Menu

Menu

Ugody frankowiczów tracą na opłacalności

Frankowicze, którzy ostatnio zawarli ugody z bankami, mogli wpaść z deszczu pod rynnę – ocenia Agnieszka Celejowska, ekspert RePlan. Mimo że ugody zwalniają z blisko dwuletniego procesu sądowego i są wykonywalne właściwie zaraz po ich podpisaniu, przestają być atrakcyjną formą na rozwiązanie problemu kredytu we frankach.

kredyt

Kolejna podwyżka stóp procentowych, która miała miejsce 5 maja br., może istotnie wpłynąć na decyzje frankowiczów w sprawie składania pozwów do sądu. Zawarcie porozumienia i przejście na kredyt złotowy skutkuje bowiem ich oprocentowaniem stawką WIBOR. Ten zaś po ostatnich podwyżkach zbliża się do poziomu 7 proc. Obecnie WIBOR 3M jest na poziomie 6,34 proc., a WIBOR 6M − na poziomie 6,55 proc. (wg notowań z 5 maja 2022 r.).

Stopy procentowe wciąż idą w górę

Eksperci banku ING i BNP Paribas są zgodni, że nie była to ostatnia podwyżka. Otwarcie mówi się o „pozytywnym wariancie” zatrzymania wysokości stóp procentowych na poziomie 7,5−8 proc. Oznacza to wzrost raty kredytu o kolejne kilkaset złotych.

Najwyraźniej eksperci mają rację co do dalszego wzrostu stóp procentowych, skoro nawet premier podczas wystąpienia na Europejskim Kongresie Gospodarczym 25 kwietnia br. obiecał pomoc osobom płacącym kredyty w polskiej walucie. − Cała ta sytuacja to istny „chichot losu”, który obecnie jest odrobinę łaskawszy dla frankowiczów − uważa Agnieszka Celejowska z RePlan.

Inflacja nie omija nikogo

Jednocześnie galopująca inflacja dotyka ich tak samo jak osoby płacące kredyty w polskich złotych oraz wszystkich ludzi żyjących w Polsce. Ceny artykułów pierwszej potrzeby wzrosły o wiele więcej niż oficjalna inflacja opublikowana za kwiecień czy prognozowana na maj. Świadczy o tym choćby analiza cen detalicznych prowadzona przez UCE Research, Hiper-Com Poland i Wyższe Szkoły Bankowe. W marcu 2022 r. w sklepach było drożej o 15,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. Niektóre kategorie produktów zaliczyły nawet dwucyfrowe wzrosty. Np. produkty tłuszczowe zanotowały wzrost o 53,8 proc. r/r, mąka – o 28 proc., wołowina – o 30,2 proc., drób zdrożał o 15,2 proc., a mięso wieprzowe o 12 proc.

Czy frankowiczom opłaca się iść do sądu?

Mimo tak znacznego wzrostu cen żywności, dotykającego absolutnie wszystkich, frankowicze nie zostali ujęci w programach pomocowych rządu. Eksperci RePlan spodziewają się w najbliższym czasie wzrostu zainteresowania frankowiczów pozwami do sądu. RePlan oferuje prowadzenie postępowania sądowego bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek kosztów postępowania i zapewnia pokrycie kosztów zasądzonych na rzecz banku, gdyby sprawa została przegrana – w zamian za wynagrodzenie płatne jedynie w przypadku sukcesu. Ta forma finansowania stanowi odpowiedź na wzrost wydatków w gospodarstwach domowych oraz daje nadzieję na walkę z bankiem osobom, których nie stać na złożenie pozwu do sądu albo dla których ryzyko poniesienia kosztów banku w razie przegrania sprawy sądowej stanowi znaczącą barierę.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.