Menu

Menu

Wszystko, co musisz wiedzieć o Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego jest nazywana także instrukcją przeciwpożarową. Mówi o zasadach, jakie obowiązują w trakcie pożaru w danym budynku, hali. Sprawdź, co musisz wiedzieć i czy powinieneś zaktualizować ten ważny dokument.

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego

Kto może stworzyć Instrukcję Bezpieczeństwa Pożarowego?

Posiadanie instrukcji przeciwpożarowej jest obowiązkiem właściciela budynku czy obiektu już podczas odbioru przez Państwową Straż Pożarną. Właściciel mus sporządzić ją sam, bądź, co lepsze, zlecić sprawdzonemu podmiotowi mającemu doświadczenie i uprawnienia w tym zakresie określone w ustawie MSWiA. Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego ważna jest przez cały okres użytkowania danego obiektu. W przypadku jakichkolwiek zmian remontowych wpływających na stan ochrony przeciwpożarowej, należy dokonać jej aktualizacji. Także co dwa lata trzeba ją aktualizować. Dotyczy to również sytuacji, w której zmieniają się przepisy. W takim wypadku również musisz skontaktować się z firmą, która posiada kompetencje do wykonania takiej instrukcji.

Co zawierać powinny Instrukcje Bezpieczeństwa Pożarowego?

Instrukcja jest dokumentem, który pomaga zarządzać sytuacją w zakresie ochrony przeciwpożarowej. W każdym dokumencie warunki ochrony przeciwpożarowej uzgadniane są indywidualnie. Sam szablon jest ten sam dla różnego rodzaju obiektów. Najpierw znajdziesz w nim część opisową, w której są takie rzeczy, jak:

 • podstawowe informacje o obiekcie,
 • obowiązki pracowników,
 • sposoby zapoznania użytkowników obiektu z instrukcją i informacje o systemie przeciwpożarowym,
 • sposoby zabezpieczenia prac, które mogą wywołać pożar,
 • zasadach przeprowadzania przeglądów technicznych,
 • wykaz urządzeń przeciwpożarowych znajdujących się w obiekcie.

Potem następuje część graficzna, w której znajdziesz:

 • wykaz miejsc usytuowania urządzeń przeciwpożarowych,
 • drogi ewakuacji na każdym piętrze budynku,
 • wykaz hydrantów, czy dostęp do innych urządzeń pomocnych w razie ognia,
 • informacje dotyczące występującej gęstości obciążenia ogniowego,
 • występowaniu materiałów wybuchowych bądź narażonych na szybki zapłon.

Oprócz powyższych instrukcje bezpieczeństwa pożarowego powinny zawierać również warunki ochrony przeciwpożarowej, które wynikają z prowadzonego procesu technologicznego.

Ile kosztuje instrukcja bezpieczeństwa pożarowego?

Żadna firma nie przedstawi konkretnej sumy za opracowanie instrukcji zanim nie pozna warunków technicznych obiektu. Wybierając spośród podmiotów opracowujących instrukcję, warto sprawdzić doświadczenie w danym zakresie. Jeśli jednak ktoś odkryje, iż w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków masz zaległości bądź nie dokonałeś jeszcze aktualizacji, to możesz spodziewać się sporych nieprzyjemności – od mandatu zaczynając.

Pamiętaj, że wpisywanie w google: instrukcja przeciwpożarowa wzór jest drogą donikąd. Każdy taki dokument musi być sporządzony i dedykowany dla obiektu indywidualnie. Firmy z doświadczeniem w tym zakresie są w stanie szybko i dobrze wykonać taką instrukcję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.