Menu

Menu

Zabójczy kredyt mieszkaniowy – przeciętna rata wzrosła do 1350 zł

Jak wynika z najnowszej analizy HRE Investments, rata przeciętnego kredytu mieszkaniowego wzrosła z 1125 zł miesięcznie we wrześniu ub.r. do ok. 1350 zł obecnie. Docelowo ma to być ok. 1,5 tys. zł.

Mało kto ma jednak taki przeciętny kredyt, bo jest to dług na ok. 190 tys. zł, do którego spłaty zostało 18 lat. Warto więc rozważyć jeszcze jeden przykład. Załóżmy, że ktoś zadłużył się niedawno na 25 lat i 300 tys. zł. We wrześniu taki kredytobiorca cieszył się oprocentowaniem na poziomie 2,85 proc. Niestety nawet dziś w skrzynce pocztowej może on znaleźć list informujący, że oprocentowanie jego długu wzrosło do ponad 5 proc. Wyjściową ratę takiego kredytu można oszacować na 1,4 tys. zł. Po uwzględnieniu przez bank podwyżek stóp procentowych rata wzrośnie do ok. 1,8 tys. zł − mówi Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

Rosnące koszty

Zwraca też uwagę, że rosnący pod koniec 2021 r. koszt pieniądza w Polsce spowodował, że osoby posiadające złotowy kredyt mieszkaniowy albo mają już o jedną czwartą wyższą ratę, albo niebawem dostaną informację o takiej podwyżce. Jeszcze kilka kwartałów temu takie zmiany były spodziewane w horyzoncie 2−3 lat. Tymczasem zaszły w zaledwie 3 miesiące.

Zmiany kosztu pieniądza rozpoczął wzrost stopy referencyjnej NBP z poziomu 0,1 proc. we wrześniu do 1,75 proc. w grudniu. Jeszcze mocniej wzrosły w tym okresie notowania WIBOR-u, co oznacza, że kolejne podwyżki stóp są już pewne. WIBOR w popularnej wersji trzymiesięcznej (częsty składnik oprocentowania kredytów hipotecznych) wzrósł z poziomu 0,24 proc. we wrześniu do 2,54 proc. na koniec 2021 r.

wieżowce w budowie

Stopa procentowa stale rośnie

Jak poinformował Turek, aktualne prognozy sugerują, że docelowo podstawowa stopa procentowa pójdzie w górę do poziomu około 3,5–4 proc. W efekcie raty złotowych kredytów mieszkaniowych, w wyniku kolejnych podwyżek stóp procentowych, mogą wzrosnąć o dodatkowe 10−15 proc. względem bieżącej sytuacji.

Jeśli prognozy się potwierdzą, jedynym pocieszeniem będzie to, że większość zmian jest już za nami, bo raty kredytów złotowych będą nawet o ponad 40 proc. wyższe niż jeszcze we wrześniu 2021 roku.

Maleje zdolność kredytowa Polaków

Według eksperta HRE Investments wraz ze wzrostem stóp procentowych spada zdolność kredytowa. Przykładowa trzyosobowa rodzina, w której obie osoby pracują i każda przynosi do domu po średniej krajowej, straciła ok. 150 tys. zł zdolności kredytowej. Jeszcze we wrześniu taka rodzina mogła pożyczyć na zakup mieszkania ok. 700 tys. zł.

Źródło informacji: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.