Menu
 • Menu

  Pożyczka konsolidacyjna, czyli sposób na wyjście z długów

  Zakupy na raty, pożyczki na nagłe wydatki, kredyty — lubimy korzystać z takich rozwiązań, ponieważ pozwalają nam podnosić poziom życia, nie obciążając naszego portfela dużymi, jednorazowymi wydatkami. Kiedy znajdujemy się w dobrej sytuacji finansowej, spłata tych wszystkich zobowiązań nie stanowi problemu.

  Co jednak kiedy napotkamy niespodziewane kłopoty z płynnością finansową? Wtedy może się okazać, że mamy po prostu zbyt wiele rat, by spłacić je w terminie. W takim momencie dobrym rozwiązaniem może okazać się zaciągnięcie pożyczki konsolidacyjnej.

  Czym jest pożyczka konsolidacyjna?

  Pożyczka konsolidacyjna jest dobrym sposobem na wyjście z długów, ponieważ dzięki połączeniu wszystkich naszych zobowiązań finansowych w jedną, mniejszą ratę zmniejsza się kwota, jaką musimy przeznaczyć na ich comiesięczną spłatę. Jest to możliwe, ponieważ nasze zadłużenie zostaje uregulowane przez pożyczkodawcę pieniędzmi, które otrzymaliśmy w ramach pożyczki konsolidacyjnej. W ten sposób zyskujemy możliwość ustalenia dogodniejszych warunków spłaty poprzez wydłużenie okresu spłaty.

  Istnieją dwa produkty finansowe, których nazwy często używane są zamiennie — kredyt konsolidacyjny i pożyczka konsolidacyjna. Mimo że mają podobne zastosowanie, czyli mają pomóc nam w wyjściu z trudnej sytuacji finansowej, istnieje między nimi zasadnicza różnica. Kredyt konsolidacyjny znajduje się tylko w ofercie bankowej. Jednak trudno go będzie uzyskać osobom, które posiadają negatywną historię kredytową. Z kolei pożyczka konsolidacyjna znajduje się w ofercie wielu firm udzielających pożyczek pozabankowych. Często oferowane są również klientom nieposiadającym zdolności kredytowej, chociaż decyzja zostanie podjęta po rozpatrzeniu sytuacji finansowej każdego indywidualnego klienta.

  Dla kogo jest to dobre rozwiązanie?

  Należy pamiętać, że nawet jeżeli skonsolidowanie wszystkich naszych zobowiązań w jedno pozwala na zmniejszenie miesięcznych kosztów spłaty, całkowity koszt takiej pożyczki będzie większy niż suma naszych wcześniejszych rat. Dlatego nad pożyczką konsolidacyjną warto się zastanowić w sytuacji, kiedy niezbędne wydatki przerosną nasze możliwości finansowe. Zdecydowanie nie jest to jednak opłacalne rozwiązanie dla osób, dla których problemem jest dotrzymywanie terminów spłaty, a nie brak środków na ich uregulowanie.

  Zabezpieczenie pożyczki

  Mimo że banki z reguły unikają udzielania kredytów osobom zadłużonym, w szczególnych przypadkach mogą zaproponować klientowi kredyt konsolidacyjny po dokładnym zapoznaniu się z jego sytuacją finansową. Konieczne jednak będzie zazwyczaj zabezpieczenie w postaci nieruchomości. Również niektóre instytucje pozabankowe będą wymagać gwarancji zwrotu zadłużenia od klientów bez zdolności kredytowej, szczególnie przy wysokich pożyczkach.

  W zależności od warunków przyjętych przez daną firmę może to być pożyczka pod zastaw nieruchomości lub innej własności określonej w ramach umowy, np. samochodu. W niektórych przypadkach wymagane może być przedstawienie gwaranta, który zgodzi się spłacić nasze zobowiązanie, jeśli sami nie będziemy w stanie tego zrobić.

  Pozabankowa pożyczka konsolidacyjna

  Zaletą pożyczek pozabankowych jest ich dostępność również dla osób nieposiadających zdolności kredytowej. By otrzymać taką pożyczkę, nie trzeba spełniać tak restrykcyjnych warunków jak w bankach, a w czasie samego procesu wnioskowania nie trzeba załatwiać tak wielu formalności.

  W większości przypadków nie ma w ogóle potrzeby opuszczania domu, ponieważ cały proces odbywa się za pośrednictwem internetu. W ofercie wielu firm znajdują się nie tylko pożyczki od ręki, ale również pożyczki bez BIK czy pożyczki dla osób zadłużonych, jeśli szukasz najlepszego rozwiązania dla siebie, sprawdź chwilówki tutaj, dzięki czemu łatwo porównasz dostępne oferty.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *