Menu

Menu

Rynek nieruchomości w 2022 roku

Ostatnie 2 lata przyniosły ogromne zmiany na rynku deweloperskim w Polsce, zarówno pod kątem cen, jak i preferencji zakupowych. W marcu 2021 r. odnotowano blisko 37-procentowy wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe w stosunku do marca 2020. Z raportu opracowanego przez NBP wynika, że na tle największych polskich miast średnia dostępność mieszkań najlepiej wygląda w Łodzi. Czy nowy rok będzie kontynuacją tych trendów? Gdzie i jakie mieszkania Polacy będą kupować w 2022 r.?

 

Ceny nieruchomości rosną nieustannie od kilku lat. Obecnie ze względu na podwyżkę stóp procentowych oraz spadek dostępności kredytów mieszkaniowych spodziewana jest stabilizacja. Z drugiej strony w 2022 r. ceny mogą nadal rosnąć, stąd wiele osób decyduje się na zakup własnego lokum, zanim ceny skoczą o kolejne kilka procent.

nieruchomości premium

Coraz więcej mieszkań za gotówkę, coraz wyższe wymagania

Analizując dane za rok 2021, widzimy, że polskie społeczeństwo stale się bogaci. Zanotowano bowiem znaczny wzrost zakupów nieruchomości za gotówkę. Według analityków banku centralnego tylko w pierwszej połowie minionego roku sfinansowano w ten sposób zakup połowy lokali sprzedanych na 7 największych rynkach w Polsce (Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa i Wrocław) za 20 mld zł.

Jesteśmy też coraz lepiej wyedukowani, jeśli chodzi o zakup i inwestowanie w nieruchomości. − W ostatnim czasie zmieniły się decyzje zakupowe Polaków. Zauważamy 2 typy klientów. Pierwszy z nich to inwestor – poszukuje okazji rynkowych oraz zwraca szczególną uwagę na lokalizację nieruchomości. Drugi to klient indywidualny, szukający inwestycji w dobrej cenie, ale w podwyższonym standardzie. Stawia na mniejsze i średnie lokale, ale z dodatkowymi udogodnieniami, takimi jak nowoczesne windy, miejsca garażowe, punkty do ładowania pojazdów elektrycznych mówi Ewa Ryfa z Aura Development.

Poszukiwane mieszkania z wyższej półki

W ostatnich latach na rynku nieruchomości coraz wyraźniej widać nowy typ klienta, dla którego mieszkanie musi być np. także komfortowym biurem. Przyczyniła się to tego zmiana systemu pracy dużej części społeczeństwa, spowodowana pandemią. Coraz popularniejszy model pracy zdalnej oznacza, że część menedżerów może przeprowadzić się tam, gdzie żyje się bardziej komfortowo, gdzie do dyspozycji jest przestrzeń rekreacyjna, gdzie łatwiej łączyć życie prywatne i zawodowe.

Tacy klienci mają wysokie wymagania wobec samej nieruchomości. Podziemny parking, windy, odpowiednio wyciszone wnętrza to pozycje obowiązkowe na ich liście oczekiwań − wylicza Ewa Ryfa i dodaje: – W przypadku New Iron, inwestycji mieszkaniowej realizowanej w Łodzi, stawiamy też na inspirujące wnętrza, najszlachetniejsze materiały oraz udogodnienia w pięciogwiazdkowym standardzie. Jest to odpowiedź na potrzeby klienta przyszłości, które już teraz coraz wyraźniej widać na rynku.

Inwestycja w nieruchomości ochroną kapitału

Bez względu na rynek inwestorzy od zawsze szukają okazji i sposobu na zarobek. W wyniku niepewności związanej z pandemią i rosnącej inflacji inwestorzy próbują chronić swój kapitał, inwestując w nieruchomości.

W ich oczach na atrakcyjności zyskują takie miasta, jak Łódź, gdzie mogą nabyć bardzo atrakcyjną nieruchomość w cenie, w jakiej w stolicy musieliby zapłacić za zaledwie średni standard. Dla porównania w maju 2021 r. średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie wyniosła 11 125 zł wobec 7 266 zł w Łodzi. Różnica sięga zatem niemal 35 proc.

Źródło: materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.