Menu
 • Menu

  Święta – czas wzmożonej aktywności złodziei

  Święta to czas, na który czeka większość Polaków. Niestety wraz z nami, na święta czekają również złodzieje. W ciągu całego roku, tylko w Polsce, osoby przywłaszczające sobie cudzą własność wynoszą ze sklepów towary warte około miliard sto milionów euro, czyli prawie pięć miliardów złotych. W skali kontynentu, w europejskich sklepach giną towary warte czterdzieści miliardów euro. Są to potężne kwoty, a największe żniwo nieuczciwe osoby zbierają właśnie w okresie przedświątecznym.

  kradzieże

  Warto przyjrzeć się środowisku, wybierającemu nieuczciwą metodę bogacenia się. W Europie najwięcej kradną klienci sklepów stanowiący około 39 % wszystkich kradzieży, na następnych miejscach są błędy administracyjne – 25 %, nieuczciwi pracownicy – 22 %, natomiast na ostatnim miejscu sklasyfikowano nieprawidłowości u dostawców – 15 %.

  W Polsce kształtuje się to następująco. Za około 47% kradzieży są odpowiedzialni klienci, następne 33 % – pracownicy, około 15 % – dostawcy oraz około 5% – błędy administracyjne. Jak widać w stosunku do całej Europy jest u nas mniej błędów administracyjnych, natomiast więcej kradną klienci sklepów.

  Jak się kradnie w polskich sklepach

  Najczęściej okradane są sklepy dyskontowe oraz stacje benzynowe. W danych zebrane w raporcie przygotowanym na zlecenie Checkpoint Systems widać, że najpopularniejszą formą kradzieży jest ucieczka ze skradzionym towarem. Idealny przykład może stanowić niedawna kradzież w Gdańsku, gdzie złodziej, udając klienta, założył na rękę zegarek marki Rolex za 144 tysiące złotych, a następnie z nim uciekł. Złodzieje uciekają również poprzez drzwi awaryjne oraz za pomocą wszelkich innych niestrzeżonych miejsc. Istnieją również sposoby na zdejmowanie klipsów i etykiet. W internecie można nawet kupić urządzenia pomagające przy omawianych działaniach.

  Co ciekawe, badanie wskazuje, że prawie trzy czwarte kradzieży jest spowodowane przez zorganizowane grupy przestępcze (małe i duże). Powoduje to, że skala problemu narasta zamiast maleć. Co najczęściej ginie ? Wbrew pozorom ludzie zazwyczaj nie kradną z biedy. Najczęściej ginie drogie mięso, alkohole, czekolada, konserwy rybne, wyroby tytoniowe, ubrania, telefony komórkowe, drogie narzędzia ślusarskie, a także kosmetyki i perfumy. Ogólnie wszystkie powyższe rzeczy mają dużą wartość i łatwo jest je ukryć. Z powyższych powodów sklepy starają się zapobiegać kradzieżom poprzez stosowanie coraz nowocześniejszych technologii. W listopadzie 2019 r. ruszył rejestr sprawców wykroczeń przeciwko mieniu. Chodzi głównie o kradzieże i pozwoli to na lepszą ochronę przed potencjalnymi osobami, które chciałyby połakomić się na naszą własność.

  Okres przedświąteczny – kto kradnie

  Według badań 65% kradzieży jest dokonywane przez grupę wiekową pomiędzy osiemnastym, a czterdziestym piątym rokiem życia. Jednak wbrew pozorom nie robią tego zazwyczaj pojedyncze „normalne” osoby. Większość z kradzieży jest dokonywana w grupach dwu-trzy osobowych. Dokonują ich małe gangi lub przestępczość zorganizowana. W przypadku zorganizowanej kradzieży grupy działają w następujący sposób – jedna osoba ściąga klipsy lub etykiety, druga chowa kradziony towar, a trzecia pilnuje, aby przestępstwo pozostało niezauważone.

  Przestępcy dysponują nawet torbami o grubej aluminiowej powłoce lub wyposażają się w zagłuszacze sygnału. Dzięki temu mogą oni schować towar i przejść przez bramki zabezpieczające, bez wzniecania alarmu. Pomysłowość złodziei nie zna granic, jednak wraz z rozwojem technik kradzieży, również sklepy i firmy ochroniarskie polepszają swoje technologie. Stanowi to bardzo istotną kwestię, ponieważ nikt nie lubi być okradany, a straty sklepów w wyniku kradzieży zazwyczaj są ujęte w cenach produktów.

  Podsumowanie – kradzieże w okresie świątecznym

  Kradzież to przestępstwo i na zapobieganie kradzieżom firmy co roku wydają coraz więcej pieniędzy. Jest to związane z nieustannym zbrojeniem się obu grup (chodzi o technikę wśród firm ochroniarskich oraz wśród złodziei). Co jakiś czas przeprowadzane są badania i liczby porażają. Na kradzieże szczególnie dotkliwie narażone są małe sklepy osiedlowe. Jest to związane z tym, że zazwyczaj nie posiadają one odpowiednich zabezpieczeń. Kradzieże są dokonywane wszędzie. Dlatego coraz więcej polskich firm inwestuje w monitoring, systemy monitorujące stany magazynowe oraz w usługi firm ochroniarskich.

  W każdej grupie społecznej może się znaleźć osoba chcąca przywłaszczyć sobie cudze mienie, dlatego nikogo nie należy stygmatyzować. Szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę, że kradną głównie małe grupy przestępcze. Dodatkowo warto pamiętać, że czas świąt jest niebezpieczny również dla naszych portfeli, komórek i innych przedmiotów posiadających wartość. Złodzieje w sklepach i na targowiskach, kradną nie tylko towary sprzedawców, ale również czyhają na naszą nieuwagę. Warto o tym pamiętać, aby czas świąt nie okazał się również dla nas czasem nieprzyjemnym.

  Dominik Góralczyk

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *