Menu

Menu

Przesyłki kurierskie a czas dostawy. Jak działają firmy z branży KEP?

Czas doręczenia przesyłki kurierskiej jest niemniej ważny jak ogólna jakość usługi czy cena logistyki. W sytuacji, gdy sklepy internetowe traktowane są niczym standardowe, ważne jest by paczka z zakupami dotarła do odbiorcy możliwie jak najszybciej. Czy w takim razie można liczyć na to, że firmy kurierskie obsłużą dane zlecenie np. w sobotę lub zapewnia dostawę wieczorem?

Przesyłki kurierskie

Godziny dostaw kurierskich są ważne nie tylko w kontekście e-commerce. Warto spojrzeć na nie również z innej perspektywy. To np. sytuacja, w której zleceniodawca chce, by kurier zapewnił dowóz paczki określonego dnia – np. w sobotę, gdy zawiera ona chociażby prezent dla solenizanta.

Stąd coraz częściej zlecenie na usługi kurierskie postrzegane jest nie tylko przez pryzmat kosztów czy marki danej firmy, ale również nietypowych możliwości logistycznych – przyjazdu kuriera “po godzinach” lub doręczenia w niestandardowej porze. Jak wyglądają godziny pracy poszczególnych firm kurierskich? Warto pamiętać, że to kwestia, która często warto negocjować indywidualnie – w przypadku niestandardowych zamówień z dużym wyprzedzeniem można ustalić nietypowe warunki podjęcia lub doręczenia paczki.

W jakich godzinach można zamówić kuriera?

Wpływ na to ma sporo czynników – warto pamiętać jednak o kluczowej zasadzie, czyli różnicy między godzinami pracy kurierów a możliwością złożenia zamówienia online. O ile dany kurier jest do dyspozycji pomiędzy godz. 10 a 18, nie oznacza to,  że również do tego okresu należy ograniczyć termin składania zgłoszenia. Wykorzystując do tego internet – tak działa np. platforma KurJerzy.pl – można zamówić przedstawiciela danej firmy o każdej porze. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by całą procedurę wykonać np. we wtorek o 19.30 i czekać na pracownika firmy w środę po godz. 11.

Należy też pamiętać, że firmy kurierskie cechuje duża elastyczność. W efekcie, również przez internet można bezproblemowo zmieniać miejsce odbioru przesyłki, zaplanowany przedział godzinowy czy też np. w ogóle odwołać ten proces z danego dnia i przenieść go na inny termin.

W jakich godzinach pracują kurierzy?

Każda firma kurierska ma nieco inne założenia dotyczące swojej działalności. Można przyjąć, że każda z nich obsługuje zlecenia w standardowych godzinach pracy. Warto jednak zauważyć, że również wszystkie marki wprowadzają wyraźne udogodnienia dla klientów, dzięki którym – często za symboliczna opłatą – można skorzystać z elastyczności w zakresie doręczeń przesyłki.

I tak UPS – firma, która wprowadziła taką opcję jako pierwsza – umożliwia w niektórych lokalizacjach zamówienie kuriera jeszcze tego samego dnia, co znacząco może wpłynąć na szybkość doręczenia paczki. Różnica jest znaczna, bo np. odbiór przesyłki o godz. 11 daje praktycznie stuprocentową pewność, że w ręce adresata trafi ona już następnego dnia. W sytuacji, gdy praktycznie wszystkie firmy kurierskie zakładają odbiory paczek do godz. 12, to bardzo ważna forma gwarancji. Co ciekawe, opcja ta interesująco się rozwinęła. Np. FedEx zaznacza, że jeśli dane zamówienie zostało złożone – niejako standardowo – do godz. 11.30, istnieje bardzo duża możliwość jego odbioru jeszcze tego samego dnia – choć oczywiście wpływ na to ma ostateczna lokalizacja zleceniodawcy.

O ile godziny odbioru paczki w większości przypadków nie budzą większych emocji, nieco inaczej jest z ich doręczeniem. Czy i tu można sterować terminami?

Najpóźniejsze godziny doręczenia przesyłki

Standardowo maksymalny okres doręczenia przesyłki to przedział między godz. 10 a 18. Niemniej jednak – przy wyjątkowych okazjach – za dodatkową opłatą można liczyć na doręczenie wieczorne. Tak kurierzy działają np. przy okazji świąt grudniowych czy wielkich wyprzedaży związanych np. z Black Friday.

Inną opcją są przedziały – np. InPost wskazuje, że może, na życzenie odbiorcy, doręczyć paczkę do godz. 12 lub w okolicach godz. 17. Jeszcze szerszej te kwestie traktuje DHL, który oferuje usługi nawet ok. godz. 22, choć te oczywiście realizowane są głównie w dużych miastach. Co ważne, wszystkie terminy doręczeń kurierskich można ustawiać przez internet – umożliwiają to aplikacje poszczególnych kurierów czy inne systemy na bieżąco komunikujące klienta z dostawcą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.