Menu

Menu

Świadczenie postojowe a PIT. Co warto wiedzieć?

Pandemia koronawirusa zaskoczyła wszystkich i sparaliżowała praktycznie cały świat. Wiele się zmieniło. Wiele też wskazuje na to, że już nic nie będzie takie, jak dawniej. Trzeba nauczyć się żyć na nowo, w tych nowych okolicznościach. Trzeba też na nowo nauczyć się jak rozliczać podatki. A wszystko przez to, że powstało nowe świadczenie – postojowe. I to właśnie ono wprowadziło spory popłoch wśród przedsiębiorców i księgowych.

To nadal bardzo duże ułatwienie dla przedsiębiorców związane z pomocą rządu, która została zorganizowana i skierowana do przedsiębiorców, by pomóc im znieść ciężkie czasy, które przyszły razem z pandemią COVID-19. Świadczenie postojowe miało na celu pomóc ludziom przetrwać kryzys. Jednak wprowadziło popłoch w podatki i konieczność ich rozliczania. Bo czym w swojej istocie jest świadczenie postojowe? Czy to przychód? Jakie podatki w związku z tym należy opłacić? Dowiedz się!

świadczenie postojowe

Czy świadczenie postojowe jest przychodem? Postojowe a PIT

Warto wiedzieć, że świadczenie postojowe jako takie jest w swojej istocie traktowane jako świadczenie z zakresu pomocy publicznej. Traktowane jest wobec tego jako przychód dla przedsiębiorstwa, które je otrzymało. To forma bezzwrotnego wsparcia, która uważana jest za przychód. Jednak nadal nie odpowiada to na wszystkie pytania. Mianowicie – co z podatkiem dochodowym? Czy jest to przychód zwolniony z podatku dochodowego, czy wręcz przeciwnie – należy odprowadzić od świadczenia postojowego stosowny podatek, w tym wypadku – dochodowy?

Świadczenie postojowe a podatek dochodowy

Świadczenie postojowe jako takie jest przychodem, jednak w parze z przychodem wcale nie musi iść konieczność opłaty podatku dochodowego. Tak jest i tym razem – faktycznie, świadczenie postojowe jest zwolnione z konieczności opłaty podatku dochodowego. Jako takie traktowane jest jako przychód wolny od podatku. Oznacza to, że suma pieniędzy, którą otrzymasz w ramach świadczenia postojowego jest już kwotą netto, więc nie musisz opłacać od niej podatku po raz kolejny. Ta sama zasada dotyczy konieczności opłacania składek ZUS od kwoty otrzymanej z ramach świadczenia postojowego.

Świadczenie postojowe a PIT – czy trzeba go ująć w zeznaniu podatkowym?

Każdy przedsiębiorca chce po prostu pracować jak najlepiej. Jednak prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się też z mnóstwem papierkowej roboty, którą zawsze trzeba mieć na uwadze i wykonywać jak najlepiej. Jednym z obowiązków każdego przedsiębiorcy jest zeznanie podatkowe. A jak to jest ze świadczeniem PIT? To bardzo dobra wiadomość dla każdego przedsiębiorcy – nie musisz wcale uwzględniać świadczenia postojowego w swoim zeznaniu podatkowym PIT. Możesz jednak, jeśli chcesz to zrobić, ująć świadczenie postojowe w księdze przychodów i rozchodów. Żeby to zrobić musisz po prostu wpisać stosowną informację w kolumnie „Uwagi”.

Rozliczenie podatku dochodowego w programie do rozliczania pit od podatnik.info

Podatek dochodowy tak czy inaczej musisz jednak rozliczyć. Możesz zlecić to zadanie komuś innemu, jednak dużo lepszym pomysłem jest rozliczenie się samodzielnie. Możesz to zrobić w programie do rozliczania PIT od podatnik.info. W tym celu zajrzyj dzisiaj: https://www.podatnik.info/program-do-pit – w ten sposób najlepiej i najszybciej się rozliczysz, bez żadnych problemów i konieczności wychodzenia z domu. To bardzo wygodny sposób rozliczeń, dlatego warto jest się z nim zapoznać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.