Menu
Menu

Wyniki XIV edycji konkursu Bizneswoman Roku

Podczas gali finałowej uhonorowano laureatki i laureatów XIV edycji Sukcesu Pisanego Szminką Bizneswoman Roku, najstarszego i największego w Polsce konkursu nagradzającego polskie przedsiębiorczynie i liderki działające na rzecz równości i różnorodności. Wśród nagrodzonych znalazły się zarówno innowatorki, pracujące nad rozwiązaniami istotnymi dla społeczeństwa i przyszłości planety, jak i przedsiębiorczynie prowadzące rodzinne biznesy, a także fundacje i aktywistki działające na rzecz grup wykluczonych społecznie.

XIV edycja Bizneswoman Roku

Fot. Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką

Laureatki wybrało jury główne pod przewodnictwem dr Ireny Eris. W XIV edycji w 12 kategoriach wyłoniono 14 laureatów. Galę finałową, która odbyła się 15 maja w Teatrze 6. piętro, poprowadziła Katarzyna Zdanowicz. − Obrady jury konkursu, podczas których finalistki prezentowały swoje firmy, innowacje i dobre praktyki, należały do wyjątkowo inspirujących, a wyłonienie zwyciężczyń nie było łatwym zadaniem, czego dowodzi nagroda ex aequo w kategorii Start-up Roku. XIV edycja konkursu Bizneswoman Roku po raz kolejny pokazała, jak ambitne, przedsiębiorcze i zdolne są Polki. Tym bardziej cieszymy się, że wspieramy tę inicjatywę od wielu lat − mówi Marta Życińska, dyrektorka generalna polskiego oddziału Mastercard Europe, partnera strategicznego konkursu Bizneswoman Roku.

Przeprowadzone przez Fundację Sukcesu Pisanego Szminką badanie wskazuje na pozytywne nastawienie Polek do prowadzenia własnej działalności. Ponad 60 proc. ankietowanych pozytywnie ocenia perspektywy rozwoju swojej firmy. Jednocześnie polskie przedsiębiorczynie nie boją się wyzwań. Co 7. ankietowana rozważa zmianę branży, z czego ponad połowa bierze pod uwagę taką, w której nie ma doświadczenia. Jak wynika z raportu, częstsze okazje do pracy nad nowymi projektami miała blisko co trzecia polska przedsiębiorczyni.

Szczególne nagrody dla wyjątkowych laureatów

W tym roku statuetkami w konkursie są drzewa, które laureatki i laureaci posadzą w Alei Ludzi Zmieniających Świat przy Muzeum Pałacu w Wilanowie. − Zdecydowaliśmy się na drzewa, bo te przetrwają stulecia i będą wieczną pamiątką wygranej w konkursie, a także symbolem zmian – mówi Olga Kozierowska, prezeska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką, pomysłodawczyni konkursu Bizneswoman Roku. Szczególne podziękowania za możliwość stworzenia Alei kieruje do burmistrza dzielnicy Wilanów Ludwika Rakowskiego, radnej m.st. Warszawy Anny Auksel i dyrektora Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Pawła Jaskanisa.

XIV edycja konkursu Bizneswoman Roku

Fot. Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką

Bardzo się cieszę, że konkurs Bizneswoman Roku wspaniale się rozwija. To dziś inicjatywa społeczna, która łączy ponad podziałami, jednoczy środowisko mikrobiznesów i start-upów, aktywistów i liderów, którzy chcą zmieniać otaczający nas świat na lepszy. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują liderki i liderzy, którzy działają na rzecz równego podziału obowiązków opiekuńczych. W Google Cloud wierzymy, że każdy ma prawo do rozwoju zawodowego. Jesteśmy przekonani, że kariera i rodzina nie wykluczają się. To połączenie jednak powinno być obszarem uwagi pracodawców. Potrzebujemy w Polsce więcej pracujących mam i więcej zaangażowanych w domu ojców. To obszar działań, a nie deklaracji − mówi Magda Dziewguć, dyrektorka Google Cloud Poland, partnera kategorii Organizacja Przyjazna Rodzicom.

