Menu

Menu

Segregacja to już codzienność. Sprawdzamy, jak wybrać najlepsze pojemniki na odpady.

Jakie pojemniki na odpady wyróżniamy oraz czym się kierować, podczas zakupu tych do swojego domu?

pojemniki na odpady

Dlaczego warto segregować śmieci?

Idea recyklingu od lat jest stopniowo wdrażana w nasze codzienne życie. Świadomość ekologiczną buduje się już od najmłodszych lat, by dla następnych pokoleń segregowanie odpadów było zupełnie naturalnym odruchem. Takie podejście ma ogromne znaczenie dla naszej planety i warunków, w jakich żyjemy.

Dzięki odpowiedniej selekcji możliwe jest dalsze wykorzystanie niektórych materiałów i ograniczenie śmieci lądujących na przepełnionych wysypiskach. Należy również pamiętać o materiałach niebezpiecznych, lekach i elektrośmieciach, które wymagają szczególnego traktowania i w ogóle nie powinny trafić do domowego kosza, a do specjalnie dedykowanych im punktów. Tylko prawidłowa segregacja może sprawić, że dany przedmiot zostanie przetworzony i ponownie wykorzystany, a jakość materiału będzie satysfakcjonująca.

Pojemniki na odpady o pojemności 120l, fot. Eco-market.pl

Kosze i pojemniki na odpady

Na miejskich osiedlach stoją już pojemniki dedykowane konkretnym materiałom. Wystarczy zapewnić sobie w mieszkaniu kosze na śmieci, w których będą lądować osobno poszczególne z nich. Jeżeli masz mało miejsca na dodatkowe kubły, pamiętaj, że mogą być znacznie mniejsze, niż ten, który służył do zbierania wszystkich śmieci.

W domach jednorodzinnych należy dodatkowo zadbać o posiadanie zewnętrznych pojemników na odpady segregowane. Przyjęło się, że konkretne kolory kubłów odpowiadają konkretnemu typowi śmieci. Niebieskie kosze przeznaczone są na papier, żółte na tworzywa sztuczne i metal, brązowe na odpady biodegradowalne, zielone na szkło.

Metalowy kontener na odpady, fot. Eco-market.pl

Jak wybrać pojemniki na śmieci?

Jest to zakup, którego dokonujesz zwykle na lata. Jeżeli postawisz na solidne kosze, posłużą Ci naprawdę długo. Dobrej jakości materiały, z jakich zostały wykonane, ograniczą proces zużywania się pojemników. Stojąc na zewnątrz, nawet pod pergolą będą regularnie narażane na działanie skrajnie różnych czynników atmosferycznych. Duże mrozy i śnieg, deszcz, silny wiatr, a także upalne słońce będą regularnie poddawać kosze próbom. Dodatkowo użytkowanie ich, częste otwieranie i zamykanie klapy, wystawianie przed dom, opróżnianie również nie pozostaną obojętne dla pojemników. Warto porównać różne modele dostępne na rynku, przykładowe pojemniki na odpady można znaleźć na przykład tutaj https://www.eco-market.pl/pojemniki-na-odpady.

Szczególną  uwagę zwróć na:

  • Materiał – największą popularnością cieszą się mieszanki tworzyw sztucznych. Występują w przyjemnej kolorystyce, są bardzo trwałe, odporne, a jednocześnie tanie. Pojemniki metalowe to też ciekawa propozycja, są jednak cięższe i więcej kosztują.
  • Wielkość – to jest kwestia indywidualna, uzależniona od potrzeb konkretnej rodziny oraz częstotliwości wywozu śmieci. W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się kosze o pojemności 120-360l.
  • Koła – bardzo istotny element, którego jakość będzie wpływał na użytkowanie kosza. Koła muszą być solidne i sprawne, by jeżdżenie z zapełnionym koszem po nierównym terenie nie sprawiało problemu.
  • Pokrywa – zaleca się uchylną mocowaną na zawiasie, by zawsze utrzymywała się na swoim miejscu nawet podczas silnego wiatru. Otwieranie kosza powinno być łatwe i wykonalne jedną ręką.

Pojemniki do segregacji odpadów o pojemności 1100l, fot. Ogrodosfera.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.