Menu

Menu

W 2022 r. 3 na 4 pracodawców planuje podwyżki

Z raportu opublikowanego przez Hays Poland 4 stycznia br. wynika, że w 2022 r. trzech na czterech pracodawców przewiduje wzrost wynagrodzeń. Obniżki płac zapowiada margines rynku pracy − zaledwie 3 proc. firm.

Jak podaje Hays Poland, w 2021 r. podwyżki przyznało 71 proc. firm i instytucji objętych badaniem, mimo że takie plany deklarowało tylko 57 proc. pracodawców. „Chociaż w minionym roku podwyżkę uzyskało 62 proc. specjalistów i menedżerów, to większość pracowników nie jest zadowolona z otrzymywanego wynagrodzenia”  – stwierdzono w raporcie. Otrzymanie podwyżki w bieżącym roku przewiduje 36 proc. specjalistów.

banknoty

Wyższe wynagrodzenia, więcej rekrutacji

Aż 95 proc. pracodawców objętych badaniem spodziewa się, że w tym roku będzie prowadzić rekrutację nowych pracowników. 46 proc z nich oczekuje, że liczba prowadzonych procesów przekroczy wynik z minionego roku.

„Najczęściej wskazywanym przez pracodawców powodem zaplanowanych rekrutacji jest rozwój biznesu i konieczność pozyskania nowych pracowników, często posiadających unikatowe kompetencje. Na drugim miejscu (33 proc. wskazań) pojawiła się jednak potrzeba znalezienia zastępstwa za pracowników, którzy zdecydują się odejść, a na trzecim (9 proc.) – zmiany strukturalne. Procesy rekrutacyjne przewidziane na 2022 rok często nie będą zatem powiązane ze zwiększeniem zatrudnienia, lecz naturalną rotacją pracowników oraz zmianą potrzeb kompetencyjnych organizacji” – czytamy w raporcie.

Specjaliści poszukiwani

Pracodawcy zamierzają rekrutować specjalistów z takich sektorów, jak IT (40 proc. firm), sprzedaż (30 proc.), finanse i księgowość(26 proc.). Na celowniku są także pracownicy zajmujący się obsługą klienta i produkcją (po 25 proc.). Badanie potwierdza więc, że rok 2022 będzie czasem kontynuacji trendu wysokiej aktywności rekrutacyjnej firm.

„Plany te mogą jednak zostać zweryfikowane przez kolejne fale pandemicznych obostrzeń, głównie w sektorach szczególnie narażonych na ich wdrożenie, i niesprzyjające inwestycjom wskaźniki makroekonomiczne” – podaje raport.

Raport płacowy Hays zawiera zestawienia poziomów wynagrodzeń oferowanych specjalistom i menedżerom na ponad 450 stanowiskach. Uwzględnia on perspektywę firm (blisko 5000 organizacji działających w Polsce) oraz pracowników i kandydatów (ponad 5200 osób).

Źródło informacji: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.