Menu
 • Menu

  Technologia w domu – o rozwiązaniach Smart Home

  W dobie nowoczesnych technologii coraz bardziej popularne stają się inteligentne rozwiązania zarządzania domostwem. To automatyczne moduły ułatwiające wykonywanie codziennych czynności, takich jak zamknięcie garażu, zasłonięcie rolet czy wyłączenie oświetlenia. Czym jest Smart Home i jakie urządzenia można w nim zainstalować?

  Smart Home

  Inteligentny dom, czyli jaki?

  Smart Home to zintegrowany system zaawansowanego zarządzania wszystkimi instalacjami, które znajdują się w domu. Nie tylko ułatwia wykonywanie codziennych czynności, ale także pomaga w ograniczaniu zużycia energii oraz podnosi bezpieczeństwo mieszkańców. To zatem ekonomiczne i jednocześnie ekologiczne rozwiązanie. Inteligentny dom daje możliwość całkowitej kontroli nie tylko na terenie posesji, ale również poza nią. Sterowanie instalacjami możliwe jest zatem na zakupach, w pracy, podczas podróży służbowej, a nawet w trakcie wakacji.

  Rodzaje inteligentnych urządzeń

  Wśród inteligentnych sprzętów znajdują się urządzenia, które są już znane, takie jak domofony czy alarmy – obecnie są one jednak unowocześnione i coraz częściej również niezawodne. Jakie jeszcze urządzenia i warto można zakupić?

  • Czujniki – można do nich zaliczyć m.in. czujniki czadu czy gazu, a także urządzenia, które wykrywają ruch. Mają za zadanie przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo domowników.
  • Instalacje grzewcze – ogromną wygodą dla wszystkich osób, które zdecydują się na inteligentny dom, jest między innymi możliwość zdalnego sterowania instalacją grzewczą. Przebywając poza domem, temperatura osiąga optymalny poziom, który umożliwia ograniczenie zużycia energii, natomiast przed przyjazdem do domu, można tę temperaturę zdalnie zwiększyć lub zmniejszyć według indywidualnych potrzeb. To świetna propozycja na przykład latem, gdy podczas upału domownik chce się schronić w schłodzonym, klimatyzowanym pomieszczeniu.
  • Alarmy – jak powszechnie wiadomo, prawidłowe zabezpieczenie budynku to podstawa. W inteligentnym domu nie tylko zewnętrzne rolety czy elektroniczne zamki gwarantują ten komfort. Skuteczną ochroną są profesjonalne systemy alarmowe, które mogą również przesyłać sygnał ostrzegawczy na aplikację w telefonie.
  • Domofony – te urządzenia stanowią podstawowe wyposażenie większości budynków. Wśród interesujących funkcji, które spełniają nowoczesne domofony w inteligentnych domach, znajduje się m.in. elektroniczny zamek, do którego dostęp mają jedynie domownicy. Na funkcjonalność urządzenia wpływa nie tylko opcja audio, ale również wideo – można dzięki temu zarówno usłyszeć, jak i zobaczyć kogoś, kto chce dostać się na teren działki. Nowoczesne domofony w Smart Home umożliwiają także zdalne sterowanie i odbieranie domofonu z dowolnego miejsca poza domem – na przykład, będąc w pracy, można bez problemu otworzyć furtkę ogrodnikowi i wpuścić go na teren posesji.
  • Monitoring – ten inteligentny system jest coraz częściej stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku – poczynając od minikamery ustawionej w pokoju małego dziecka, po zaawansowany monitoring całej posesji.

  Sterowanie tymi urządzeniami jest możliwe za pomocą pilota, specjalnego panelu, a nawet smartfona. To idealny sposób na oszczędność – zarówno pieniędzy, jak i czasu!

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *