Menu

Menu

Unijne wsparcie dla CPK na inwestycje kolejowe

Unijne wsparcie dla CPKKomisja Europejska przyznała CPK środki na tworzenie koncepcji budowy Kolei Dużych Prędkości. Unijne wsparcie dla CPK przeznaczone będzie głównie na planowanie rozwiązań związanych z budową w Polsce KDP realizowane wspólnie z Kolejami Francuskimi SNCF.

Jak podaje na swym portalu TVP INFO, unijne wsparcie dla CPK wartości od 2,1 do 3 mln euro pochodzi z Programu Wspierania Reform Strukturalnych. Umowa na zostać zawarta na półtora roku, jednak pieniądze za usługę konsultacyjną przekazane zostaną bezpośrednio do firmy Koleje Francuskie SNCF.

Jak powiedział cytowany przez TVP INFO wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw CPK Marcin Horała: Projekt CPK i Ministerstwa Infrastruktury dotyczy wymiany know-how i wspierania zdolności instytucjonalnej do budowy KDP w Polsce. Nasza współpraca będzie obejmowała konsultacje, w ramach których SNCF przedstawi m.in. rozwiązania i regulacje dotyczące KDP, uwzględniające specyfikę rynku polskiego.

Na tym rozwiązaniu – obok CPK – mają skorzystać również: PKP Intercity, Instytut Kolejnictwa, PKP Polskie Linie Kolejowe, Urząd Transportu Kolejowego a także Ministerstwo Infrastruktury – pisze TVP INFO.

Unijne wsparcie dla CPK powinno – zdaniem Horały – umożliwić korzystanie przez polskie podmioty z francuskich doświadczeń w budowie Kolei Dużych Prędkości. Nasz kraj nie posiada w tej dziedzinie żadnych doświadczeń, natomiast Francuzi byli w niej pionierami.

Unijne wsparcie dla CPK umożliwi korzystanie z francuskiego know-how

Jak pisze TVP INFO: Unijne dofinansowanie pozwoli na wymianę doświadczeń między krajami i wsparcie Polski w zakresie standardów technicznych i organizacyjnych stosowanych przy projektowaniu i budowie KDP. Umożliwi to np. przygotowanie przyszłych przetargów kolejowych uwzględniających tę technologię.

Zdaniem Komisji Europejskiej Program Kolejowy CPK wpisuje się w unijną strategię ochrony środowiska. Chodzi między innymi o program Europejski Zielony Ład (The European Green Deal) oraz promowanie transportu niskoemisyjnego.

Generalnym celem programu CPK jest budowa lotniska przesiadkowego dla Europy Środkowo-Wschodniej. Ale w jego ramach ma też powstać 1600 km nowych linii kolejowych. Wśród nich mają znaleźć się odcinki przeznaczone dla Kolei Dużych Prędkości.

W zamierzeniach, podróż koleją z Warszawy i Centralnego Portu Komunikacyjnego do największych miast w Polsce potrwa maksymalnie 2,5 godz. Przejazd z Warszawy do CPK trwał będzie natomiast 15 min.

Autor: Waldemar Kubielski
Źródło: TVP INFO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.