Menu

Menu

Czy program Mieszkanie dla Młodych wpływa na rynek mieszkań?

Pierwszy kwartał 2016 roku ma szansę stać się rekordowym, jeśli chodzi o sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym. Czy program Mieszkanie dla Młodych wpływa na liczbę przeprowadzanych transakcji?

Wstrzymanie wniosków o dofinansowanie

Ze względu na to, że Bank Gospodarstwa Krajowego zakończył przyjmowanie wniosków o dofinansowanie w ramach programu MdM z puli na rok 2016, niektórzy chętni na skorzystanie z takiej pomocy będą musieli nieco wstrzymać się z zakupem nieruchomości. Przez najbliższe miesiące można będzie wnioskować o dopłaty z puli pieniędzy na lata 2017 i 2018, ale raczej jest to rozwiązanie dla osób planujących zakup mieszkania na rynku pierwotnym. Jeśli chodzi o lokale z rynku wtórnego, to trudno będzie znaleźć sprzedającego, który zgodzi się poczekać na zapłatę do przyszłego roku.

Czy wpłynie to na sytuację rynku mieszkań? Według Joanny Labiedź, pośredniczki z RE/MAX Action, wstrzymanie wniosków może spowodować pewne zmiany, ale wiele zależy od lokalizacji oraz określonych dla niej limitów. Ze względu na to, że w Warszawie niewiele mieszkań z rynku wtórnego kwalifikowało się do dofinansowania, prawdopodobnie wstrzymanie wniosków nie wpłynie na liczbę transakcji. Znaczna część dopłat dotyczyła mieszkań z rynku pierwotnego, bo też i deweloperzy starają się, aby ich oferta umożliwiała skorzystanie z programu MdM.

Ile mieszkań zostało sprzedanych?

Pomimo tego, że od stycznia banki zaczęły wymagać większego wkładu własnego (15%, zamiast 10%), a już w marcu skończyła się pula pieniędzy przeznaczona na dopłaty, firmy deweloperskie wcale nie skarżą się na niższą sprzedaż, zwłaszcza w największych miastach Polski. Według wstępnych szacunków strony RynekPierwotny.pl wynika, że pierwszy kwartał był owocny dla deweloperów, bo w Warszawie sprzedało się 5,1 tys. mieszkań, w Krakowie 2,6 tys., zaś we Wrocławiu 2,3 tys. lokali.

Jarosław Jędrzyński – analityk portalu RynekPierwotny.pl – zaznacza, że jeśli wynik ten się potwierdzi, będzie to oznaczało rekordowy pierwszy kwartał. Biorąc pod uwagę fakt, że w grudniu ubiegłego roku sprzedano w Warszawie ponad 1,5 tys. mieszkań, zaś w styczniu 2016 roku – 1,7 tys. lokali, osiągnięcie rekordowego wyniku wcale nie jest tak nierealne. Dobry wynik sprzedażowy pod koniec ubiegłego roku mógł być związany z podniesieniem wkładu własnego, a także podwyżką marży kredytów.

MdM nie odgrywa znaczącej roli w stolicy

Chociaż w Polsce 25% mieszkań kupowanych jest z dofinansowaniem w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, to nie w każdym mieście dopłaty wpływają na rynek nieruchomości. W Warszawie popyt na mieszkania jest największy, jednak lokale kupowane w ramach MdM to tylko 10% wszystkich transakcji. Najbardziej atrakcyjna lokalizacja to ta w pobliżu centrum stolicy, gdzie z kolei nie ma miejsca na nowe inwestycje. Jedyne rozwiązanie w takiej sytuacji to kupno lokalu na rynku wtórnym, ale niewiele z nich spełnia wymagania programu MdM, zaś te zakwalifikowane do dofinansowania są za mało atrakcyjne dla potencjalnych kupców.

Szukasz mieszkania w Warszawie? Sprawdź ofertę na nieruchomości na dantex.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.