Sztuczna kość opracowana dzięki funduszom europejskim
Dofinansowanie w ramach naboru realizowanego w PARP pozwoliło spółce Medical Inventi na stworzenie sztucznej kości. Obecnie FlexiOss − bo tak nazwano ten produkt − zyskuje dopuszczenia do rynków zagranicznych oraz kolejnych dziedzin medycyny, m.in. onkologii czy leczenia ran wojennych.

fot. Medical Inventi
Spółkę Medical Inventi założono jako inicjatywę środowiska akademickiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz prywatnego kapitału w celu komercjalizacji badań naukowych. Osiągnięciem zespołu badawczego, kierowanego przez prof. dr hab. Grażynę Ginalską, było opracowanie kompozytu biomateriału kościozastępczego. − Opracowanie biomateriału kościozastępczego było możliwe dzięki funduszom pozyskanym z Programu Inteligentny Rozwój − mówi Maciej Maniecki, prezes Medical Inventi.
Sztuczna kość – wiele zastosowań w medycynie
Tak zwana sztuczna kość po wszczepieniu integruje się z kością pacjenta i daje efekt tworzenia się kości własnej. Eliminuje to konieczność powtórnej operacji w celu usunięcia implantu, co oszczędza pacjentowi dodatkowego stresu i bólu. FlexiOss to nowoczesny preparat implantacyjny trzeciej generacji do zastosowań w ortopedii, traumatologii narządu ruchu, chirurgii stomatologicznej oraz weterynarii. Kompozytem można wypełniać zębodoły, leczyć przetoki, wypełniać ubytki kostne powstałe w wyniku urazów kończyn. − Pozyskanie funduszy z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój było kluczowym elementem, aby móc zrealizować cele, które zakładaliśmy, i dojść do momentu, w którym dzisiaj jesteśmy – podkreśla Maciej Maniecki.
Medical Inventi wprowadza biomateriał kościozastępczy na rynek. Spółka uzyskała wymagane dopuszczenia na rynki europejskie i prowadzi rozmowy z kilkunastoma partnerami w celu rozpropagowania produktu. Jak informuje prezes spółki, trwają prace nad kwestią wprowadzenia „sztucznej kości” w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ponadto firma prowadzi procesy dopuszczeniowe w Singapurze, Wietnamie, Malezji i Indonezji, a także na rynek północnoamerykański.

fot. Medical Inventi
Na horyzoncie nowe patenty
Maciej Maniecki zaznacza, że spółka poszerza strategię rozwoju i będzie rozwijać się, pozyskując kolejne patenty. Nowe zastosowania „sztucznej kości” to m.in. onkologia, neurochirurgia, leczenie ran wojennych. − Nowe produkty zamierzamy komercjalizować z dwóch źródeł. Ze środków od inwestorów z rynku kapitałowego i z dofinasowań unijnych. Nowa perspektywa środków unijnych będzie dla nas bardzo istotnym elementem finansowania rozpędzonej maszyny przedsiębiorstwa Medical Inventi – zapewnia.
Projekt FlexiOss otrzymał prawie 320 tys. zł dofinansowania z działania „Bony na innowacje dla MŚP” realizowanego z Programu Inteligentny Rozwój 2014−2020 (POIR). Dodatkowo jest to laureat konkursu Polski Produkt Przyszłości w kategorii „Produkt przyszłości przedsiębiorcy”.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Dodaj komentarz