Menu

Menu

Więcej zestawów Piorun dla Wojska Polskiego

Zatwierdzono umowę zwiększającą liczbę zamówionych dla WP przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun. Dotyczy pozyskania 3,5 tysiąca pocisków i 600 mechanizmów startowych. Stanowi ona aneks do umowy podpisanej w 2016 r.

szef MON Mariusz Błaszczak

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas zatwierdzenia umowy zwiększającej liczbę przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun zamówionych dla Wojska Polskiego

Informację podał do publicznej wiadomości wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że Piorun to broń sprawdzona podczas wojny na Ukrainie. − Okazało się, że Ukraińcy przy użyciu tych zestawów skutecznie bronią się przed rosyjską inwazją − powiedział szef MON, podkreślając, że był to główny motyw decyzji o aneksowaniu umowy zakupu z 2016 r.

Wicepremier Mariusz Błaszczak poinformował, że dodatkowe zestawy mają trafić do żołnierzy WP jeszcze w tym roku. Dodał, że obecna sytuacja międzynarodowa wymaga dużego tempa działań. − Żeby władze Kremla, imperium zła, które odtwarza się na naszych oczach, nie poważyły się na zaatakowanie Polski i państw Sojuszu Północnoatlantyckiego − uzasadniał.

Przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun mają za zadanie zwalczać nisko lecące statki powietrzne, takie jak samoloty, śmigłowce i drony. W Siłach Zbrojnych RP są wykorzystywane w najniższej warstwie systemu obrony powietrznej na bliskich odległościach i małych wysokościach (VSHORAD).

Piorun stanowi zmodernizowaną wersję ppzr Grom, również będących na wyposażeniu Wojska Polskiego. W ramach modernizacji zastosowano zmodyfikowany mechanizm startowy, nową głowicę samonaprowadzającą o większej czułości oraz celownik optoelektroniczny montowany na specjalnej szynie. W efekcie zwiększono możliwości namierzenia celu, odporność na zakłócenia i zasięg rażenia.

Źródło informacji: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.