Menu

Menu

Trzecia dawka szczepionki dla osób po 50. roku życia i medyków

Po upływie 6 miesięcy od pełnego zaszczepienia będzie można stosować trzecią dawkę przypominającą – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Uprawnione do tego będą osoby powyżej 50. Roku życia oraz medycy.

Przyjęta rekomendacja wiąże się z faktem, że ochrona po szczepieniach przeciwko SARS-CoV-2, podobnie jak w przypadku innych szczepień, z biegiem czasu maleje. − Wiele krajów zdecydowało się na podanie trzeciej dawki i także my – za rekomendacją Rady Medycznej – taką trzecią dawkę przypominającą chcemy skierować dla Polaków – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Moderna i Pfizer jako trzecia dawka szczepionki

Już teraz trzecią dawkę mogą przyjmować niektórzy pacjenci ze schorzeniami obniżającymi odporność. − Chcemy tę trzecią dawkę skierować do osób, które pracują czynnie z pacjentami, czyli dla pracowników służby zdrowia, a także dla osób powyżej 50. roku życia – poinformował wiceminister. Jako trzecią dawkę można stosować szczepionki firm Pfizer i Moderna. Dopuszcza się stosowanie tych dawek po szczepionkach jednodawkowych, a także mieszanie preparatów.

Jak i kiedy zgłosić się na trzecią dawkę?

Zgodnie z peselami będziemy automatycznie wystawiać skierowanie na szczepienia trzecią dawkę dla osób powyżej 50. roku życia – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Przypominał, że skierowanie będzie wystawiane dopiero po upływie 6 miesięcy od pełnego zaszczepienia, a więc od przyjęcia drugiej dawki.

Według ministra zdrowia proces wystawiania skierowań upoważnionym zajmie najwyżej 2 dni. − W ciągu najbliższych dni możecie państwo sprawdzić, chociażby na Internetowym Koncie Pacjenta, czy takie skierowanie jest już wystawione. I pamiętajmy, że musi minąć pół roku od szczepienia – wyjaśniał rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Źródło informacji: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.