Menu
 • Menu

  Wybierz dopasowany materac i śpij jak król

  Sen po ciężkim dniu dla wielu jest długo wyczekiwanym momentem. Czas relaksu i odpoczynku może być bardziej efektywny, co nie oznacza, że musimy spać dłużej. Ważne jest to, gdzie i na czym śpimy.

  Pierwszym miejscem, o którym myślimy w kontekście snu, jest oczywiście sypialnia. Pomieszczenie to zwykle jest specjalnie do tego przygotowane. Ciemne rolety, odpowiednia wentylacja przed snem, niekiedy dekoracyjne motywy świetlne, a nawet świece tworzą niesamowitą aurę. Wszystkie te zabiegi mają na celu możliwie szybkie wyciszenie się i zaśnięcie. O ile sama aura jest bardzo ważna, o tyle wartościowy sen zależy m.in. od materaca. Sprawdźmy na co zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego modelu dla siebie.

  Musi być wygodnie

  Pod terminem komfort snu rozumieć należy wszystkie czynniki, które sprzyjają regeneracji. Odpowiednia twardość posłania ma wpływ na to, czy wstaniemy pełni energii, czy będzie to pobudka „lewą nogą”. Weźmy na warsztat średniej twardości materac Tempur Sensation 21. Będzie odpowiedni dla większości użytkowników, dla których ważna jest wygoda. Zbyt miękki może spowodować, że będziemy się w nim zapadać, a zbyt twardy nie zapewni nam odpowiedniego komfortu. Nie mniej skrajne warianty materacy również są przydatne. Dla osób starszych z problemami motorycznymi odpowiedni może być właśnie miękki materac, a z kolei dla osób o wadze oscylującej, a także przekraczającej 100kg wygodniejsze będą modele bardzo twarde.

  Budowa ma znaczenie

  Materace produkuje się głównie w dwóch wariantach: sprężynowym i piankowym. Nie są to jednak archaiczne charakterystyczne sprężyny, które znamy z wersalek. Współczesne systemy kieszeniowe potrafią pomieścić kilkaset, a nawet tysiąc i więcej sprężyn w materacu. Tempur Sensation 21 to model piankowy, ale porównanie go do gąbki będzie bardzo krzywdzące. W tym modelu zastosowano cztery różne systemy piankowe. Każdy współgra z innym, ale poszczególne warstwy mają konkretne zadania. Ważną cechą pianek termoelastycznych jest to, że są one antyalergiczne. Fakt ten doceniają wszyscy, którzy borykają się z tego typu dolegliwościami. Ponadto ten rodzaj posłania działa przeciwodleżynowo.

  Na wierzchu znajduje się warstwa komfortowa zbudowana z materiału Tempur. Jej zadaniem jest dostosowanie się do kształtu ciała. Ponadto redukuje nacisk i dodatkowo amortyzuje niechciane ruchy. Jest to przydatna funkcja dla wszystkich par, u których jeden z partnerów często zmienia pozycję w nocy. Swoją drogą jest to przesłanka, że materac może być niewłaściwie dopasowany. Warstwa wspierająca podpiera sylwetkę i dostosowuje się do wagi ciała, rozkładając nacisk na całej powierzchni materaca. W kolejnym kroku materiał Dynamic Suppor ułatwia poruszanie się na posłaniu. Na samym dole znajduje się warstwa DuraBase, która jest bazą współpracującą z wyższymi poziomami. Pogłębia doznania komfortu i podparcia i charakteryzuje się długą żywotnością.

  Dopełnienie materaca

  Ważną kwestią jest odczuwanie twardości. Jest ona zależna od samego materaca, ale wpływ na nią ma jeszcze stelaż, pokrowiec, a także materac wierzchni, jeśli taki stosujemy. Skupmy się na właściwościach pokrowca, który jest uzupełnieniem omawianego posłania. Uwagę przyciąga estetyczny wygląd o charakterystycznym geometrycznym wzorze. W prosty sposób można go odpiąć i wyprać w temp 60°C, aby każdej nocy cieszyć się świeżością. W razie zużycia lub zniszczenia istnieje możliwość dokupienia pokrowca, ale taki zapas przyda się także podczas prania lub czyszczenia.

  Wybierając materac na własne potrzeby, należy zwrócić uwagę na jego twardość. Jest to jeden z podstawowych parametrów, który determinuje to, czy będziemy się wysypiać. Produkty piankowe zwykle posiadają właściwości antyalergiczne, a także przeciwodleżynowe. Detale te mogą być dla niektórych użytkowników kluczowe. Zwieńczeniem materaca jest pokrowiec. Dobrze, gdy można go łatwo zdjąć i wyprać. Dzięki temu nie traci swoich właściwości – miękkości i delikatności. Odpowiednio dopasowany materac zapewni zdrowy i regeneracyjny sen każdej nocy. Chętnie będziemy wracali do łóżka, nawet w ciągu dnia na drzemkę.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *