Praca dla studenta – czy warto?
Wielu studentów, kierowanych motywacjami rozwojowymi bądź zarobkowymi, zastanawia się, kiedy jest dobry moment na rozpoczęcie pracy. Choć opinie mogą być podzielone, to praca dla studenta niewątpliwie niesie wiele korzyści zarówno dla niego samego, jak i dla pracodawcy. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć podjęcie pracy podczas studiów i rozpocznij zbieranie pierwszych doświadczeń.
Praca dla studenta – co daje?
Praca dla studentów to świetne rozwiązanie na zarobek dedykowane osobom podejmującym dowolny tryb nauki. W zależności od potrzeb można znaleźć zajęcie w różnym wymiarze: na pełen etat – opcja dla studentów zaocznych, na część etatu – dodatkowe zajęcie dla studentów dziennych, sezonowym – np. praca w okresach przerw na uczelniach. Niezależnie od rodzaju podjętego zatrudnienia można w ten sposób zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe oraz rozwinąć kompetencje:
- miękkie (np.: samodyscyplinę, radzenie sobie ze stresem, pracę pod presją czasu, organizację zadaniami, zarządzenie czasem, asertywność, przyjmowanie feedbacku, pracę w zespole, skupienie na celu i nastawienie na realizację zadań, adaptację do nowych warunków i otoczenia),
- twarde (specjalistyczne umiejętności praktyczne i wiedzę merytoryczną z określonej dziedziny bądź branży, które z pewnością pozwolą odkryć niewykorzystany dotąd potencjał oraz przydadzą się w przyszłej karierze zawodowej).
Podjęcie zatrudnienia w trakcie studiów może ułatwić znalezienie pracy w przyszłości dzięki zdobyciu wymaganego przez wielu pracodawców, minimalnego doświadczenia. Ponadto pracujący student wykazuje proaktywną i zaangażowaną postawę. Warto pamiętać, że praca to nie tylko codzienne wykonywanie obowiązków, ale także tworzenie relacji międzyludzkich.
Praca student – korzyści dla studenta
Praca jako student umożliwia przede wszystkim zdobycie niezależności finansowej i dostarcza dodatkowe źródło dochodu, które pomoże sprostać wydatkom związanym z nauką, utrzymaniem i codziennymi potrzebami. Można zarabiać na opłacenie czesnego, pokrycie kosztów mieszkania, jedzenia czy po prostu studenckich rozrywek. Co więcej, praca jako student umożliwia bliższe poznanie realiów pracy w danej branży. Można zobaczyć, jak firmy funkcjonują na co dzień, jakie są oczekiwania pracodawców i jakie umiejętności są wartościowe. To niewątpliwie pozwala na zweryfikowanie oczekiwań względem przyszłej kariery zawodowej, co może okazać się pomocne w podejmowaniu decyzji dotyczących dalszej ścieżki kariery.
Połączenie nauki z pracą zawodową to doskonały start w życiu zawodowym. To nie tylko zdobywanie doświadczenia poprzez przekładanie wiedzy teoretycznej w działania praktyczne oraz nabieranie pewności siebie. Pozwala to również na nawiązywanie kontaktów z profesjonalistami i innymi studentami, co może być bardzo wartościowe w przyszłej karierze. Budując sieć potencjalnych kontaktów zawodowych, można spotkać na swojej drodze ludzi, którzy staną się mentorami, udzielającymi wskazówek i rekomendacji, a nawet osobami otwierającymi drzwi do przyszłych możliwości zatrudnienia. Praca jako student to też sposób na poznanie nowych znajomych oraz lepsze poznanie swoich słabych i mocnych stron.
Praca student – korzyści dla pracodawcy
Praca, będąc studentem, często nacechowana jest chęcią rozwoju, dużą energią i entuzjazmem. Studenci gotowi się uczyć, rozwijać i angażować w wykonywane zadania, wprowadzając świeże spojrzenie oraz dużą otwartość na nowe rozwiązania. Pracujący studenci nie zdążyli jeszcze popaść w rutynę, posługując się wyuczonymi schematami – dzięki temu można dostosować ich kształcenie do potrzeb firmy z wykorzystaniem stosowanej technologii. Ich kreatywne podejście, komunikatywność i motywacja mogą wpływać pozytywnie na atmosferę w miejscu pracy.
Dodatkowo studenci, ze względu na uczelniane plany zajęć, są dostępni do pracy w różnych porach dnia, w weekendy czy w okresach wakacyjnych. To może być korzystne dla pracodawców, którzy potrzebują pracowników na niepełny etat lub z elastycznymi godzinami pracy. W QSense oferujemy grafik dopasowany do potrzeb, benefity i możliwość rozwoju kariery w innowacyjnej branży automotive.
Praca jako student daje pracodawcom szansę oceny potencjalnych pracowników. Pracodawcy mogą obserwować umiejętności, postawę i zaangażowanie studenta w pracy, co może pomóc w podjęciu decyzji dotyczących ewentualnego zatrudnienia go na stałe. Co więcej, studenci zadowoleni z pracy mogą przekazać pozytywną opinię swoim kolegom i koleżankom z uczelni, zachęcając ich w ten sposób do podjęcia pracy w konkretnej firmie.
Praca student – podsumowanie
Jak widać, praca jako student posiada wiele korzyści dla obu stron takiej współpracy. Warto pamiętać jednak, że ważne jest znalezienie równowagi między pracą a nauką, aby nie przeciążać się i zapewnić sobie odpowiedni czas na odpoczynek i rozwój osobisty. Aby nie pogubić się w chaosie codziennych obowiązków, warto ustanowić priorytety – ile czasu potrzebne będzie na naukę, a jaką część dnia można przeznaczyć na pracę. Następnie poszukać ofert, przeanalizować wady i zalety danego ogłoszenia, a w przypadku otrzymania zaproszenia na rozmowę koniecznie z niego skorzystać, aby jak najszybciej zdobywać bezcenne doświadczenia.
Dodaj komentarz