Menu

Menu

Wzrost płac w Polsce zaskoczył analityków

Wzrost płacNajnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego za czerwiec 2018 roku stanowiły spore zaskoczenie nawet dla analityków – pisze na swym portalu TVN24 BiS. Wzrost płac w naszym kraju wyniósł rok do roku 7,5 proc., podczas gdy przewidywano zwiększenie się ich na poziomie 7 proc. Przeciętne wynagrodzenie w czerwcu dla firm zatrudniających powyżej 10 osób wyniosło 4848,16 zł brutto.

Szybki wzrost płac, w granicach 7 procent rok do roku utrzymuje się w Polsce już od 9 miesięcy. Na czerwcowy wynik dla całej gospodarki złożyć się może duża dynamika wzrostu płac w przemyśle oraz zwiększenie się wynagrodzeń w sektorze usług. W poprzednich miesiącach podwyżki płac w usługach nie były zbyt imponujące. W czerwcu 2018 roku sytuacja się zmieniła.
GUS podał również dane dotyczące zatrudnienia w firmach, które zatrudniają powyżej 10 pracowników. Również w tym przypadku wyniki za czerwiec są optymistyczne. Wzrosło ono do poziomu 6,2 mln osób, co oznacza, że rok do roku było wyższe o 3,7 proc.

Wysoki wzrost płac, ale wzrost zatrudnienia niższy niż w ubiegłym roku

W ciągu miesiąca przybyło prawie 12 tysięcy etatów. Jest to wynik lepszy niż zeszłoroczny, jednak dla całego półrocza wyniki są słabsze niż przed rokiem. Jak podkreśla TVN24 BiS dane dotyczące zarówno płac, jak i wzrostu zatrudnienia podane przez Główny Urząd Statystyczny dotyczą firm zatrudniających powyżej 10 osób. Trudno więc powiedzieć, jak sytuacja przedstawia się w całej gospodarce? Dotyczy to szczególnie wynagrodzeń osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych.

Można jednak uznać, że sytuacja na rynku pracy ciągle się poprawia. Wzrost płac utrzyma się na podobnym poziomie również w następnych miesiącach. W niektórych wielkich spółkach skarbu państwa podpisywane są obecnie nowe porozumienia płacowe a w części trwają spory dotyczące wysokości wynagrodzenia. Ponadto firmy przyciągają pracowników wyższymi stawkami.

Autor: Waldemar Kubielski
Źródło – TVN24 BiS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.