Menu

Menu

Ulga termomodernizacyjna a fotowoltaika – czym jest i kiedy można z niej skorzystać?

Chcesz zoptymalizować koszt inwestycji w fotowoltaikę i uzyskać wsparcie z tytułu ulgi termomodernizacyjnej? W takim razie sprawdź, czym jest ta ulga i kiedy możesz z niej skorzystać.

ulga termomodernizacyjna

Czym jest ulga termomodernizacyjna i czego dotyczy?

Ulga termomoodernizacyjna jest zapewniana w ramach programu rządowego mającego na celu promowanie niskoemisyjności oraz fotowoltaiki. Ulga na zakup instalacji fotowoltaicznej obowiązuje od początku 2019 roku, a jej nadrzędnym celem jest promowanie instalacji fotowoltaicznych oraz zachęcanie prywatnych i instytucjonalnych inwestorów do montażu tego typu instalacji OZE.

Nie oznacza to jednak, że ulga termomodernizacyjna ogranicza się wyłącznie do wsparcia podmiotów inwestujących w fotowoltaikę. Polega ona na tym, że podmioty uprawnione do uzyskania tej ulgi, mogą odliczyć od podatku dochodowego koszty poniesione w wyniku termomodernizacji budynku. W ramach termomodernizacji budynku można podjąć wiele działań, które objęte są ową ulgą.

Ulgę termomodernizacyjną może otrzymać każda osoba, która:

  • wymienia kocioł grzewczy,
  • wprowadza różnorodne zmiany, które prowadzą do zmniejszenia zapotrzebowania energetycznego budynku (np. ocieplenie ścian czy wymiana okien),
  • częściowo lub całkowicie wymienia dotychczasowe źródła pozyskiwanej energii pierwotnej na źródło bądź źródła energii odnawialnej – w tym m.in. na pompę ciepła, elektrownię wiatrową czy fotowoltaikę.

Czy możesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Z ulgi termomodernizacyjnej może skorzystać każda osoba, która realizuje powyżej przytoczone działania, a także pod warunkiem, że wnioskodawca jest współwłaścicielem bądź właścicielem budynku mieszkalnego wolnostojącego lub wybudowanego w zabudowie bliźniaczej, szeregowej bądź grupowej.

Poza tym osoba, która jest uprawniona do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej na inwestycję w fotowoltaikę, musi zainstalować ją na dachu budynku, na dachu budynku gospodarczego albo na garażu, który wchodzi w skład nieruchomości określonej we wniosku.

Jednocześnie z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać jedynie osoby, które rozliczają się zgodnie ze skalą podatkową, opłacając ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub stosują jednolitą 19% stawkę. Co więcej, ulga termomodernizacyjna jest dostępna dla osób, które złożyły wniosek o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd.

Ulga termomodernizacyjna uprawnia do odliczenia od podatku kosztów przeznaczonych na wszelkie usługi obejmujące realizację inwestycji (audyt, projekt, wykonawstwo), jak również materiały budowlane czy urządzenia niezbędne do realizacji inwestycji termomodernizacyjnej.

Dokładne i aktualne informacje dotyczące ulgi termomodernizacyjnej są dostępne w opublikowanym rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju.

Jak uzyskać ulgę termomodernizacyjną?

Jeżeli chcesz uzyskać ulgę termomodernizacyjną w ramach inwestycji w fotowoltaikę, koniecznie skontaktuj się z firmą Alians OZE – liderem warszawskiego rynku fotowoltaicznego. Doświadczeni specjaliści rozwieją Twoje wszelkie wątpliwości oraz zaproponują najkorzystniejsze rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb i oczekiwań.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.