raz pierwszy, za pomocą wygodnych porównywarek będziesz mógł wybrać tylko sprawdzone instytucji finansowe. Dzięki temu każdy pożyczkobiorca może być pewien, że kredyt, który wybrał jest bezpieczny. Jako klienci firm pożyczkowych możemy pomóc sobie, uważnie czytając umowę i inne dokumenty związane z pożyczką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.