Menu

Menu

Umowa sektorowa spółek Orlenu ws. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Pięć spółek Grupy Orlen zaangażowanych w projekty energetyczne na Morzu Bałtyckim podpisało umowę, która wyznacza kierunki rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Dokument jest efektem prac inwestorów, przedsiębiorstw, instytucji i organizacji.

Jak podaje koncern PKN Orlen, sygnatariusze porozumienia będą dążyć m.in. do jak największego zaangażowania polskich firm w realizację inwestycji. Dla projektów realizowanych w pierwszej kolejności przewidziano udział tzw. local content na poziomie 20−30 proc. ich łącznej wartości, co najmniej 45 proc. dla projektów realizowanych do 2030 r. i minimum 50 proc. dla projektów realizowanych po 2030 r.

Spółki Grupy Orlen sygnatariuszami umowy sektorowej

Jako Grupa Orlen wiemy, że morska energetyka wiatrowa odegra jedną z kluczowych ról w transformacji energetycznej i osiągnięciu neutralności emisyjnej koncernu. To także nowy, atrakcyjny obszar dla rozwoju przemysłu i biznesu w Polsce − skomentował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w oficjalnym komunikacie. Podkreślił, że jeśli morska energetyka wiatrowa ma stać się nowym impulsem dla gospodarki, potrzebne są działania określające ramy jej funkcjonowania. − Po to powstała umowa sektorowa. Włączyliśmy się w jej opracowanie, wiedząc, że Sector Deal, obok tak ważnych dla branży dokumentów jak ustawa offshore, będzie kolejnym krokiem milowym dla rozwoju energetyki wiatrowej na Bałtyku – tłumaczy prezes PKN Orlen.

Sygnatariuszami umowy sektorowej są podmioty z Grupy Orlen zaangażowane w projekty energetyczne na Bałtyku: PKN Orlen, Baltic Power, Orlen Neptun, Energa OZE oraz Energa MFW. Poprzez realizację obecnych i przyszłych projektów offshore wind będą one działały m.in. na rzecz edukacji, rynku pracy i badań naukowych, wspierając tym samym rozwój całego polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej.

Rozbudowa potencjału energetycznego na Bałtyku

W prace nad umową sektorową zaangażowało się kilkunastu ekspertów z Grupy Orlen, w ramach sześciu specjalistycznych grup roboczych. Jak podano, efektem trwających niemal rok prac jest dokument, który określa kierunki rozwoju branży offshore wind przy możliwie jak największym zaangażowaniu i rozwoju polskiego łańcucha wartości. W komunikacie PKN Orlen zwrócił uwagę na fakt, że rozbudowa potencjału energetycznego na Bałtyku jest jednym z kluczowych projektów rozwojowych Grupy Orlen realizowanym obecnie przez pięć podmiotów.

Koncern rozbudowuje swoje kompetencje i doświadczenie w obszarze morskiej energetyki wiatrowej m.in. poprzez realizację projektu Baltic Power – morskiej farmy wiatrowej o mocy do 1,2 GW, która powstaje w partnerstwie z kanadyjską spółką Northland Power. Równolegle spółki Orlen Neptun i Energa MFW planują pozyskanie jak największej liczby spośród 11 nowych koncesji uprawniających do realizacji projektów offshore wind w nadchodzących latach. Energa OZE rozpoczęła natomiast intensywne działania w zakresie rozwoju usługi serwisowania przyszłych morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

Więcej mocy w morskiej energetyce wiatrowej

Koncern poinformował, że zgodnie z założeniami przyjętej Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. na polskich wodach tylko do 2030 r. ma powstać od 9 do 11 GW mocy zainstalowanych w morskiej energetyce wiatrowej. „Grupa Orlen planuje stać się jednym z liderów w tym obszarze, m.in. dzięki realizacji strategii Orlen2030” − czytamy w informacji.

Do 2030 r. koncern przeznaczy na inwestycje w nowoczesną energetykę, w tym na projekty offshore wind, 47 mld zł.

Źródło informacji: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.