Laureatki i laureaci XIV edycji konkursu Bizneswoman Roku w kategoriach otwartych

kategoria Biznes Roku − przychód powyżej 10 mln zł

Elżbieta Zajezierska, prezeska Piekarni NOWEL

kategoria Biznes Roku − przychód poniżej 10 mln zł

Iga Sarzyńska-Komorowska, twórczyni marki Iga Sarzyńska Wzrusza Toruń

kategoria Mikrobiznes

Marta Dahlig-Orłowska, właścicielka Tumilu, wydawnictwa dla dzieci, które prowadzi ze swoją mamą

kategoria Start-up Roku (ex aequo):

Katarzyna Geiger, prezeska H+H Labs PSA, nowoczesnej technologicznej spółki działającej na rzecz klimatu i rozwiązania problemu dostępu do czystej wody zarówno w kraju, jak i za granicą

Magdalena Kordon-Kiszala, prezeska i współzałożycielka biotechnologicznego start-upu intoDNA, który rozwija technologię platformową STRIDE do detekcji wolnych końców DNA w komórkach

Anna Szkulmowska, CEO start-upu Inoko Vision, który zajmuje się pracami badawczo-rozwojowymi w obszarze technologii medycznej, w tym prototypowaniem i rozwijaniem nowych metod obrazowania biomedycznego

kategoria Liderka w Nowych Technologiach

Magdalena Kozłowska, prezeska spółki NapiFeryn Biotech. Opatentowała nowatorską technologię pozyskiwania białek roślinnych z rzepaku, mogących stanowić alternatywę dla białka pochodzenia zwierzęcego i białek sojowych.

kategoria Przeciwdziałanie Wykluczeniu Cyfrowemu

Jowita Michalska i Elżbieta Wojciechowska z Fundacji Digital University, której misją jest edukacja w zakresie nowych technologii, poszerzanie świadomości z zakresu cyberbezpieczeństwa. Niesie też pomoc w rozumieniu i dostosowaniu się do wciąż zmieniającego się świata

kategoria Organizacja Przyjazna Rodzicom

IKEA Retail w Polsce − jedna z pierwszych organizacji w Polsce, która wprowadziła dodatkowy miesiąc płatnego urlopu ojcowskiego. Tym samym wspiera dążenia do równowagi płci w obowiązkach opiekuńczych.

kategoria Pracodawca Równych Szans

CD PROJEKT RED − pracodawca, który swoimi projektami zwiększa świadomość na temat neuroatypowości i niepełnosprawności.

Laureaci i laureatki w kategoriach zamkniętych

kategoria Female Champion of Change

Anna Wróbel, Group Leader People & Culture Allegro. Wybrana jednogłośnie za determinację i konsekwencję oraz wcielanie w życie zarządzania przez misję. Łączy swoją pasję oraz nowe pomysły z umiejętnością przekształcenia ich na konkretne i, co ważne, mierzalne procesy wewnątrz organizacji, wspierające m.in, działania w obszarze diversity & inclusion oraz równości płci.

kategoria Male Champion Of Change

Andrzej Antoń, prezes Blue Media. Lider, świadomy tego, że różnorodność na wyższych stanowiskach i w zarządzie sprzyja bardziej efektywnemu przywództwu. Dogłębnie rozumie wyzwania kobiet na rynku pracy. Wprowadza i realizuje wewnątrz organizacji szereg działań, które mają na celu wsparcie pracujących matek. Wierzy, że mężczyźni, którzy kierują firmami, powinni aktywniej wspierać kobiety, nie tylko poprzez słowa, ale także praktyczne benefity.

kategoria Grand-Prix Inspiratorka Roku

Bianka Zalewska − działa na rzecz pokoju, praw człowieka i sprawiedliwości. Od dekady dokumentuje wojnę w Ukrainie. Obnaża prawdę o zbrodniach wojennych, pokazuje historie uchodźczyń i uchodźców. Osobiście niesie pomoc na terenach Ukrainy.

Nagroda Specjalna Fundacji

Katarzyna i Karolina Koseckie − matka i córka, które walczą o godne życie osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin. Organizatorki protestów pod Pałacem Prezydenckim oraz akcji 2119.

Organizator konkursu: Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką;

partner strategiczny: Mastercard;

partner merytoryczny: Accenture;

partnerzy:

– kategorii: BNP Paribas, DPD Polska, Fundacja Polska Bezgotówkowa, Google Cloud, home.pl, HUAWEI, IGT Poland, NatWest Group w Polsce, Orange;

– konkursu: Vital Voices, Humanites, Perspektywy Women in Tec;

– gali finałowej: Ekaterra, W.KRUK

patronat honorowy nad konkursem: Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.