Menu
 • Menu

  Remont mieszkania na kredyt

  Niestety nawet najładniej urządzone mieszkanie będzie wymagało po jakimś czasie remontu. Najczęściej jednak prac remontowych wymagają mieszkania kupione z drugiej ręki, choć większość obiektów deweloperskich też sprzedawanych jest bez wykończenia mieszkania, stawiane są jedynie ścianki działowe i ich powierzchnia, a podłogi są wyrównane. Resztę trzeba zrobić samodzielnie. Dlatego kredyt na remont mieszkania jest bardzo popularny, ale też potrzebny.

  Kredyt na remont mieszkania

  Duży remont, duże wydatki

  Kredyt na remont mieszkania można wydać właśnie na prace remontowe czy też zakup mebli i sprzętów RTV i AGD. Jednak im większy remont, tym większy kredyt będzie potrzebny. Zanim pójdziemy do banku czy firmy pożyczkowej, warto oszacować, ile tak naprawdę środków pochłoną takie prace, aby nie brać kredytu w ciemno.

  Warto od razu ustalić plan prac. Przyda się do tego fachowiec, ponieważ czasem może się okazać, że drobna usterka to tak naprawdę tylko wierzchołek góry lodowej. Specjalista pomoże wybrać, które prace remontowe należy zrobić natychmiast, a które mogą jeszcze poczekać, a przede wszystkim ustali, ile będzie to kosztować. Dzięki temu dowiemy się, ile środków wydamy na same prace remontowe i materiały budowlane.

  Druga część remontu to urządzanie mieszkania. Co prawda panele podłogowe czy płytki ceramiczne do łazienki to materiały budowlane, ale kapany, nowy telewizor czy szafki kuchenne już nimi nie są. Jeśli przy okazji chcemy je wymienić lub wręcz musimy kupić nowe, bo mamy mieszkanie w stanie surowym, trzeba też policzyć, ile będą kosztować. Umeblowanie wbrew pozorom może być drogie i trzeba liczyć się z tym, że pochłonie od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych w zależności od wielkości mieszkania oraz naszego gustu.

  Dobrze jest mieć kosztorys remontu i zaokrągloną kwotę, którą chcemy wydać na umeblowanie wnętrza. Dzięki temu składając wniosek o kredyt na remont mieszkania, od razu możemy powiedzieć, jaka kwota nas interesuje.

  Kredyt hipoteczny a kredyt na remont

  Warto zwrócić uwagę, że kredyt hipoteczny zaciągnięty na zakup mieszkania czy pod budowę domu może mieć wliczone środki na remont i umeblowanie mieszkania. Jednak na sam remont udziela się zwykle kredytów gotówkowych. Można je zaciągnąć o wiele łatwiej.

  Wystarczy mieć aktualne zaświadczenie o dochodach z miejsca pracy czy inny dokument akceptowany przez bank, aby od ręki złożyć wniosek o kredyt na remont mieszkania. W banku trzeba wyrazić zgodę na sprawdzenie baz, czyli Bankowego Rejestru oraz Biura Informacji Kredytowej, a czasem Krajowego Rejestru Długów. Sprawdzenie klienta w bazach ma na celu zweryfikowanie jego wiarygodności. Im lepszy scoring BIK, tym lepsza ocena wniosku przez bank.

  Zawsze wyliczana jest zdolność kredytowa i to od niej zależy, w jakiej wysokości wypłacony zostanie kredyt. Oczywiście może się okazać, że mamy wyższą zdolność kredytową, niż myśleliśmy, choć zdarzyć się może, że na aż tak wysoki kredyt, jak byśmy chcieli, bank nie wyrazi zgody i będziemy musieli zrewidować swój pomysł na urządzenie mieszkania. W takiej sytuacji bank zaproponuje niższy kredyt albo ewentualnie kredyt pod zabezpieczenie.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *