Menu
 • Menu

  Ptasia grypa w Polsce – nowe ogniska

  Ptasia grypa w Polsce

  Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowie Wielkopolskim Dariusz Hyhs poinformował o wykryciu w powiecie ogniska ptasiej grypy – podaje na swym portalu TVP INFO. W związku z chorobą podjęto decyzję o utylizacji w miejscowości Topola Osiedle 65 tysięcy kur oraz przygotowanych do sprzedaży jaj. Ptasia grypa w Polsce została wykryta pod koniec grudnia 2019 roku.

  W piątek zwołano posiedzenie sztabu kryzysowego w Poznaniu pod przewodnictwem wojewody wielkopolskiego. Wyznaczono obszar zapowietrzony w promieniu 3 kilometrów od ogniska i obszar ochronny w promieniu 10 km.

  Jak powiedział cytowany przez TVP INFO Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Poznaniu Andrzej Żarnecki: Na razie nie można powiedzieć, z jakim typem wirusa służby weterynaryjne mają do czynienia; czy jest on szkodliwy tylko dla ptaków, czy też dla ludzi. Czekamy na wyniki.

  Ptasia grypa w Polsce będzie oznaczać duże problemy gospodarcze. Nie wiadomo jeszcze, ile ptaków zostanie w sumie zutylizowanych. Państwo będzie musiało pokryć koszty operacji i wypłacić odszkodowania dla rolników. Można się również spodziewać ograniczenia eksportu polskiego drobiu i jaj. Straty liczone będą w milionach złotych.

  Dla mojego gospodarstwa są to milionowe straty; te kury miały jeszcze żyć i pracować. To jest potężny cios dla mnie i dla zwierząt. Gospodarstwo prowadzę od 23 lat i teraz wszystko zostanie zlikwidowane. Ferma jest bardzo dobrze zaopatrzona bioasekuracyjnie, jest to obiekt zamknięty, niedostępny dla obcych, więc nie wiem, dlaczego mnie to dotknęło; domniemam, że to pogoda sprzyja wirusowi – powiedział cytowany przez TVP INFO Krzysztof Borowczyk, właściciel kurników w Topoli Osiedlu.

  Ptasia grypa w Polsce – zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego

  Jak stwierdził Główny Inspektor Sanitarny, wirusy ptasiej grypy mogą zmieniać swoje cechy. Konieczne jest więc przestrzeganie zaleceń wydawanych lokalnie przez Inspekcje Weterynaryjne i Powiatowe Inspekcje Sanitarne.

  Ptasia grypa w Polsce może stanowić zagrożenie również dla ludzi. Należy więc unikać kontaktów z dzikimi ptakami i miejscami przetrzymywania ptaków. Nie należy dotykać bez odpowiedniego zabezpieczenia martwych lub chorych zwierząt.

  Główny Inspektor Sanitarny zaleca też mycie rąk po każdym kontakcie z ptactwem, jajami lub surowym ptasim mięsem. Nie powinno się też spożywać przetworów drobiowych niepoddanych obróbce cieplnej w temperaturze przynajmniej 70 stopni Celsjusza. Wszystkie sprzęty kuchenne, które miały kontakt z jajami lub surowym mięsem drobiowym, należy dokładnie umyć z użyciem detergentu.

  Jak pisze TVP INFO: Należy też pamiętać, że zamrożenie mięsa drobiowego nie niszczy wirusa grypy i uważać, aby surowe mięso drobiowe nie miało styczności z innymi produktami żywnościowymi.

  Można tu dodać, że ptasia grypa w Polsce przenosi się w kolejne rejony. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, nowe – czwarte już ognisko wykryto właśnie w województwie Lubelskim.

  Autor: Waldemar Kubielski
  Źródło: TVP INFO

  Jedna odpowiedź do “Ptasia grypa w Polsce – nowe ogniska”

  1. XR pisze:

   Czyżby już pionki na zlecenie niepolskich rządów wypuścili ognisko by mieć powód do kolejnego siania paniki i strat rolników polskich? Marne to.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.