Menu
 • Menu

  Relaks w salonie – jak wybrać wygodne meble?

  Salon to często nie tylko miejsce do okazjonalnego podejmowania gości, ale także ważny punkt codziennego życia w każdym mieszkaniu. To pomieszczenie, w którym odpoczywamy, często jemy, pracujemy, uczymy się albo po prostu spędzamy wspólnie czas. Im więcej domowników, tym więcej ról pokój dzienny pełni ról. 

  wygodne meble

  Często są one ze sobą sprzeczne, więc wymagają od gospodarzy niemałej gimnastyki. Oto najczęstsze wymagania, jakie stawiamy naszym pokojom dziennym:

  • przestrzeń do wypoczynku: wygodny narożnik lub kanapa z fotelami, pozwalające na zorganizowanie spotkania ze znajomymi, odpoczynek po pracy albo krótką drzemkę,
  • miejsce do jedzenia: zwłaszcza w mniejszych mieszkaniach salon pełni także funkcję jadalni,
  • sypialnia: w wielu mieszkaniach salon w nocy zmienia się w sypialnię dla rodziców. Szczęściarze nocują w nim gości,
  • miejsce zabaw dla dzieci: zwłaszcza młodsze dzieci nie przepadają za przebywaniem we własnym pokoju i do salonu ściągają ze wszystkimi swoimi zabawkami,
  • miejsce do nauki lub pracy: praca zdalna, studia zaoczne, odrabianie lekcji z dziećmi. Salon często ze względu na rozmiary pozwala na wygospodarowanie kątu z biurkiem,
  • przestrzeń do przechowywania: serwis do obiadu, książki, gry planszowe, kolekcje związane z hobby albo po prostu przedmioty codziennego użytku często muszą znaleźć dla siebie miejsce w pokoju dziennym. Przy dużej ilości domowników albo ograniczonej przestrzeni każda szafka lub półka jest na wagę złota.

  Biorąc pod uwagę, że przeciętny salon w polskim bloku ma około 20-25 metrów kwadratowych, a potrafią się zdarzyć i mniejsze, pogodzenie tych wszystkich czynności może być naprawdę skomplikowane…

  Jak wybrać wygodne i praktyczne meble do salonu?

  Kluczowe jest więc zaplanowanie wnętrza i dobranie odpowiednich mebli. Bardzo ważnym elementem jest zachowanie proporcji. W niewielkim wnętrzu należy postawić na meble o delikatniejszej konstrukcji. Sofy powinny być na nóżkach, co dodaje im lekkości. Stolik warto wybrać szklany, przezroczysty blat sprawi, że pomieszczenie wyda się większe. Warto zrezygnować z ciężkich tkanin: zasłon, dywanów, obrusów. Regały lub szafki warto ustawić w taki sposób, by nie zagracały wnętrza i pozwalały na swodobne przemieszczenia się po wnętrzu. 

  wygodne meble

  Jeśli salon ma zmieniać się w sypialnię – warto wybrać sofę z opcją codziennego spania. Są one zwykle droższe niż po prostu rozkładane kanapy.Natomiast jest to inwestycja, za którą podziękują nam nasze plecy. Modele sof z funkcją spania znajdziesz tutaj: https://adrianafurniture.com/pl/21-funkcja-spania. Wyposażone są one w wygodne, piankowe materace, gwarantujące zdrowy sen.

  Dużo większe szanse do popisu daje wnętrze o sporym metrażu. Tu jednak może rodzić się pokusa zagracenia pomieszczenia niepotrzebnymi drobiazgami. Warto podzielić wnętrze na mniejsze sektory: część jadalną, wypoczynkową itp. Pozwoli to uniknąć bałaganu.

  W jakim stylu urządzić wygodny salon?

  Choć może to nie wydawać się oczywiste, wygoda korzystania z salonu może zależeć od tego,  w jakim stylu się go urządzi. Z jednej strony, wnętrze nadmiernie wystylizowane i urządzone homogenicznie może sprawiać, że za dużo czasu poświęcimy jego wyglądowi lub będziemy mieć problem z niepasującymi detalami. Z drugiej, nadmierny miszmasz wywołuje poczucie zagubienia i sprawi, że wnętrze nie będzie miało określonego charakteru. 

  Warto wybrać ogólny kierunek, w jakim ma być urządzone wnętrze, dobierając tkaniny, meble i dodatki do określonego klucza, pozwalając sobie jednak na drobne odstępstwa. Internet jest pełen inspiracji, warto poszukać zdjęć pomieszczeń, które wprawiają nas w dobry nastrój, zachęcają do odpoczynku. 

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *