Wysoki poziom wód gruntowych – jak wpływa na budowę domu?
Na koszty budowy domu i trwałość jego konstrukcji duży wpływ mają właściwości gruntu – w tym poziom wód gruntowych.
Jak wygląda prowadzenie prac budowlanych na podmokłej działce? Z jakimi wiąże się ograniczeniami? W jaki sposób precyzyjnie określić poziom wód gruntowych na danym terenie? Sprawdź!
Wysoki poziom wód gruntowych (około 30–50 cm poniżej powierzchni gruntu) często oznacza duże problemy podczas budowy domu – niekiedy może nawet uniemożliwić prawidłowe przeprowadzenie prac. Dom wybudowany na podmokłym terenie i pozbawiony właściwej izolacji będzie bowiem stale zawilgocony. Co więcej – gleba w takim miejscu ma zazwyczaj mniejszą nośność niż zwarte podłoże. Wiąże się to z ryzykiem osiadania budynku i pękania ścian.
Najlepiej, gdy wody gruntowe znajdują się co najmniej 1 metr poniżej poziomu posadowienia budynku (czyli 2–3 metry pod powierzchnią terenu).
Badanie gospodarki wodnej na działce
Stan wód gruntowych można wstępnie określić podczas pobieżnych oględzin działki. Obecność trzciny, sitowia i innych gatunków roślin występujących zazwyczaj w pobliżu zbiorników wodnych często świadczy o tym, że dany teren jest podmokły. Zły stan okolicznych budynków również powinien niepokoić, zwłaszcza popękane lub widocznie zawilgocone ściany.
Miarodajne wyniki poziomu wód gruntowych daje jednak tylko przeprowadzenie specjalistycznych badań geotechnicznych. Polegają one na wykonaniu kilku odwiertów w różnych częściach działki. Zgodnie z prawem nie ma obowiązku wykonania badań geotechnicznych przed budową domu, jednak w niektórych przypadkach miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni narzuca konieczność ich przeprowadzenia. Dotyczy to zwłaszcza domów podpiwniczonych.
Należy również pamiętać, że poziom wód gruntowych nie jest stały – może ulegać zmianom w ciągu roku. Jest uzależniony m.in. od intensywności opadów atmosferycznych. Dlatego ocenie podlega maksymalny poziom wód gruntowych.
Wysoki poziom wód gruntowych – rozwiązanie problemu
W przypadku stwierdzenia wysokiego poziomu wód gruntowych będzie konieczne wykonanie drenażu opaskowego, czyli wkopanie w ziemię systemu rur drenarskich okalających budynek. Woda wpływa do nich i zostaje odprowadzona poza granice terenu, na którym zagrażałaby konstrukcji domu.
Bardzo istotne jest również wykonanie szczelnej izolacji przeciwwilgociowej. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Jak zabezpieczyć dom przed wilgocią?
Konieczne okaże się także zrezygnowanie z podpiwniczenia. Dodatkowy wykop na piwnicę wymagałby bowiem zastosowania większej ilości materiałów izolacyjnych, a to pociągnęłoby za sobą bardzo duże koszty. Jednocześnie nie wyeliminowałoby to ryzyka zalania piwnicy. Budynki bez podpiwniczenia nie potrzebują głębokiego osadzenia. Wymagają jednak nałożenia warstw izolacji na ściany i fundamenty.
Należy pamiętać, że budowa domu na terenie podmokłym często wiąże się z wprowadzeniem zmian w projekcie. Dokumentacja zazwyczaj tworzona jest w oparciu o typowe, uśrednione warunki gruntowe.
Materiał został przygotowany we współpracy z pracownią architektoniczną Dobre Domy.
Dodaj komentarz